Polnozrnata peciva

teja_m  

član od: 19.4.2009

sporočila: 55

tema odprta - 3. maj 2009 16:51 | ogledi: 16.237 | odgovori: 14

Mi lahko prosim poveste recepte za polnozrnata peciva tako kot je npr. zelo čokoladna torta. Peciva naj imajo samo polnozrnato moko lahko tudi pirino moko in rjavi sladkor. Teh receptov je namreč tukaj objavljenih zelo malo. Hvala.

teja_m

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

3. maj 2009 19:23

nimam prav nekih groznih izkušenj, ma po moje lahko pri veliko receptih moko zamenjaš za polnozrnato. zadnjič je bila tema odprta za polnozrnato testo za potico ali nekaj takega. drugače pa jaz včasih naredim iz polnozrnate moke tudi palačinke, pa kakšen biskvit. Se bo še kakšna javla, ki ima kakšen recept. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. maj 2009 19:26

Jaz pa se spomnim neke debate (ne vem, če je bilo to ravno na tem forumu) o krofih iz polnozrnate moke. Kar nekaj članic je napisalo, da so bili jajčasti. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

3. maj 2009 19:30

mambica je napisal/a:
Jaz pa se spomnim neke debate (ne vem, če je bilo to ravno na tem forumu) o krofih iz polnozrnate moke. Kar nekaj članic je napisalo, da so bili jajčasti. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^
jih pa spečeš na veliko noč, namesto za pusta. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. maj 2009 19:35

Tu je debata o krofih iz polnozrnate moke, vendar ni tista, ki sem jo imela jaz v mislih. To je bilo očitno na nekem drugem forumu. Na drugi strani je napisan recept za krofe. http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1359 ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

3. maj 2009 19:56

Teja, tako kot je napisala KatarinaK, praktično vsak recept lahko prirediš preprosto tako, da namesto bele moke uporabiš polnozrnato in namesto belega trsni sladkor. Pazi le pri izbiri moke - če npr. pečeš kruh iz zgolj ržene moke, bo zbit, da bo kar hudo. Pirina je dosti boljša za te zadeve, ali pa polnozrnata pšenična.

tulka

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

3. maj 2009 22:08

Sama sem iz črne in iz polnozrnate moke  pekla  že vse svoje najljubše piškote, pa so mi uspeli.Začela sem pa z poiskusi, tako, da sem vsakič dodala malo več polnozrnate ali črne moke.

Kar poiskusi..

lp

mizarka

neny111  

član od: 29.10.2007

sporočila: 358

4. maj 2009 9:28

Jaz za vse kuharske in pekarske podvige že dolgo uporabljam pirino polnozrnato moko, ker imamo pri hiši alergika na pšenico - pa vse dobro uspe (no, krofov še nisem poskusila, tudi iz bele moke ne, ker ne jemo ocvrtih jedi). Pred kratkim sem objavila recept za potico iz pirine moke, ki je celo brez jajc, masla in margarine. V testo za kruh pa dodam še kakšno drugo moko, kosmiče, semena, olive, orehe.... neny111

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

4. maj 2009 11:03

Tudi pri nas imamo alergika in zato se poslužujem izključno pirine moke...izkušnje kažejo, da je kruh, pecivo, piškoti enako dobro kot če bi uporabljala belo moko. Medtem ko je pa ržena moka zelo težka in ko sem pekla kruh, je bil kot kovanec:) No za pojesti je bilo, ni pa bilo za v javnost. Palačinke tudi delamo iz pirine...v glavnem bele moke ne poznamo. patty

cocky  

član od: 30.3.2008

sporočila: 23

4. maj 2009 18:15

Tudi sama veliko uporabljam polnozrnato moko ter pirino, ker bele moke ne prenašam. Veliko dobrih receptov za sladice boš našla v knjigi Božanske sladice, kjer tudi sama črpam ideje. Spodaj sem ti napisala recepte, ki jih sama pogosto uporabljam. Upam, da ti bo kaj všeč. Količinsko se sama sestavin ne držim vedno natančno, saj delam po občutku. Drugače pa vzemi recept s Kulinarike in namesto bele moke daj polnozrnato. Le ponavadi je potrebno dodati malo več tekočine, kot če uporabljaš belo moko. Poskusi, saj vaja dela mojstra. BIO REZINE 5 naribanih velikih jabolk ali hrušk 1 jog. lonček polnozrnatega zdroba 1 jog. lonček grobo sesekljanih lešnikov ali orehov 1,5 jog. lončka mleka 12 dag stopljene margarine ali masla 2 celi jajci (ali 1 jajce + 180 g jogurta) 2 žlici kakava v prahu 1 žlica ruma 1 pecilni prašek 1 vanili sladkor Sestavine zmešaj skupaj in vlij v pekač. Peči pribl. 45 minut na 180°C. Ohlajeno razreži na rezine in nanje nabrizgaj stepeno smetano. Če ste sladkosnedi, lahko dodaš malo sladkorja. KEKSI IZ POLNOZRNATE MOKE 50 dag polnozrnate ali pirine moke 35 dag margarine 20 dag sladkorja v prahu 3 rumenjake 20 dag naribane čokolade malo radenske ali mleka pecilni prašek Zamesiš testo, ki naj počiva 2 uri na hladnem. Nato oblikuj kroglice, ki jih rahlo sploščiš. Položi na peki papir in pred peko premaži z mlekom oz. radensko. (iz te mase pridejo piškotki manjše velikosti in morda na pogled zbiti, a čez nekaj dni so prav okusni. Jaz jih še mlačne zaprem v posodo in počakam par dni-če seveda prej ne izginejo). PIRINI PIŠKOTI 35 dag margarine 50 - 60 dag pirine moke 15 dag sladkorja 2 žlici medu 2 jajca pecilni prašek naribana limonina lupinica Zamesi gladko testo, ki naj počiva na hladnem vsaj 2 uri. Testo razvaljaj in izreži poljubne oblike. Peci na 190-200 °C 15 min. Če ne želiš lahko te piškote narediš tudi brez rumenjakov, le z beljaki, a boš morala dodati več tekočine - jaz dam včasih kar jabolčni sok in je zelo okusno. (če želiš bolj slake piškote dodaj malo več medu ali sladkorja) Cocky cocky

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. maj 2009 18:55

patty je napisal/a:
Palačinke tudi delamo iz pirine...v glavnem bele moke ne poznamo. patty

Da ne bo nejasnosti in netočnosti. Seveda obstaja bela pirina moka - pira je pač le vrsta pšenice. V rodu pšenica (Triticum) je cela serija vrst, običajna pšenica je Triticum aestivum. Pira je Triticum spelta. Ostalo poglej na http://sl.wikipedia.org/wiki/P%C5%A1enica .

Tudi pira je lahko mleta tako, da imamo polnozrnato ali belo moko. Prav zdaj ju imajo v BIO izvedbi v Hoferju, obe.

 

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti