Riž nasi goreng

roznik  

član od: 2.12.2008

sporočila: 105

tema odprta - 5. maj 2009 21:46 | ogledi: 11.670 | odgovori: 12

Pozdravljeni!

Brat je iz Indonezije prinesel črni riž. Morda kdo ve, kako ga pripraviti, da bo podoben tistemu, ki se ga je tam? Hvala za nasvete.

roznik

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

5. maj 2009 22:04

Lahko narediš črno rižoto od sipe, črnila ne rabiš!

ežoj

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

5. maj 2009 23:41

Črni riž pri nas stane cca 30 evrov/kg, tako da se lepo zahvali bratu, mi iz prijaznosti pošlji 200g, nato pa beri naprej:

Nasi goreng je 'ocvrt' riž oz. jed, katere ena od sestavin je pražen riž; večino tistega, kar sem ga jedla, je bil pripravljen iz predelanega riža (torej rjavega ali belega), ne divjega. Črni riž moraš namakati vsaj 24 ur, nato pa kuhati najmanj 2 uri, pa še ne bo mehak. Toliko v opozorilo.

Če gre verjeti Wikipedii, so glavne sestavine osnovnega nasi gorenga predkuhan (in ohlajen) riž, sojina omaka, česen, šalotka te spomladanska čebulica. V indonezijskih restavracijah jed pogosto kombinirajo z rakci, jajci ter zelenjavo. Pogosto se jed začini še s koriandrom, čilijem in kumino.

Striček Google ima na voljo mnogo mnogo receptov... Večina pa poudarja, da mora biti riž predkuhan prejšnji dan ali vsaj hlajen 4 ure v hladilniku.

 

tulka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. maj 2009 8:51

Ja, fint z namakanjem je veliko. Da se ne bom tule naravoslovno osmešila (naravoslovci, help), je nekaj v zvezi z izpiranjem škroba. Jaz se poslužujem naslednje metode: dam riž v skodelico, čez polijem vodo in potem v kakih treh urah voda res postane belkasta (ergo, tisto je najbrž škrob, ki je šel ven). Vodo prelijem čez bombažno krpo in natočim novo vodo. In tako kakih petkrat, šestkrat in pri vsakem izpiranju je škroba v vodi manj. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. maj 2009 9:19

tulka, samo majhen popravek: začinimo s kuminom (če že), ne s kumino. Je kar razlika v aromi in vonju. Vendy, komplikator: riž, ki ga je treba pred uporabo splahnit, daš lepo na cedilko in držiš pod tekočo vodo, vmes mešaš, in počakaš, da iz cedlike priteče čista, prozorna voda. Riž namakam v skodeli samo za pripravo sušija. Mamamia mamamia

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

6. maj 2009 10:33

divji riž namakamo, da se ovoj namoči in da postane mehkejši in riž tako prej kuhan. jaz uporabim za vse stročnice in zrna z ovojem metodo, da dam v 3-4x večjo količino hladne vode, segrejem do vretja, pokrijem in odmaknem z ognja. za stročnice (suh fižol) je dovolj 1 ura, za recimo ovsen rižek in divji riž pa pustim čez noč. odcedim, sperem in potem je v sveži vodi zadeva kuhana v zelo podobnem času kot običajen riž. divji riž je odličen če skuhanega dodaš navadnemu ali polnozrnatemu za kako hladno solato. jaz ga največkrat posujem kar pos kaki zelenejavni solati. zelo dober je tudi ocvrt. ker si pa svoj riž dobila iz indonezije sumim, da nisi dobila divjega črnega riža http://www.all-creatures.org/recipes/images/ ampak črni lepljiv riž http://www.global-b2b-network.com/direct/dbimag , ki ga v indoneziji največkrat uporabljajo za deserte in je po kuhanju temno vijoličaste, skoraj črne barve. desert se skuha podobno kot naš mlečni riž, le da namesto mleka uporoabiš kokosovo mleko in veliko več sladkorja. obstaja tudi nelepljiva vrsta http://www.germes-online.com/direct/dbimage/502 , ki pa je primerna tudi za slane jedi... npr. nasi goreng, kot je napisala tulka cellnet

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. maj 2009 10:33

Darling, malo delam teatra iz riža, ker to pri publiki pali. Pa domišljam si, da je to varčna poraba vode... Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

6. maj 2009 11:31

A, tako, Špas teater ... Tudi prav. mamamia

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

6. maj 2009 21:36

mamamia, hvala za popravek... moj kiks

tulka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

8. maj 2009 10:53

Kakšna razlika pa je med začimbo kuminom in kumino ? Evo to pa prvič slišim. Hvala za pojasnilo. LP hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. maj 2009 12:36

Kumina, naša, gotovo veš, kaj je. Cumin (ali kumin) je pa njena sorodnica, semena so malo večja in vonj oziroma aroma ter okus sta drugačna kot pri kumini. Za primerjavo je najbolje, da kupiš stekleničko mletega kumina (kotany zasledim pri nas, sama raje kupujem semena in jih po potrebi sproti sama zmeljem) in primerjaš z našo kumino, pa bo vse jasno. Pa seveda preko googla, tam tudi veliko piše o kuminu. Se pa uporablja veliko v mehiški kuhinji (čili con carne brez kumina ni čili con carne ...), pa indijska kuhinja ga obožuje, tudi arabska in seveda še katera. Imam zdaj vrečko kuminovih semen in strokov kroiandra iz ene arabske države, kjer sem prebila nekaj dni, in ta vikend bo doma dišalo po arabskih jedeh, pripravljenih z začimbami od tam. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti