Slovenci v tujini

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

tema odprta - 18. apr 2009 0:28 | ogledi: 1.961 | odgovori: 10

Opazila sem, da veliko kulinarikov piše iz tujine, zato bi rada tukaj postavila nekaj vprašanj, čeprav s hrano niso zelo povezana

Kako razmišljate o Sloveniji, o domu, o tem, da ste zapustili domovino? Vam je zaradi tega kdaj težko? Pogrešate kaj? Kako ste se po nekaj letih navadili na drug jezik, se lahko v njem izražate tako dobro kot v slovenščini? Se kdaj počutite/ste se počutili, da niste del družbe države v kateri živite?

Študiram v Avstriji in vedno znova, ko se vrnem domov, se veselim, kako vredno in lepo je govoriti svoj jezik, hoditi po obvladljivih ulicah, srečevati ljudi, ki jih poznaš... saj je super tale naša ex-ex-prestolnica, pa vseeno ni isto kot doma... (pa čeprav tako zelo podobno! kako je šele živeti kje popolnoma drugje!? zda, nizozemska, kitajska,...!?).

Zelo vesela bom tudi razmišljanj tistih, ki živite v Slo!

Lep pozdrav!

perpetua

kajca  

član od: 8.11.2008

sporočila: 10

18. apr 2009 8:58

Sem ze iskala sorodno temo, pa je nisem nasla. Najprej pa se opravicujem, ker nimam stresic, pisem namrec iz Francije in se nisem ugotovila, kako naj pridem do njih. Ja, nasa ljuba Slovenija... Zdi se mi, da sele takrat, ko odidemo, vidimo kako je lepa! Spominjam se mojih zacetkov tukaj, kako je bilo hudo, ko nisem poznala jezika, ljudi, krajev... Na zacetku sva z mojim fantom tudi kar veliko sluzbeno potovala, tako da sem videla kar nekaj in presenecena sem bila, ko sem videla ogromna polja soncnic, oljne repice- bilo je vse rumeno, do koder mi je segal pogled, enako je bilo npr. z vinsko trto... Pa razdalje! Prej se mi je zdelo veliko, ce sem morala napraviti 100 km, zdaj pa 200 km ni nic, ha ha. In ko pridemo v Slovenijo cez italijansko mejo, recem, no, pa smo ze doma, ceprav je se eno uro in pol voznje. Zdaj se je moje zivljenje tukaj ze kar normaliziralo, jezik ze tudi gre-pogovorno, pisanje mi je namrec se vedno bolj kot ne tuje, branje je malo boljse, pocasi bo ze slo! Je pa res, da si nikoli v zivljenju nisem mislila, da bom kdaj pristala v Franciji, ampak splet zivljenjskih okoliscin je pac nanesel tako. Zal mi ni, ker imam veliko kontakta s Slovenijo, veckrat letno lahko grem tja, avgusta celo za cel mesec, ko imamo dopust, juhuhu!!! Pa seveda hvala bogu za internet, tako lahko poslusam radio, ki sem pa poslusala doma, tako da sem z vsem na tekocem. Je pa tudi res, da so Francozi manj odprti kot Slovenci, sosed soseda prakticno ne pozna, ceprav zivimo skoraj na "vasi", tukaj ni kofetkanja in kaksnega peciva zraven, na zalost! Sprejeli so me, ampak nikoli ne bom njihova, vsakemu pa s ponosom povem, od kot sem in ponavadi se moram razloziti, kje to je, ker veliko Francozov ne vidi dlje od njihove meje... Lp Kajca kajca

neznan uporabnik

19. apr 2009 16:55

A ne boste nic vec povedali, Slovenci v tujini, pa bi bilo tako zanimimvo prebrati kako vam laufa zivljenje stran od nas!? Vanja, Jerneja ....? bberta

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

21. apr 2009 8:59

Hvala, Kajca!! Sicer se pa zdi meni zdaj skorajda odveč potovat. Najraje bi ves prosti čas in počitnice doma preživela... (čeprav ne bom... ampak ok, saj poletje študentov je dolgo...). perpetua

kajca  

član od: 8.11.2008

sporočila: 10

21. apr 2009 20:16

Ni za kaj, Perpetua! Upam samo, da se bo se kdo javil, ker mene tudi zanima, kaksne so izkusnje drugih clanov, zivecih v tujini. A zivi mogoce kdo v Franciji? Jaz zivim v Auvergne(63), to je tam, kjer so gume michelinke doma. Lp Kajca kajca

neznan uporabnik

21. apr 2009 20:37

dandanes se ne sooćamo s krizo kot je bila devetindvajsetega leta.skratka vsi tisti,ki vam je v tujini težko PRIDITE DOMOV.slovenija vas ćaka.pa lep pozdrav. hmm

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

21. apr 2009 20:53

WRAN51 je napisal/a:
dandanes se ne sooćamo s krizo kot je bila devetindvajsetega leta.skratka vsi tisti,ki vam je v tujini težko PRIDITE DOMOV.slovenija vas ćaka.pa lep pozdrav.[pingvin] hmm
Bolj neumnega prispevka pa še ne! In kaj si hotel-a s tem povedati? Escada

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. apr 2009 21:02

escada, nič, hotel je le provocirati.

rimljanka - zasebno mnenje

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. apr 2009 21:09

kajca, nekajčlanov Kulslo živi v Franciji, a se redko oglašajo,Morda pakdo le vidi tvoje psoročilo, pa se oglasi. Mamamia mamamia

neznan uporabnik

21. apr 2009 22:12

hotel sem samo povedat, da nikomur iz slovenije ni treba trpet v tujini. kdor hoče in zna delat lahko dela doma.če pa je žrtev materialnih ali političnih ambicij , pa naj trpi pod tujim nebom.pa lep pozdrav. hmm

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. apr 2009 22:19

Kar ne morem verjet, jaz se strinjam z Wranovima prvima dvema stavkma. Wow!!!

Ne smeš pa pozabit, da so ambicije včasih tudi kariera oz. možnost delat nekaj, česar doma iz raznoraznih razlogov ne bi mogel.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti