Nigella

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

18. maj 2009 16:12

Draga Rimljanka, daj povej še kaj o pričujoči rožici. Kaj je to za ene vrste fuksija ? Moram priznati, da mi je všeč zaradi modre barve, modra roža mi je sploh kul, malo manj pa so mi všeč vse tiste bodice, ki so na njej potem,predvidevam, ko se cvetje osuje in se naredi seme. Torej je ta kreacija narave ratoča tudi pri nas , kje se dobi seme , itd....? Hvala ti že v naprej in lp. hedonist

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

18. maj 2009 16:19

Jaz to rastlino poznam pod imenom črna kumina, tudi zamorska kumina. Dodaja se indijskem kruhu, ki se imenuje naan. Druge uporabe pa žal ne poznam, ker je sama ne uporabljam. Kar se pa same oddaje tiče, pa mi ni najbolj všeč, ampak o tem sem pisala že v eni drugi temi. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^ Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 18. 2009 16:22

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

18. maj 2009 16:22

A to je črna kumina???????????????? Jaz jo dam v kumare,v solato, z jogurtom, videno v Whole foods, kopirano in delano doma... : ) Kupim pa v Celovcu, al pa Dunaju... lidka [sonce] Sporočilo je spremenil(a) lidka dne 18. 2009 16:23

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

18. maj 2009 16:34

Črno kumino dobiš lepo v LJ na BTC tržnici.

tulka

Visage  

član od: 1.1.2006

sporočila: 215

18. maj 2009 21:22

ok..vidim,da niste ravno navdušeni nad nigello..no meni je kar zanimiva..se pa strinjam glede nespetih las. Meni je všeč njena spontanost pri kuhi..moramo si pa priznat, daso pa to le oddaje in tako to prikažejo.. Meni so njeni kipniki zelo všeč..kaj je pa še kdo njenega skuhal? Visy

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

18. maj 2009 22:21

visage, končno ena pametna punca ;) nigella je kul! in njeni recepti tudi! :) največkrat naredim čokoladno pavlovo ali pa mandljevo torto (ta recept sem malo predelal in sem ga napisal ob neki drugi temi), pa recept za hitro bolonjsko omako je super in cel kup dobrih pašt, desertov in solat... recepti so bolj ideje, kaj lahko narediš na hitro z malo sestavinami in časa... aja, pa losos z mirinom je postal redni repertoar za to dolgočasni ribo... ;) cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. maj 2009 5:07

hednoist, vem, da ni lepo, da dodajam le link (pa še v angleščini), ampak, naj bi zaenkrat le to:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nigella_sativa

In še tole, da ne bo zmede, obstaja tudi druga vrsta (in še nekja njih, kakopak), o njej pa tule:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nigella_damascena In slednja NIMA nič s črnio kumino (kot le-ta nima nič s kumino (Carum  carvi). http://en.wikipedia.org/wiki/Caraway

rimljanka - zasebno mnenje

ealy  

član od: 27.5.2004

sporočila: 173

19. maj 2009 13:28

Meni Nigella kuha dobro, samo za današnje razmere precej nezdravo, ful masla, olja, smetane... Tisti črni mi ne potegne, ker je tako zelo osladen, jak Un italijan pa mi je tudi čisto preveč osladen. Gledam pa itak vse:)) ealy

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

24. maj 2009 9:46

Rimljanka zakaj pa se uporablja prikazana rožica, jaz jo imam v vrtu že nekaj časa ampak samo za okras, ker je lepa ko cveti in ko dela seme, da se jo lahko uporablja v kulinariki pa nisem slišala.Hvala za odgovor in lep pozdrav. reza

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

24. maj 2009 9:56

@terezija, večinoma se uporablja v orientalskih kuhinjah, od vzhodnega mesiterana do indije. je okus, ki je rahlo grenak in podoben origanu. da pride okus bolj do izraza jih je dobro prej prepražiti in strti, saj drugače nimajo posebno veliko okusa. jaz jih uporabljam posute po kruhu, podobno kot makovka, ali pa za kakšno piščančjo jed, zanimiv je okus v kakšni zelenjavni jedi (zadnjič sem delal pečene buče, posute z nigello, sezamom in bučnimi semeni)... zanimive so tudu malo strta prepražena semena po kakšni poletni solati itd. ker imajo rahlo noto po jagodah, so zanimive tudi namesto popra posuta po jagodah... ali kakšni drugi sladici... cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti