Prepis hiše na drugega člana

tema je zaklenjena

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

tema odprta - 13. apr 2009 12:50 | ogledi: 2.929 | odgovori: 12

Potrebujem pomoč in sicer: pred dvema letoma sem po tastu dedovala del njegove hiše, isto kot moj mož. Polovico sva lastnika midva, polovico tašča. Zdaj pa bi rada svoj del dala možu. Zanima me kakšen je postopek, kam se moram obrniti, kakšni so stroški. Hvala vam za pomoč.

bisagolf

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

13. apr 2009 12:59

Jaz tega ne bi naredila, saj je vseeno na koga je napisano, mož in žena sta vendar eno in res nima smisla dajati zaslužek notarjem. Seveda, obstajajo tudi drugi vzroki za kar bi ti rada to uredila, to ti pa bodo vedeli svetovati drugi. Sama sem ti povedala le svoje mnenje. Lep sončen dan želim vsem! daga

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. apr 2009 14:39

bisagolf, najprej k odvetniku na posvet ali k notarju. Lahko pa napišeš oporoko, da ves svoj delež zapuščaš možu. Seveda je odvisno od drugega sorodstva, če v tem primeru lahko kdo uveljavlja nujni delež. Tudi glede stroškov ti bodo vsedeli povedati odvetniki ali notarji, to je najbolj zanesljivo, ker poznajo tudi vse pasti takšnuh pre(d)pisov. Ni da bi mi tukaj modrovali. Mamamia mamamia

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

13. apr 2009 15:52

Hvala. Bom se pozanimala pri notarju kako izpeljati to zadevo. bisagolf

titta  

član od: 28.9.2006

sporočila: 1056

14. apr 2009 22:19

darilna pogodba. zadevo opravi notar. pogodbo pa napiši po enem izmed vzorcev kje na spletu ali pa ti tudi to sestavi on. imajo šimlc.

Titta

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

14. apr 2009 22:21

Vse bo uredil notar. Potrebna bo ocena vrednosti.

Če je zadaj izogibanje plačila kaka dolga, moram povedati, da se upoštevajo odtujitve zadnjih 3 let, če se z njimi zmanjša premoženje in povzroči nesposobnost plačila obveznosti, za katere se odgovarja z osebnim premoženjem, torej tudi z nepremičnino, ki se podarja. Tu je posebej pazljiva davkarija, sodišče, pa še kak poučen upnik.

F r i n a

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

15. apr 2009 8:24

Sem klicala notarja za informacije. Mi je rekla, da je potrebna darilna pogodba kot je napisala titta. Nato prinesti zemljiški izpisek, na občini neko (sem že pozabila) namembnost? ne vem točno, in osebne podatke od obeh. Plačati pa je treba od vrednosti nepremičnine. Meni je po telefonu rekla cca. 250,00-300,00 EUR. Ne vem po kakšnem kriteriju, saj ni videla nepremičnino. A sama si tudi lahko sestavim pogodbo? Verjetno, zaračunajo tudi pogodbo, če jo oni sestavijo. bisagolf

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. apr 2009 9:13

Bisagolf, daj še enkrat preberi, kaj so ti kolegice svetovale. Ne počne se to v lastni režiji, če ni človek od pravne stroke in ti to nisi. Kako, za božjo voljo, boš pa sestavljala pogodbo, če si niti nisi docela zapomnila tega, kakšne dokumente potrebuješ? Ne moreš tako podcenjevati prava in postopkov. In sicer razumem, da morda 300 EUR predstavlja visok strošek - ampak, verjemi mi, stroški brezglavega pisanja pogodbe v lastni režiji (ko zanesljivo ne boš zmogla predpostaviti pravnih posledic posameznih odločitev) so mnogo, mnogo višji. V notariatih imajo tarife za izvedbo postopkov, te tarife so določene na različne načine. In če je gospa rekla, da bo stvar med 250 in 300 EUR, je pač povedala, okvirno oceno tega, kakšna naj bi bila vrednost nepremičnine. Za približek, koliko je vredna nepremičnina, se pogleda, po kakšnih cenah se prodajajo in prodajo primerljive nepremičnine v okolici in se pač množi število kvadratov s spodnjo in zgornjo prodajno/nakupno ceno in potem dobiš en dober okvir za določitev vrednosti. In tako je verjetno tudi razmišljala gospa v notariatu (ni bilo nobene zarote ali napada nate ali kakrkoli zadaj::..) Ker mi v zadevi niso znani vsi parametri se o smislu tega podarjanja ne morem izreči. Če pa mi bi bili znani, bi bilo pa etično nedopustno, da bi se o njih javno izrekala. Ti pa polagam, beri post od frine in to večkrat. Vendelina jr.

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

15. apr 2009 10:09

Vendelina jr. hvala na tako izčrpno poročilo. Ampak kot sem napisala prvič, sem rabila le nasvet, kam se lahko obrnem glede teh zadev in prav zato, ker "nisem človek od pravne stroke". In kot sem že napisala in izvedela, da se lahko obrnem na notarja ali odvetnika sem to tudi storila in za informacijo vprašala, kaj je potrebno storiti. Ker si pa nisem zapomnila vseh stvari, pa zato ker sem vprašala notarko na splošno te informacije. Ko se bom pa odločila, da uredim to zadevo pa bom seveda šla osebno k notarki in takrat si bom zapomnila, kaj moram vse prinesti. Ne vem, kaj misliš o tem javnem izrekanju. Ampak želela sem si samo nasvet, kam se naj obrnem in tu ne gre za nikakršnih izogibanjih plačil ali podobnega. Enostavno želim dati svoj delež možu. A je to tako težko razumeti? Če hoče nekomu nekaj dati se že takoj sumi, da ima ta nekaj za bregom. Kot sem že velikokrat napisala, človek več sploh ne upa, nikogar nič vprašati čeprav gre za nedolžen nasvet, ne da bi ga takoj napadli. bisagolf

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. apr 2009 10:40

bisagolf je napisal/a:
Kot sem že velikokrat napisala, človek več sploh ne upa, nikogar nič vprašati čeprav gre za nedolžen nasvet, ne da bi ga takoj napadli. bisagolf

dajte, nehajte no že s temi napadi, no. če pa nekdo, ki ni OSEBNO udeležen, osvetli problem z vseh plati, ki jih on vidi, nekdo drug pa ne, je to lahko samo dobro. Ni tako? Še vedno velja pregovor: po toči zvoniti je prepozno.

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

bisagolf  

član od: 16.11.2008

sporočila: 135

15. apr 2009 11:13

No, ja sploh nisem presenečena. Sem pričakovala takšen odziv. Karkoli napiše Vendelina jr. "osvetli problem kot jih vidi ona", če pa kdo napiše kontra njej, pa že napadamo ali po vaše da smo užaljeni. In, da ne bo prav zdaj kdo užaljen saj ni moj namen, da bi hotela koga užaliti. Prosila, sem za pomoč na koga se lahko obrnem, dobim pa.... kaj? Po nasvetu, ki sem ga dobila od daga oz. mamamie sem se zahvalila, potrebovala sem prav takšno informacijo in napisala, da se bom nadalje pozanimala pri notarju. Ampak ne... kot vedno treba zadeve zakomplicirati po nepotrebnem. bisagolf

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti