Miss universe 2009 slo

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. apr 2009 7:43

Tulka, razlika je med tem, kakšno ima nekdo zasebno mnenje in prakso in kako se ta praksa in mnenje potem prevedeta v odgovor, ko je ta odgovor za javnost. Najbolj minorno novinarsko spraševanje je že JAVNA DISKUSIJA. In takrat je pač treba vedeti, da ima vsak odgovor KOMUNIKACIJSKO KOMPONENTO (sorči, ne morem boldirati) za celotno javnost. Da ti tole ponazorim na tem nesrečnem one-night-standu: Nobeni kandidatki na lepotnem tekmovanju in čisto nikomur drugem tudi ne se ni treba čisto nikoli spustiti v spolne odnose z nekom, ki ga je spoznal/a pred relativno zelo kratkim časom. Ampak, ker življenje prinaša mnogo izzivov, se je treba znati z njimi soočiti. In v tem kontekstu bi moralo sporočilo odgovora: kaj si kandidatka za miss (in kdorkoli drug) misli o situacijah KAJ PA ČE? Ko odogovarja kot kandidatka za miss, ne prodaja samo svoje izkušnje, temveč bi morala kot javna osebnost povedati mnenje, ki bi bilo pametnoa za populacijo, ki jo nagovarja in bi jo želela posnemati. V tem je fazon odgovora. Podton vprašanja je bil na KAJ PA ČE situacijo in tu je miss pogrnila. Kaj pa če se zgodi nekaj pozitivnega, na kar nismo pripravljeni? Bomo zaraadi tega obrnili hrbet zanimivi izkušnji? In mladim ljudem se dogaja masa KAJ PA ČE siutacij in nenadno srečanje s potencialno zanimivim človekom. In ker nimajo izkušenj, morajo imet vsaj neka pravila. In pravilo trezen in z zaščito v spolne odnose je z naskokom najbolj varno pravilo. In pravilo "trezen in z zaščito in cepi se proti heptatisu" je nekaj, kar bi morali vsi osvojiti in nekaj, kar bi morali v korist zdravstvene preventive zagovarjati vsi, ki delajo z mladimi. In dajati mladim kondome (pa tudi, če hodijo samo k šmarnicam in nikamor drugam, hormoni delajo tudi tam). In to bi morali delati starši. In vsi, ki delajo z mladimi (kamor, tulka, spadaš tudi ti). Neodvisno od tega, koliko one-night-stand izkušenj (iz mladosti ali pa iz sindikalnih izletov) ima kdorkoli od nas. Odmikanje glave od take teme, oziroma razreševanje take teme s prepričanjem, da "to se pa ne dela" je pa totalno konzervativno in glede na to, da ga na tem koncu najbolj zagovarja doktrina iz cerkve (in bi sicer šla lahko tudi na papeška sporočila, pa se mi ne da tega zdajle iskati), je pa farško. Ali, če uporabim izraz Janka Pleterskega (priporočam njegov tekst iz SP): klerototalirno. Vendelina jr.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. apr 2009 8:40

Vendelina jr. je napisal/a:
In dajati mladim kondome (pa tudi, če hodijo samo k šmarnicam in nikamor drugam, hormoni delajo tudi tam). In to bi morali delati starši. In vsi, ki delajo z mladimi (kamor, tulka, spadaš tudi ti). Vendelina jr.

Ne se hecat, Vendelina jr., si zašla malo na področje, ki ga ne poznaš dovolj dobro. Pa menda ne misliš, da bomo med poukom delili kondome ali kaj? Eno je besedna vzgoja, drugo je vzgled, tretje pa je to, kar predlagaš. Kako tanka je meja med "smem" in "ne smem" je zdaj v vsem, kar se tiče vzgoje (v šoli), se ti najbrž ne sanja. Mimili so časi, ..... Če ti že dete v 1. razredu OŠ grozi z advokati ali pa kako komercialno TV (ni izmišljotina stila "rekla-kazala").....

V okviru zdravstvene vzgoje se seveda počnejo tudi reči, ki jih omanješ, nikakor pa seveda to ne more soditi na ure ostalih predmetov, niti biologije, jasno. V šoli učencu/dijaku še aspirina ne smeš dati, ko ga glava boli. Pa komaj kaj od PP se sme uporabiti, pa..... Ja, taki so pač časi.

In - se strinjam, NIKOLI NIČESAR ne smem in ne vsiljujem. Povem svoje OSEBNO mnenje in to poudarim.

In še to - velika, zelo velika je razlika med OŠ in SŠ, enako velika med prvim letnikom SŠ in maturanti. Zelo izostren občutek je treba imeti, kdaj, kaj, koliko, kako komu kaj povedati, še posebej, če je oči in ušes veliko.

 

sabina69  

član od: 20.12.2008

sporočila: 127

27. apr 2009 10:41

Sto ljudi, sto čudi. Modrost naših južnih sosedov, ki drži povsod. Vsak pa ima pravico do lastnega mnenja. Tulka, pod tvoj komentar se definitivno podpišem. sabina69

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. apr 2009 18:13

Moja mati, profesorica slovenščine je učila v osnovni šoli in ni imela nikoli problema s tem, da so otroci za govorno vajo vzeli kakšno družbeno-relevantno temo, na primer o varni spolnosti. Smisel govorne vaje je bil v tem, da so otroci temo povedali tako, kot jo je treba, kadar kaj oralno predstavljaš. Pa imeli so tematske ure o aidsu in ostalih spolno prenosljvih boleznih - ponovno v formatu govorne vaje. Kondomov ni delila. Pač pa je lepo povedala štirinajstletniku, ki jo je pri uri vprašal, zakaj je treba imeti kondome, ker njegov tri leta starejši brat pravi, da ni treba, "če se pazi" da dokler človek ne zbere zadosti poguma za to, da gre v trgovino in jih kupi, da do takrat tudi za aktivne spolne odnose še ni zrel. In otroci so požirali. V bistvu jim je bilo kul, da lahko kaj vprašajo kakšnega učitelja in da ta ne začne jecljati....In glej ga zlomka, morda so potem imeli občutek, da bi se veljalo tudi pri slovenščini potruditi.....in so se. In kako to vem? Ker so mi to povedali njeni učenci. Tako, da mislim, da se se da, če se hoče. Vendelina jr.

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

27. apr 2009 18:40

Vendelina jr. je napisal/a:
V bistvu jim je bilo kul, da lahko kaj vprašajo kakšnega učitelja in da ta ne začne jecljati.... Vendelina jr.
Kot da bi opisovala moj razred v osnovni šoli. Na našo srečo smo imeli eno super "tršico", ki smo jo lahko vprašali kar koli. Nikdar se ji ni bilo težko odreči kakšni njeni uri v korist našim vprašanjem, pa so bila le-ta povezana s spolnostjo, drogami, smrtjo sošolca iz paralelke... In to smo ji seveda vračali tako, da smo se pri njej vsi trudili in učili. Petya

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

27. apr 2009 19:26

Jah, no, po izjavah misic sodeč, je v tistih šolah, ki so jih obiskovale manjkalo predvsem pouka geografije, ne spolne vzgoje

Mojca

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

27. apr 2009 19:28

mamaF je napisal/a:

Jah, no, po izjavah misic sodeč, je v tistih šolah, ki so jih obiskovale manjkalo predvsem pouka geografije, ne spolne vzgoje

Mojca

 

Se strinjam s tem, in na žalost sem ugotovila, da je pouka geografije na večini srednjih šol premalo :(

lp

Pitončica

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

27. apr 2009 20:15

Vendelina jr. je napisal/a:

Ko odogovarja kot kandidatka za miss, ne prodaja samo svoje izkušnje, temveč bi morala kot javna osebnost povedati mnenje, ki bi bilo pametnoa za populacijo, ki jo nagovarja in bi jo želela posnemati.

Saj pravim, MENI je bil njen odgovor povsem v redu. Precej huje 'za populacijo, ki jo nagovarja in bi jo želela posnemati' bi se mi zdelo, če bi bil odgovor vseh treh odločen 'da'. Ker možnosti za dodatno razlago, kakršno imamo tule, niso imele... Roko na srce, mediji bi se obesili na tisti 'da' še bolj kot na odgovor o glavnem mestu ZDA.

Sama to možnost v razredu imam in mi ni problem govoriti o tem, vsako leto obdelamo teme kot so droge, spolnost, mladoletna nosečnost, trpinčenje, odnosi z ljudmi, kajenje, alkohol, motnje prehranjevanja, moda, samouničevanje... tudi kot mama si lahko privoščim vzeti čas za pogovor z otrokom ali mladostnikom in mu povem svoje mnenje (ki je pač moje), predstavim razloge za in proti... Odločil se bo pa človek sam, ko bo pač zbral dovolj informacij.

Kar bi rada rekla je le to, da če me otrok v razredu vpraša, kaj si JAZ mislim o spolnih odnosih pri trinajstih, mu bom pač pošteno povedala, kar si mislim. Ne bom ga odpravila s kondomom...

tulka

neznan uporabnik

27. apr 2009 20:33

vendelina jr ima resne težave.gospa je zasvojena z absolutno pametjo,skratka vse ve.če jo resno vprašam zakajme boli levo koleno.mi bo zlahka odgovorila,ker pač vse ve.pa lep pozdrav. hmm

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. apr 2009 0:39

Pitončica je napisal/a:

mamaF je napisal/a:

Jah, no, po izjavah misic sodeč, je v tistih šolah, ki so jih obiskovale manjkalo predvsem pouka geografije, ne spolne vzgoje

Mojca

 

Se strinjam s tem, in na žalost sem ugotovila, da je pouka geografije na večini srednjih šol premalo :(

lp

Pitončica

 

No, to ravno ne vem - sama sem sicer hodila na šolo za oblikovanje, kjer je bilo tega res manj na račun strokovnih predmetov, bolj sem mislila, da tele gospodične niso kaj prida odnesle od pouka geografije (kjer o glavnem mestu ZDA  sicer učijo že osnovnošolci). Mogoče bi pa vedele odgovore na vprašanja tipa " kje je sedež podjetja Revlon ali Max Factor" .. sem malo žleht, saj vem

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti