Biskvit

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. apr 2009 13:51

Vendelina jr., pa vam je morje stepalo maso ...

 

Samo te biskvitne variante so me res zanimale, ker pred knjigo Kuharstvo sem o različnih pripravah brala tudi v nekaterih drugih knjigah, pa tudi o različnih poimenovanjih (ponekod rečeju biskvitu španska torta, pa Italijani imajo svojo verzijo, ampak se zdaj ne spomnim, kako jo poimenujejo, Avstrijci imajo svojo biskvitno podlago Wiener boden ...).

 

V kratkem bom malo več pekla in bom malo eksperimentirala.

 

Teta torta, hvala za izčrpno pisanje. Meni zna biskvit kar lepo dol past, tudi po tistem recpetu iz tukajšnje baze, da nikoli ne pade dol ...

 

Mamamia

 

 

 

 

mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. apr 2009 14:12

mamamia je napisal/a:

Meni zna biskvit kar lepo dol past, tudi po tistem recpetu iz tukajšnje baze, da nikoli ne pade dol ...

mamamia

 

Mamamia, jaz imam z dotičnim receptom še malo blj hecno izkušnjo, na začetku je azdeva narasla toliko, da je zgledalo, da bo šla čez obod modela (vsaj za 3, če ne 4x prerezat), nato se je izobilkovala prelepa kupola, ki pa se je nato v momentu spremenila v krater.

 

Na koncu smo imeli takrat torto a la moi, ker sredine praktično ni bilo in sem še malce izdolbla vse skupaj ter napolnila z eno malo bolj kompaktno kremo. Smejali smo se še dolgo potem.

Loni Makaroni

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

2. apr 2009 14:19

No to je tudi mene vedno zanimalo, kakšna je razlika ali delaš biskvit s celimi jajci, ali pa posebaj jajca in del sladkorja, pa sneg in del sladkorja. Sem za tole torto naredila preizkus: http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Borovniceva__m Za torte vedno pečem vsako plast posebaj. Zgornji dve plasti sta narejeni s celimi jajci, spodnja pa posebaj rumenjaki in posebaj beljaki. Se na sliki koščka vidi malo razlike. Sta bili zgornji dve nekoliko bolj rahli. Zdej se običajno držim načela, da če imam samo dve jajci, delam kar iz celih (bistvo je, da res dolgo stepaš), tri ali več, pa sneg naredim posebaj. Moko potem vmešam počasi, po delih z metlico. Če pa rumenjake stepem posebaj, potem sneg in moko izmenično dodajam po malo. Se še spomnim, da me je mami učila, ko sem bila še majhna (in sem ji seveda lahko pomagala mešat), da je testo za biskvit potrebno mešat počasi in previdno, vedno v isto smer. Še danes se držim tega, čisto iz navade. Nena

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. apr 2009 14:25

@teta torta, spet en sijajen prispevek, vedno sem navdušena nad tvojimi navodili in že dostikrat so  mi prišla prav.

@mamamia, tudi Italjani rečejo biskvitu pan di Spagna, če rumenjake in beljake stepajo posebej in jim dodajo samo sladkor in moko.

Če pa cela jajca (brez lupine) stepajo nad soparo in dodajo poleg moke in sladkorja tudi stopljeno maslo, rečejo takemu testu pasta genovese.

Razliko med testoma je pa videti na receptu, ki ga omenja nb.

nola

Sporočilo je spremenil(a) nola dne 02. apr 2009 14:38:43

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. apr 2009 15:10

 

"Če pa cela jajca brez lupine stepajo nad soparo in dodajo poleg moke in sladkorja tudi stopljeno maslo, rečejo takemu testu pasta genovese."

 

 

(brez lupine)

Madonca, kako pa veš, da so mi lase  z barve konjaka prebarvali na eno svetlejšo barvo, tja proti blond vleče, vsaj večina pramenov? ,

 

Malo heca ne škodi, jaz sem vesela že zato, ker se tu v MB sonce kaže izza oblakov.

Pozdrav in hvala, Mamamia

 

 

 

mamamia

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

2. apr 2009 15:51

Hehe, mamamia, ti si že "stara mačka", jaz pa si prav lahko predstavljam kakega nadobudnega najstnika (imam eno tako zasanjeno bitje v hiši", ki bi "cela jajca" vzel/ vrgel v mešalnik malo preveč dobesedno (barva las pri tem ne igra posebne vloge)

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

2. apr 2009 15:57

Sicer pa je  po mojem okusu daleč najboljša biskvitna podlaga na način iz Vendelininih receptov ( z dodatkom mineralne vode, brez pecilnega praška), če je potrebno narediti več plasti, spečem vsako posebej .

Prav tako mi vedno (no, pri tistih petih, šestih tortah letno, ki jih sploh naredim) uspe lep biskvit po sistemu "Goljat" iz albuma Katke Lopatke - vsako plast naredim posebej in tako lahko vsako obogatim z drugačnim dodatkom, če je koncept torte pač tak.

Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

2. apr 2009 16:06

mamaF je napisal/a:

Hehe, mamamia, ti si že "stara mačka", jaz pa si prav lahko predstavljam kakega nadobudnega najstnika (imam eno tako zasanjeno bitje v hiši", ki bi "cela jajca" vzel/ vrgel v mešalnik malo preveč dobesedno (barva las pri tem ne igra posebne vloge)

Mojca

 

Hčerka moje prijateljice je nedavno vpisovala v garmin podatke in ko je mamo vprašala, kam gredo, je ta odvrnila ne vem (ker res ni vedela, kam točno se bodo odpeljale...). In je deklica, ne dabi pomislila,  v garmin vpisala kot ciljno destinacijo "ne vem" ...

 

Mamamia

 

 

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. apr 2009 18:10

Hvala, mamaF, pa to paše še bolj kot novi čevlji))) Darling, btw, a rdeč biskvit s pesinim sokom si že delala? Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 02. apr 2009 18:12:11

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. apr 2009 18:18

mamamia je napisal/a:

 

"Če pa cela jajca brez lupine stepajo nad soparo in dodajo poleg moke in sladkorja tudi stopljeno maslo, rečejo takemu testu pasta genovese."

 

 

(brez lupine)

Madonca, kako pa veš, da so mi lase  z barve konjaka prebarvali na eno svetlejšo barvo, tja proti blond vleče, vsaj večina pramenov? ,

 

Malo heca ne škodi, jaz sem vesela že zato, ker se tu v MB sonce kaže izza oblakov.

Pozdrav in hvala, Mamamia

 

 

 

mamamia

Ker sem bila, preden sem postala siva, blond.

 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti