Grenki mleti orehi

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

tema odprta - 9. maj 2009 21:13 | ogledi: 11.679 | odgovori: 10

Pred kratkim sem potreboval mlete orehe za neko krhko testo. Kupil sem mlete orehe znamke Agona - Zmleti orehi za domačo peko v 200 gramski vrečki. Vonj je bil v redu - po tem sem sklepal, da niso žarki, rok trajanja tudi še ni potekel - kar mi je zadostovalo, da jih uporabim v receptu. Rezultat je bil čista polomija, kar se okusa tiče. Krhko testo je bilo tako grenko, da je bilo komaj še užitno. Posledično je bila tudi celotna sladica grenka. Ko sem pregledal sestavine za krhko testo, je bila edina možnost, da so napako noter prinesli orehi. Probal sem jih same in so bili res obupno grenki.

Ker sem se s tem pojavom srečal prvič, se sprašujem, zakaj so lahko orehi grenki? Ima kdo podobne izkušnje z orehi, ki so grenki, niso pa žarki?

Miroslav Vulović

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

9. maj 2009 23:33

ne, ampak orehi so zelo pokvarljiva zadeva in so največkrat umaknjen produkt s polic zaradi organoleptičnih lastnosti, se pravi, vonja izgleda in okusa... poglej če je tvoj izdelek tudi med odpoklicanimi. http://www.zps.si/hrana-in-pijaca/odpoklic-zivi če misliš da je bilo kaj narobe z njimi, pa jih lahko tudi prijaviš na zvezo potrošnikov. cellnet

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

10. maj 2009 9:32

orehe se ponavadi popari z vročim mlekom, odvisno pa je tudi od recepta. Baje se jih popari z vročim mlekom, da zgubijo grenkobo, čeprav močno dvomim, da bi to rešilo tvoje pecivo. če so žarki, je pač to pokvarjena " roba". Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

11. maj 2009 15:21

Grenki so lahko tudi zato, ker so že na drevesu postali "črni". To je bolezen tudi naših slovenskih orehov. Očitno tudi orehi najbrž potrebujejo škropljenje s kakšnimi pesticidi, da se bodo obdržali. Pa kakšna škoda. oliva

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. maj 2009 15:50

Pesticidi pač ne bi pomagali, ti zatirajo plevele, oreh je pa sam kar dober zatiralec drugih rastlin, skozi korenine...........

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

11. maj 2009 17:06

js sm pa misla da ime pesticidi pride iz besede pests :S bannanna_v_slo ;)

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

11. maj 2009 19:44

JA res je. jaz nikoli več ne kupim mletih orehov. očitno so vsi grenki. boljš je kupit jedrca, jih še mal posušiš in sam zmelješ. Taki niso nikoli bili grenki, za mlete sem pa že večkrat slišala, da so. Lakica

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

11. maj 2009 20:32

Rimljanka, oprosti. Zame je vse, s čimer se škropi strup, pa naj bodo to pesticidi, herbicidi, akaricidi, fungicidi, pa ne vem kaj še vse. Pa smo spet zašli s teme, kje smo ostali, aja, pri orehih. Sedaj pa grem zares zbirat orehe, ki sem jih ravno danes dopoldne natrla in je bilo vmes kar nekaj črnih. Ravno za v koš niso, so pa še kar okusni. Lp oliva

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

12. maj 2009 13:42

Čez domače orehe jih ni. Letos se mi je prvič zgodilo, da mi je zmanjkalo orehov, kupila sem kilogram jedrc, na pogled enkratnih. Niso bili grenki, ampak brez okusa, imeli so okus po margarini. Spekla sem pecivo po enem drugem receptu, jedrca so pojedli ptički, njim so prijali. V prihodnje bom manj darežljiva pri razdaji orehov Lp Nasha

gasperp  

član od: 21.1.2007

sporočila: 86

12. maj 2009 14:30

Mleti orehi kupljeni v plastični embalaži so res delikatna zadeva. Najbolje je na tržnici kupiti jedrca in jih potem zmleti doma. Pri nas jih ponavadi kupimo nekaj kg, jih potem preberemo, še malo posušimo v pečici in zmeljemo. Zmlete orehe potem zmrznemo in vedno so pri roki, ko jih potrebujemo. Res jih lahko poparimo z mlekom, Katarina K. Samo potem imamo probleme, ker nas lahko peče zgaga. gasperp

sweets  

član od: 16.8.2008

sporočila: 796

12. maj 2009 18:38

A se ne orehov popari ravno zato, da ne peče zgaga? Zgleda, da so me narobe učili, še sreča,da nima nihče v družini teh problemov. sweets

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti