Vprašanje za dušanko in druge gospe glede potice

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

tema odprta - 7. apr 2009 13:09 | ogledi: 9.289 | odgovori: 14

Že nekaj let delam čokoladno potico po receptu iz baze, ker se mi zdi odlična, poleg tega sem orehove že naveličana. Vendar mi nadev vedno steče ven in potica ima potem namesto debelih plasti nadeva le tanke krogce. Zanima me ga. DUŠANKA, kako ste naredili nadev, da so ostale taki debeli krogi na tisti slikici, ki je zraven recepta. Kako to, da vam nadev ne steče ven??? Ker nadev je res tekoč, pa tudi vse živo sem poskusila.

Ali je katera druga tudi že kdaj delala to potico oziroma ta nadev? Kako vam je ostal notri?

Aja pa še nekaj: kako na debelo razvaljate testo?

Lp

anajana

Temo je spremenil(a) anajana dne 07. apr 2009 13:10:38

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

7. apr 2009 13:30

OK, zdaj sem pa že našla toliko nasvetov in receptov, da bom delala drugače. Me pa vseeno zanima kako je ga.DUŠANKI tisto uspelo. Lp anajana

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

7. apr 2009 13:33

DUŠANKA že nekaj časa skoraj ne prebira forumov in je najbolje, da ji pišeš zs. Ognjič

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

7. apr 2009 15:10

Anajana, žal ne bom mogla dosti pomagati, saj nisem jaz pekla, ampak prijateljica od znanke - saj sem napisala, da so me razveselili z njo. To pa je bilo mislim da lani marca - ampak se mi zdi, da je zgostila namaz iz recepta z gustinom oz. škrobno moko, da je bolj kompakten. Res je bila dobra, pa pravi, da ji ni nikdar več tako lepa nastala. Kaj pa, če bi morda poizkusila s temno čokolado, se mi zdi, da tudi ni tako tekoče. Eni pa dodajo nadevu piškotne drobtine, tudi ni slaba ideja. Naj ti dobro uspe.

Dušanka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

7. apr 2009 15:20

Ne vidim kako je napisan nadev, se pa povsod pojavlja in jaz si tudi dostikrat pomagam z mletimi piškoti - bodisi "bejbi" ali pa čisto navadni piškoti. Po premazanem testu posuješ mlete piškote, potem pa gor čokoladni nadev. Lahko uporabiš tudi drobtine. Testo razvaljaš na tenko - manj kot 1 cm. Pri zavijanju bodi previdna, zavijaj na trdo, začni od ene strani proti drugi in usput vleči testo... Pozdravček!

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

7. apr 2009 15:32

No jaz sem tudi delala po tem receptu in ker se mi je zdel nadev preredek sem ga zgostila s kokosom. Meni je bilo super. patka

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

7. apr 2009 15:45

jaz pa raje nardim po kakem receptu, ko je v nadevu dosti orehov, brez primesi. meni je fajn tale nadev iz revije Dober tek - Domače slaščice, ki je izšla lani. - 50dag naribanih orehov - 15 dag sladkorja - 1,5dl mleka - 2 jajci -vaniljin sladkor - pol žličke cimeta - 0,5dl ruma meni je ful dober nadev , če je več orehov in če ni zraven kej drugega. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

7. apr 2009 15:47

Me pa še zanima kateri vam je najljubši recept iz baze za makovo potico? To bom jaz letos prvič pekla in bi rada dober recept, pa da je lih prav sladka, ne preveč in ne premalo, seveda tudi sočna. Hvala za odgovore. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Alcika  

član od: 14.9.2008

sporočila: 192

7. apr 2009 16:35

No, sama se posložujem naslednjega recepta, za makovo potico : Testo : 1/2kg moke ena kocka kvasa 80g sladkorja 1/4l mleka 60g margarine 1 celo jajce Nadev: 250g zmletega maka 60g sladkorja cimet (malo, da ne prevladuje okus) sok plovice limone 100g zmletih mandeljev 1jajce 4 žlice kondenziranega mleka (lahko pa tudi sladka smetana, to mleko imajo v Lidlu) Nadev naredim tko, da mak dam v deciliter vode, mu dodam sladkor, cimet, sok limone, mandelje in vse skupaj zavrem. Ko je skorajda hladno, primešam jajce in kondenzirano mleko. Vzhajano testo, razvaljam na 1cm debelo in nanj enakomerno, namažem nadev (po želji lahko posujete tudi nekaj rozin, ni pa nujno). Potico zvijam od obeh strani, proti sredini. Dam v namaščen pekač in pečem nekje 60 minut na 180°C. Naj vam uspe ! Drugače je pa ta recept iz knjige, Slovenske gospodinje pečejo z moko Farina. Alcika

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

7. apr 2009 19:04

OK, zdaj pa res ne vem kako naj naredim nadev. Za testo sem se odločila za nočno potico, ki jo vsi hvalijo, za nadev pa res ne vem. Zaenkrat sem odkrila 8 receptov za čokoladni nadev: 1. NADEV: 20 dag masla 4 rumenjaki 20 dag sladkorja 25 dag jedilne čokolade 4 beljaki stolčeni v trd sneg (v bazi pod čokoladna potica) 2. GOLJATOV nadev: 30 dag naribane jedilne čokolade 10 dag surovega masla 15 dag sladkorja 15 dag mletih olupljenih mandljev 2 jajci 5 dag piškotnih drobtin 0,5 dl sladke smetane rum 3. Nadev gospe Lise (pod receptom "čokoladna potica" v pripombah): Čokoladno potico redno delam in moj recept je skoraj enak temu - vendar za nadev polovico sladkorja karameliziram in nanj stresem 25 dag grobo zmletih mandeljnov, malo mešam, potem pa stresem na pladenj. Ohlajeno razdrobim in potresem po nadevu. Brez tega se mi zdi povsem razumljivo, da nadev steče iz potice. Poskusite, stvar je izredno dobra, pa tudi izgled je lepši! 4. Nadev gospe Fantasia (pod receptom "čokoladna potica" v pripombah): Jaz pa imam malo drugačen recept za čokoladni nadev za potice in je suuuupeeeer ;)) najprej raztopite v ponvi 15dag surovega masla, nato dodate 20 dag bele mehke moke in jo malo prepražite, zalijete z 1/4 do 1/2 litra mleka in kuhat, da postane gosto kot puding. Nato dodate 25 dag naribane jedilne čokolade (več čokolade, boljši okus ;)) nato pa še 20 dag kristalnega sladkorja. malo še pustite, da se vse skupaj lepo razstopi in zmeša, potem pustite maso da se ohladi in jo namažete na testo... Čudovito, jaz osebno potresem maso preden jo zavijem še z mandlji... Masa je lepo gosta in ne uide iz testa... 5. Recept od ene od gospa, ki so zelo redno na kulinariki, pa se ne spomin katera je, sem si samo recept skopirala (prosim, naj mi bo oproščeno) Nadev: 200 g masla ali margarine 200 g moke 2 dl mleka 100 g grenkega kakava (NE Benco ipd.) 300 g sladkorja 1 vanilijev sladkor 3 jajca rum 100 g mandljev - olupljenih, prepraženih (najrajši jih zarumenim v pečici) in zmletih V kozici raztopimo maslo ali margarino, vanjo stresemo moko, malo prepražimo in zalijemo z mlekom. Mešamo na ognju, da se masa zgosti. Odstavimo od ognja in pustimo, da se malo ohladi. Dodamo 200 g sladkorja, vanilijev sladkor, kakao (presejan ali - še bolje - v skodelici zmešan z nekaj žlicamo ruma v pasto) in rumenjake. Če je masa zelo trda, dodamo še malo mleka ali ruma. Iz beljakov in preostalega sladkorja stepemo trd, a še mazav sneg in ga primešamo. Testo razvaljamo, namažemo z nadevom in potrosimo z mandlji (sem jih že pozabila - bilo je užitno, a bistveno slabše!). 6. Pol sem pa našla še en recept za kakavov nadev in še en recept za nutelin nadev, pa še enega s čokoladno-kokosovim nadevom. Kaj naj pa zdaj?! Kateri je najboljši? Morda bi preizkusila dva od nadevov, vseh osem pa ne morem. Kakšen nasvet??? Lp anajana Sporočilo je spremenil(a) anajana dne 07. apr 2009 19:04:36

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti