Beluši

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

tema odprta - 12. maj 2003 12:17 | ogledi: 4.946 | odgovori: 12

Ta tema sicer najbolj ne spada v ta forum, pa vseeno me zanima če ima kdo izkušnje z beluši. Ali ima mogoče kdo seme za bele beluše? Jaz jih za zelene imam

za bele pa ne.

vesna š.

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

12. maj 2003 18:23

O, bolj kot marsikatera druga! Če imate seme za "zelene" beluše, potem ga imate tudi za "bele"! Ko glavica iz zemlje pogleda, poveznite nanj npr. glinasto posodo v obliki zvonca in bo ostal bel, ker bo pač v temi naprej rastel! Riko P.

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

13. maj 2003 7:02

Ha, ha ! Zdaj pa res ne vem Riko ali misliš resno ali me vlečeš za nos? Jaz nimam pojma o beluših, ampak sem slišala da so zelo dobri kot priloga itd.... in sem jih zato pač posejala, že iz radovednosti kako bodo sploh zrasli. Je pa mi kolegica povedala, da beli beluši rasejo pod zemljo, in da jih nabiramo tako, da zemljo vedno malo odkopljemo da pridemo do njih nato pa jih pokrijemo nazaj. vesna š.

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

13. maj 2003 7:26

No, jaz sem lansko leto skoraj "doktorirala" na njih, jedli jih nismo pa niti enkrat. Čeprav sem jih pokrivala z zemljo, so bili potem taki vlaknasti, Verjetno zaradi suše. No, letos sem jih "preštihala" in tako naredila konec eksperimentiranju. Tina

neznan uporabnik

13. maj 2003 10:02

Pozdravljeni! Ne vem kaj se mučite z belimi beluši, saj so skoraj vedno zelo grenki. Gostilničarji pravijo da imajo več uspeha z zelenimi, saj so hvaležnejši za gojenje in boljšega okusa. Zato je bolje sejati zelene in jih jesti, kot pa se mučiti z belimi in dobiti grenak rezultat. LP S. Sabina Deržek

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

13. maj 2003 10:53

Jaz pa sem prebrala v reviji od semenarne ljubljana da so zeleni bolj grenki kot beli, da pa imajo beli manj vitaminov. Kako pa naj vem kdaj so dovolj veliki za porezat? Ali potem še rastejo naprej ali spet moraš na novo sejat? vesna š.

katica  

član od: 29.10.2002

sporočila: 57

13. maj 2003 12:04

Zanimivo se mi zdi, kako se pogovarjate o vzgajanju belušev, pri nas na Krasu pa tazeleni rastejo v vsakem grmu in ko je njihova sezona, so gmajne polne ljudi. Ti beluši (šparenge po domače) so zelo zdravi, imajo veliko vitaminov in so pomembni za odvajanje vode. Kar najejte se jih, boste videli. Katja

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

13. maj 2003 14:07

Ja, ampak niso pa primerni za doječe matere, ker ima po njih materino mleko sila neprijeten vonj in okus in ga dojenčki zavračajo! Tako da doječe mamice -pozor! Za vitaminčke poskrbite raje na kakšen drug način!

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

14. maj 2003 7:11

Včeraj sem kupila še eno vrečko semena za beluše in ugotovila, da na njej piše da iz nje lahko pridelamo zelene in bele beluše. S tem da, vsaj jaz tako domnevam, za bele beluše ko zrastejo poganjki jih pokrijemo z zemljo in ti potem rastejo pod zemljo, zeleni pa ne. Ali je res, da rastejo 2 leti in da jih komaj tretje leto nabiramo. vesna š.

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

14. maj 2003 9:49

Zvonček, pa je bil tisti "ha, ha" pred dvema dnevoma le odveč, ker je tisto kar sem napisal o zelenih in belih beluših čisto res. Pri nas doma v Ljubljani, še tam na Vrtači ob Erjavčevi smo (so) jih pred mnogimi, mnogimi leti , leta pridelovali. Žal za nekaj dni odpotujem in če bo takrat tema še aktualna, pa kaj več. Sicer pa imaš leta časa, da jih malo bolje pogledaš.

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

14. maj 2003 20:36

Ja res je tudi to, da jih šele tretje leto lahko nabiramo, prvi dve leti pa samo rastejo. To mi je povedal gospod, pri katerem kupujem domače šparglje in so res ! Lep pozdrav!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti