Nordkapp

lili_stef  

član od: 18.1.2007

sporočila: 183

tema odprta - 6. maj 2009 21:18 | ogledi: 5.925 | odgovori: 28

Letos se z možem odpravljava na Norveško- Nordkapp. Zanima me, če je že bil kdo tam, katero pot ste si izbrali. Skratka, zelo prav bi mi prišel kakšen nasvet glede poti, stroškov, trajektov, karkoli...

Lp, Lili

lili_stef

fordfiesta  

član od: 25.2.2004

sporočila: 61

6. maj 2009 21:58

Lili, midva z možem (no, takrat še nisva bila poročena) sva se tja odpravila leta 2002 (kako dolgo je že od takrat!!!). Šla sva z osebnim avtomobilom prek Avstrije, Nemčije, Danske, s trajektom na Švedsko, po sredini Norveške do Nordkapa, po Finski dol, s trajektom na Švedsko, pa nazaj na Dansko in s trajektom v Nemčijo. Pojasnilo: vožnja s trajektom z Danske na Švedsko je absolutno cenejša od mostnine. Vse skupaj je trajalo 20 dni, upoštevajoč vse stroške pa naju je koštalo cca. 1200 EUR po osebi. Spala sva v kampih, na Norveškem jih je dovolj. Norveška je čudovita, čeprav sva spustila Bergen in najlepše fjorde, ker sva se bala, da nama bo zmanjkalo časa. Tako da imava v načrtu še eno potovanje na sever Danske in jugozahod Norveške. Oslo je čudovito, midva sva imela takrat čudovito vreme s 30 stopinjami Celzija, če si hočeš tam vsaj približno vse ogledati, rabiš najmanj 2 dneva. Potem sva šla po "olimpijskih" sledeh v Lilehamer, pa v Trondheim, na Lofote (Vesteralnim otokom oziroma kitom sva se odpovedala iz finančnih razlogov), v Tromso in potem do konca. Sam Nordkap je grozno drag, če se ne motim, je bila vstopnina okrog 80 EUR, je bilo pa za čuda vreme jasno, tako da nisva gledala megle (kot jo je marsikdo od najinih prijateljev). Ker sva šla v avgustu, sva polnočno sonce zamudila. Informacije sva iskala po Lonely Planetu, sicer pa sva v vsakem mestu najprej poiskala turistične informacije, kjer sva se opremila z mestnim zemljevidom in ostalimi informacijami o tem, kaj si je potrebno nujno ogledati. Ljudje so prijazni, sporazumevala sva se v angleščini. Priporočam tudi nakup City card, kartico, s katero imaš cenejšo vstopnino pri določenih ogledih in cenejši ali pa celo zastonj prevoz z mestnim prometom. Če te zanima še kaj, se pa oglasi!

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

6. maj 2009 22:25

Živjo, bila sva julija 2007. Čez Nemčijo in do Danske s trajektom iz Rostocka (100€). Dansko sva prevozila z enim postankom in preko Oresunda (most 35€) na Švedsko. Ob Z Švedski obali (Tanum rock carvings) do Osla (viking museum, skansen, kraljeva palača). Iz Osla do Bergna (tržnica z morskimi dobrotami). Na žalost si nisva vzela dovolj časa za slavni fjord (mislim, da se mu reče Stavanger), ki je (malo) J od Bergna. Iz Bergna sva nadaljevala pot do cerkvice (Urnes stave church) in vasice Roros (nič hudega, če bi izpustila). Pot sva nadaljevala do Trondheima in ob obali do Bodo. Tam te pričaka naravni čudež Maelstrom - prelivanje vode iz fjorda v morje ustvari brzice, kot na reki. Iz Boda s trajektom na Lofote (80€): vasica A, potem pa Viking Museum - super!!!, nadaljevanje proti celini in naprej na sever. Tu nekje sonce prvič ostane pokonci celo noč oz. imamo takšno vreme, da to vidimo. Vstop na Nordkapp - predornina ali kakorkoli temu rečejo skoraj 40€. Polnočnega sonca ne dočakamo, ker se dvigne megla, kljub temu pa je doživetje nekaj posebnega. Povsod po cesti severni jeleni, ki se nimajo namena umakniti. Vračava se čez Finsko in Švedsko. Če te zanima nadaljevanje, mi prosim sporoči na ZS, ker nisem redni pregledovalec forumov. Na pot sva šla dva, s kamperjem Adria TWIN. Kuhala sva sama. Cene v trgovinah so precej normalne, v restavracijah letijo v nebo (pizza 30€). V 22 dneh sva prevozila 10000 km in zapravila 1200€ za gorivo, prav toliko še za najem kamperja. Ostali stroški (vključno s trajekti) 1600€. LP kuharica Mici

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

6. maj 2009 22:31

PS: S kamperjem sva večinoma spala izven kampov - kar je na Norveškem (tudi Švedskem) dovoljeno. Lahko spiš povsod. kuharica Mici

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

7. maj 2009 2:46

Tudi sama podobno kot opisujeta kolegici, le da nismo rinili do Nordkappa, kar je bil naš prvotni cilj. Tekom poti smo ugotovili, da bi samo noreli in res zamudili toliko lepih stvari in možnosti, ki se ti odpirajo na poti do tja.

 

Bistvo je v poti, ne cilju, je nekje modro zapisano.

 

Ogledali smo ci celotno Dansko, Norveško ob obali navzgor do Lofotov in Tromsa (vse zanimivosti plus še kak narodni park), nazaj pa čez Finsko in južni del Švedske. Potovanje je trajalo mesec dni.

P.S. ko t pravi Mici - spali nismo po kampih, ampak si šotore postavili zvečer nekje na divje, po gozdičkih, ter s tem kot študenti prihranili precej takratnh DM. Tuširat pa smo se hodili v kampe vsak dan, hehe. Kombi smo parkirali malo stran, potem pa se peš sprehodili v kamp do tušev. Zalogo hrane smo si nakupili v Kielu v nekem diskontu - bilo je res smešno poceni. Kuhali smo sami na gorilnik. Bili smo res neobremenjeni in vse je šlo gladko...

katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

lili_stef  

član od: 18.1.2007

sporočila: 183

7. maj 2009 21:24

Hvala lepa za podatke. Lansko leto sva šla z berlingotom v Bosno. Zadnje sedeže sva dala ven in si naredila posteljo. Obneslo se je super, spala sva, kjer naju je noč ujela. Umivala pa sva se tudi midva po kampih na šverc. Zato imava tudi letos takšen plan.Rada bi pa seveda čimveč za čimmanj denarja videla. Če me bo še kaj zanimalo pa se priporočam na zs. lili_stef

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. maj 2009 22:00

Ah skandinavija, nerealizirana želja ( pa še nekaj sorodnikov imam v Stockholmu ). Zanima me v parih besedah, če je kdo obiskal Gota kanal ( ja, to je tist kanal, ki je včasih speljan čez avtocesto ).

ežoj

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

9. maj 2009 6:40

Ojoj Nordkapp. Moj skriti načrt čez par let. Prvi projekt ko grem v penzijo. Če bom pri zdravjo, bom šel malo drugače, malo bol počasi in zaradi tega tudi malo bol za dolgo.....

Matjaž

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. maj 2009 8:15

        Matjaž, a peš??????                     .........................

rimljanka - zasebno mnenje

lisicka  

član od: 22.12.2004

sporočila: 650

10. maj 2009 12:41

Halo, dekleta in fantje, jaz pa vam posiljam lepe pozdrave z Norveske! Zal ze jutri pakiram nazaj v Slovenijo (ali pa tudi ne, se bom vsaj malo "odtajala"). Lili_stef, mislim, da ti lahko priskrbim precej uporabnih podatkov, ce zelis, me kontaktiraj na ZS! Lep skandinavski pozdrav, zvitorepka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti