Divji hibiskus

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 12. maj 2009 9:21 | ogledi: 12.762 | odgovori: 9

Lep pozdrav! Od sosede smo pred leti dobili rastlino, za katero je dejala, da se imenuje divji hibiskus. Na internetu pod tem imenom ne najdem nobene rastline, razen ene slike v nekem albumu. Mogoče še kdo pozna to rastlino pod tem imenom in ve njeno pravo ime? Rastlina je grmičasta, raste celo leto zunaj (za razliko od navadnega hibiskusa), cveti poleti, mislim, da jeseni odvrže liste. Najbolj se mi zdi, da bi to lahko bil Hibiscus syriacum, zanj sem našla slovenski imeni domači oslez in sirski oslez, vendar ne vem, če je to prav, ker so si včasih nekatere rastline na slikah zelo podobne, v resnici pa gre za različne vrste. Hvala za odgovore! ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

12. maj 2009 12:43

Mi tudi temu rečemo divji hibiskus - gre za grm, ki, če ga ne obrezuješ, z (veliko) leti zraste zelo visoko. Jaz imam roza varianto - obstaja še vijolična, bela in morda še kakšna. Grm je zelo enostavno razmožit - odrezane vejice vtakneš v vrtno zemljo in se prime skoraj 120%. Ga pa, vsaj mojega, obvezno enkrat letno totalno napadejo uši. lp, vanjatajnsek

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. maj 2009 16:15

Ime je napačno, vrstni pridevnik ima napačno končnico, zato nisi našla fotografij. Hibiscus syriacus je pa prav. in odpre se ti svet nejgovih barvnih (in še kakšnih) različkov. Ta raznolikost je običajna pri vrtnih (okrasnih) rastlinah, ker je pač s križanji in umetnim izborom imel človek prste vmes.

http://images.google.si/images?hl=sl&ei=wYIJSvLCM

Vsekakor najbolj ustrezno slovensko ime bi bilo sirski oslez (slez je rezerviran za rod Althaea), je pa s slovenskimi imeni okrasnih rastlin en velik križ in neskončno nejasnosti. ne obstaja kodeks slovenskega poimenovanja,..... V literaturi se za taiste vrste pojavlja tudi precej sinonimov, tudi pri znanstvenem imenu (ki pa strogo vzeto niso veljavna), kar vnaša še dodatno zmedo. da ne dodajam, da pridoda k zmedi še dejstvo, da večina slovenskih prodajalcev (res vrtnarjev, strokovnjakov je malo) prevede neko komercilano ime, po možnosti popačeno.....

rimljanka - zasebno mnenje

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

13. maj 2009 18:48

Jaz sem jih kupila v Merkurju pod imenom hibiskus. Nisem pa vedela, da se tako enostavno razmnožujejo. Krasni so, vendar strašansko ušivi. Imate kakšen domači nasvet za to nadlego? Včeraj sem jih izdatno škropila s bio pripravkom od Valentina, vendar bodo kmalu stebla in listi črni. Lep pozdrav! ursula-ce

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. maj 2009 21:00

Lesni pepel jih učinkovito zatira, ursula-ce. Potreseš po suhih rastlinah.....najbolje, da daš pepel v kako najlonko (no ja, saj veš, kaj mislim....), zavežeš in se lepo posipa....veliki delci bodo tako ali tako ostali v njej. Kje boš pelel dobila, je pa drugo vprašanje.

rimljanka - zasebno mnenje

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

14. nov 2012 9:09

Pozdravljene, mene pa zanima, kdaj jih obrezujete (Hibiscus syriacus), če jih sploh. Lani sem posodila 12 sadik- za živo meja, žal sta mi čez zimo dve pozebli. Moti pa me, da so žačele cveteti v začetku septembra. Bile so izjemno visoke in košate, visoke nekje 50 do 90cm.

Sem pa zdaj malo brala in opazovala, da so jih nekateri zdaj obrezali, nekateri pa jih bodo spomladi.

Zanimajo me vaše izkušnje. Hvala.

 

lp, pinka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

14. nov 2012 9:28

Tole cvetenje je res pozno. pri nas začne v sredini julija in potem cveti slabe 3 mesece. Porežeš ga pa lahko sedaj ali spomladi, ni panike. Vendar ga moraš dovolj zgodaj, preden naredi cvetne nastavke, drugače ne bo nič cvetel. Glede na to, da se olista dokaj pozno, mislim, da s tem ne bo težav.

JJ

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

14. nov 2012 9:51

Hvala ti JJ. Saj ravno to me je skrbelo, da pri meni ne cvetijo, vse naokrog pa vse v cvetih. Sem vsak dan hodila kukat popke. Bom jih danes porezala. 

 

lp, pinka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. nov 2012 9:53

No, glede na to, da si sadike posadila lani, se meni ne zdi nič nenavadnega, da sio zacvetele malo kasneje. Najprej so se morale dobro ukoreniniti, potem so pač nastavile cvetove.

rimljanka

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

15. nov 2012 20:59

rimljanka je napisal/a:

No, glede na to, da si sadike posadila lani, se meni ne zdi nič nenavadnega, da sio zacvetele malo kasneje. Najprej so se morale dobro ukoreniniti, potem so pač nastavile cvetove.



rimljanka

 

Ja ja, res je, tole sem malo spregledala

JJ

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti