Topinambur-jeruzalemske artičoke-laška repa

neznan uporabnik
tema odprta - 30. jan 2001 15:27 | ogledi: 12.804 | odgovori: 10

Ali ima kdo recept za topinambur oz. laško repo oz. jeruzalemske artičoke ? In ali kdo ve kje bi se to dalo dobiti v Sloveniji oz. v Ljubljani ? Zelo si želim to probat ker sem bralo kako zdrav je .

renee

neznan uporabnik

31. jan 2001 21:35

Pozdravljeni! Baje se topinambur pripravlja kot krompir in je zelo dober tudi ocvrt. Lahko se ga kuha v vodi ali pari, na koščke narezanega se popeče na surovem maslu in začini s koprom in timijanom. Topinambur je baje posebno sladek pečen z mesom in pretlačen v pire. Menda se lahko uživa tudi surov. Vse to, kar sem napisala, je iz knjig, poizkusila ga še nisem.Našla sem tudi recept za "Topinambur s smetano": 600 g topinamburja operemo, olupimo in ga sproti pomakamo v mrzlo vodo, okisano z limon.sokom, da ne potemni. Odcejenega narežemo na 1/2 cm debele rezine. V veliki nizki kozici na 20 g masla in žlici olja prepražimo 2 sesekljani šalotki skupaj s timijanom(1 vejica). Dodamo topinambur, še nekaj minut mešamo, nato pa zalijemoz 1 dl juhe in na majhnem ognju pri nepokriti kozici kuhljamo 5 min. Prilijemo 1,5 dl sladke smetane s 1/2 zdrobljene jušne kocke, vse skupaj premešamo in pri odprti kozici med pogostim mešanjem kuhamo še pribl. 5 min. Topinambur se ne sme razkuhati. Solimo in popramo, potresemo z 2 žlicama sesekljanega drobnjaka in takoj postrežemo. Meni se vse to sliši dobro, ko bom našla v kakšni trgovini tak "krompir", bom to jed zagotovo poizkusila. Lep pozdrav. Bibi

neznan uporabnik

31. jan 2001 22:45

Pozdravček Malcevas bom razočaral. Na našem vrtu gnije ta tako " zdrava" zelenjava že kakšnih 15 let. Poskusil sem jesti to veselje ocvro (pije maščobo - ne vem lahko da takrat nismo cvrli na ustrezni temperaturi - potem pa ni več zdrava hrana a ne!), jedel sem surovega, pa brez navdušenja, jedel sem ga v obliki solate, pa mi ne gre videz in okus. Sem pač izbirčen. Še najboljši - čeprav samo sprejemljiv, je bil v obliki juhe - smetanove juhe z gobami - pa le zaradi gob in smetane, ki je bila v juhi - mislim. Drugače pa tako: topinambur ima izredno krmno vrednost; kot vrtnina ali poljščina je zelo hvaležen saj ne rabi ne kvalitetne zemlje ne posebnega obdelovanja pa bo rastel in rastel - še znebil se ga boš težko iz vrta. Za prodaj pa ni najboljši - potrebna je čim krajša pot od izkopavanja pa do krožnika. V nekaj dnevih po izkopu izgubi čvrstost: postane nagrbančen, mehak, gumijast. No ja: sam bom zelo vesel, če bo kdo povedal dober recept - a ne prepisan (teh imam sam kar nekaj) ampak svoj, preverjen in resnično dober; ali pa, da mi nekdo, ki bo jedel topinambur s svojega krožnika in ne slišal, da so sosedovi videli človeka, ki ga je jedel, ter dejal , da je topinambur odličen - ja potem bom pa upal še enkrat vzeti gomolje v roke in jih poskušal skuhati. Pozdravček

neznan uporabnik

1. feb 2001 22:33

Spoštovani žal mi je da imate tako mnenje o topinamburju. Verjetno ste dobili slabo vrsto. Doma smo ga pridelali dve vrste. Imamo ga v kleti v plastični vrečki nič kaj primerni za shranjevanje in je kljub temu še tak kot takrat ko smo ga vzeli iz zemlje. Ker veste kje stanujem lahko pridete in ga dobite. Lahko vam povem, da ga kar veliko uporabljam, toda ne preveč naenkrat, ker zelo napenja. Če delam solato ga nekaj naribam po vrhu bolj za aromo. Če pečem pečenko ali piščanca proti koncu vedno dodam po dve korenini zraven peč. Receptov je veliko, toda jaz ga uporabljam bolj kot aromo odnosno začimbo.Ima pa sladek okus in vsakemu verjetno ne bi bil všeč.Toliko za sedaj. Drugič bom napisala nekaj receptov , katere sem objavila pred leti pa jih moram poiskati , vsi so doma preiskušeni.

neznan uporabnik

2. feb 2001 9:25

Vsi ki sprašujete kje dobiti topinambur Vam sporočam telefonsko številko in se sami pogovorite. 04 583 20 33 g.Tušar. Recepte pa dobite v kratkem na KULSLO. Marinka

neznan uporabnik

2. feb 2001 9:40

Se bom priporočil! Me pa zelo veseli ravno to! V raznih revijah lahko beremo o korirstnosti topinamburja - redko kje pa je zabeleženo kaj je tistega v njem kar je koristno. In seveda redko so dodani praktični dobri recepti! S tem, da se topinambur dodaja jedem pa se strinjam in v tem vidim glavni smisel - samostojne jedi iz njega mi pa pač niso všeč (nekomu drugemu pa mogoče so - ) Toda , če neko živilo samo dodajam jedem, ja potem pa to ni osnovno živilo v nekekm receptu ampak samo dodatek, obogatitev, dopolnitev recepta. In to je tisto, kar pogrešam pri topinamburju - ali naj se topinambur "propagira" kot samostojno živilo v receptih ali samo kot obogatitev (in to kvalitetna) obogatitev jedi. In še enkrat hvala za vašo repliko. Koristna je. Lepo pozdravljeni

neznan uporabnik

2. feb 2001 11:05

gospa Marinka lepa hvala za informacije in za pošto proko emaila......če ste Vi slavna MARINKA PEČJAK,mi je v čast pogovarjati se z vami in vas prosim še za podatke o biološki vrednosti topinamburja,tega namreč nikjer nisem zasledil....lepa hvala za odgovor hetero

neznan uporabnik

11. feb 2001 17:28

Škoda ker ni še nihče povedal kaj se s topinamburjem lahko počne - recepti. Danes sem ga namreč kupila v hipermarketu mercator v šiški - cena je cca 750 sit za kg. renee

neznan uporabnik

11. feb 2001 18:37

Med sončnicami poznamo posebno vrsto, ki razvije v zemlji gomolje, vrh stebla pa sončični cvet. Gomoljem in vsej rastlini pravimo sončnični krompir, divji krompir, svinjski krompir, ameriški krompir, jerizalemska artičoka (čeprav ni niti jeruzalemska niti artičoka), papeževa repa ali pa topinambur (heliantus tuberosus). Topinambur je bil nekoč pri nas bolj znana poljščina. Kmetje so ga gojili predvsem kot živinsko krmo. Kot hrano pa ga pridelujejo predcvsem v Franciji in na Poljskem. V Franciji velja za delikateso. Ker gomolj vsebuje inulin, škrobu sorodno snov, ga priporočajo diabetikom, ki težko prenašajo krompirjev ali žitni škrob.Ima tudi razne vitamine, ki primanjkujejo spomladi. Gojimo dve vrsti: navadni topinambur krompirjaste barve in rdeči topinambur z barvo rdečega krompirja. Okus je svojski, malce spominja na sladki krompir. Nekaterim ljudem ni všeč. Sicer ga uporabljamo bolj kot dodatek jedem kot samostojno jed. Ima še eno neprijetno lastnost: razganja mnogo bolj kot fižol. Hranimo ga v vlažnem pesku. Prenese do -30 stopinj! Raste napol divje in ga ni potrebno pleti. Pridelek je ogromen, mnogo večji od krompirjevega. Topinambur goji marsikateri vrtnar, le redko ga pa dobimo na trgih. Včasih ga imajo trgovine za zdravo prehrano. Tudi v kulinariki dolgo ni bil cenjen. Razlog je enostaven: Če ga kuhamo le minuto predolgo, postane tog ali kašast, zanič, neužiten. Zato moramo paziti na čas kuhanja ali pečenja. Najbolje je pokušati, ker je čas odvisen tudi od debeline gomolja. Šele ustrezno odišavljen je okusna specialiteta. Za uporabo naberemo čim večje gomolje. Manjše pustimo v zemlji, da ponovno vzklijejo rastline. Topinambur kuhamo, pečemo, cvremo, uživamo tudi surovega. Primeren na nariban na juho , solato lahko ga naribamo na sendviče namesto redkvice. Nastrganega dodajamo praktično vsaki solati. V vodo, v kateri kuhamo gomolje, kanemo nekaj kapljic limoninega soka ali kisa, da ne potemni. Zmletega dodajamo polpetom. Ker povzroča silovite pline, je primernejši kot dodatek kot samostojna jed. Kljub temu lahko najdete na Kulinarični Sloveniji nekaj receptov.Gomolje dobro operemo, ker se v gubah skriva zemnlja.Upam da bo za prvo silo dovolj. Cena v Merkatorju je veliko predraga. Naslov , ki sem Vam ga jaz dala ima ceno za kilogram približno 200 tolarjev. Spremenil(a) - marinka dne 11 Feb 2001 19:03:14 Spremenil(a) - marinka dne 11 Feb 2001 19:45:10

neznan uporabnik

19. feb 2001 8:32

Ali mi lahko kdo pove kako se goji topinambur?Razmišljam da bi ga posadila na vrtu, zato me zanima kako se sadi, kdaj, kdaj je pridelek, koliko prostora zavzame(moj vrt ni preveč velik) ....Hvala za vse informacije. renee

neznan uporabnik

19. feb 2001 15:28

En gomolj topinamburja posadite sedaj. Iz njega Vam bo zraslo veliko gomoljev. Zemlja ni važna , raste povsod. Približno kvadratni meter bo dovolj. Tudi z zalivanjem ni problema. Meni je rastel odpadni gomolj, ki smo ga zavrgli pod betonskim balkonom v pesku. Ko je bila rastlina visoka skoraj en meter smo začeli zalivati. Dobili smo l4 prečudovitih gomoljev. Korajža velja.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti