Knapi - rudarji - preživetje rudarskih družin

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

tema odprta - 2. apr 2009 10:33 | ogledi: 2.861 | odgovori: 11

oj,

mene pa res zanima, kako so včasih preživele rudarske družine - govorim o letih nazaj, recimo 40 let in manj.. kakšne so bile takrat plače in, kako so preživele družine, kjer je delal le oče - rudar...

ker sem nekaj slišala, da naj bi bile takrat plače rudarjev zelo dobre, bolj kot ostalih delavcev v tovarnah.. je to res? in so lahko dobro preživeli petčlansko družino? ali pa so bile socialne stiske?.. rudarsko življenje je po moje zelo težko... in, ali je takrat cca 40 let nazaj vsaki družini pripadal otroški dodatek, ali le ogroženim družinam?

hvala res za odgovor! saj menda so tu tudi kakšni člani iz velenja ali pač iz nekih rudarskih mest in lahko vprašajo starše, none itd..

hvala še enkrat...

pa, pa

inteligentka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. apr 2009 10:49

Vzemi kakšno knjigo dr. J. Felca v roke. Za začetek. Zelo nazorno opisuje življenje v naših knapovskih koncih.

Loni Makaroni

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

2. apr 2009 10:50

Rudarski poklic je bil včasih cenjen, premog je bil pomemben....danes ni in posledično temu je tudi poklic premalo cenjen, ni več bonifikacij, plače so slabe. Včasih so ljudje živeli skromno, nasploh, ne samo rudarji, veliko stvari so pridelali sami....sicer pa, najbolje bodo vedeli tisti, ki so iz teh družin. patty

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

3. apr 2009 10:45

hvala, hvala... ljudje so živeli skromno, a menda je bil včasih rudarski poklic bolj cenjen in tudi menda dobro plačan - govorim v letih 1960, 1970... ali to drži? je bila plača za skromno preživetje petčlanske družine, ali pa so bile plače tako dobre, da je pomenilo biti rudar, biti bolje situiran? hvala loni.. kaj je dr. j. felc psihiater? tale, ki je bil primarij? govoriš za idrijski konec, ali za velenje, trbovlje? bom šla v knjižnico po knjige.. res hvala za nasvet... če pa še kdo kaj ve, pa naj napiše.. by inteligentka

sa_ sha  

član od: 10.12.2008

sporočila: 113

3. apr 2009 10:49

O ja.. bonifikacija na delovno dobo še vedno je..pa tudi plače rudarjev niso tako slabe, glede na ostale delavce- npr. v tovarnah itd. Vendar menim, da si ti delavci- v rudnikih veliko bolj zaslužijo bonifikacijo, kot pa ostali poklici kjer je tudi še veljavna bonifikacija. sa_ sha

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

3. apr 2009 10:50

Sicer nevem kake plače so imeli, ampak ko je naša služba enkrat organizirala izlet in smo z njimi šli na šiht... Po 4 urah sem mislila, da se mi bo scufalo... Jaz bi jim dala 2000 po tamalem. Začetnica

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

3. apr 2009 10:51

oj, koliko recimo dobijo rudarji plače danes, koliko pa so jo včasih?... lahko tudi primerjava z drugimi plačami.. hvala res.. by inteligentka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

3. apr 2009 10:53

rudarji imajo še danes dobre plače, še posebi pa penzije. imajo še vedno nekaj bonifikacij. še ne tako dolgo nazaj je veljalo da je bil rudar dobro situiran. drugače pa pokliči v muzej, ali pa ga obišči.. bannanna_v_slo ;)

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

3. apr 2009 11:03

patty je napisal/a:
Rudarski poklic je bil včasih cenjen, premog je bil pomemben.... patty
To je že bilo res, vendar delavec ni bil bil cenjen, mislim v očeh lastnika. Pradedek je bil rudar in kolikor se spomnim njegovih pripovedovanj, so jih slabo plačevali, pogoste so bile nesreče, po 12 ur so delali v jami. In je svojega sina (mojega dedka) rotil, naj se mulec, za božjo voljo uči, da mu ne bo treba v jamo. Inteligentka, v Velenju je muzej rudarstva, grš pod zemljo in ti bodo tam vedli veliko povedati. Moycaa

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

3. apr 2009 11:07

ne vem, če bi si upala pod zemljo - da me ne zgrabi klavstrofobija.. to je res težak poklic... hvala za info - bom pa šla pogledat muzej.. by inteligentka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti