Aspik - pomoč

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. apr 2009 20:24

oprosti... sem malo disleksičen ;) cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. apr 2009 20:41

ponavadi stvari pišem in posledično berem nekako v tem smislu ;) [url=http://www.Slikomat.com/slika/3689417.htm][/url] cellnet

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. apr 2009 21:21

cellnet je napisal/a:
ponavadi stvari pišem in posledično berem nekako v tem smislu ;) [url=http://www.Slikomat.com/slika/3689417.htm][/url] cellnet

 

Ja, sem simbol za ta citat. Kako se jaz  zatipkam, to je neverjetno. Apmak namesto ampak, kuilnarika namesto kulinarika ...  In kar je še huje, berem tudi za drugimi tako, kot vem, da bi moralo pisati in potem popravljajo za mano. Še dobro, da imamo v službi program, ki opozarja na tipkarske napake, sicer ne vem, kako bi se zame kdaj končalo. Brrr

Mamaia

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

1. apr 2009 21:22

 @nola tega agarja po kalinškovi bo pa preveč... to naredi skoraj neužitno konsistenco, kot kakšen gumijast bonbon ;) agarja je zadost 5g na liter tekočine. ne sme zavreti. ne sme zmrzniti. cellnet[/citat]

 

Čisto verjamem da je količina prevelika. Z agarjem nimam nobenih izkušenj in sem recept posredovala takega, kot sem ga našla v knjigi.

Me pa preseneča, da je Kalinškova falila kar za trikratno količino, običajno njeni recepti kar držijo, tudi če naroča, da v skledo ubij dvaindvajset jajec pa funt čokolade in to marljivo stepaj tričetrt ure..

Ali trditev, da želatina ne sme zmrzniti niti zavreti velja samo za pripravke s agarjem ali tudi za tiste z želatino?

Ker tiste želatine, ki jih pripravljam z ribami ali z mesom brez škode zamrzujem in prevrem.  

 

 

nola

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. apr 2009 22:43

@nola agar moraš prevret, ker se drugače sploh ne stopi in ni preveč občutljiv na temp. lahko segreješ in spet strdiš brez problema... želatine pa ne, saj izgubi del moči če jo kuhaš... to je pomembno predvsem če je želatine ravno na meji, kar naredi žele dober... z zmrzovanjem sicer tudi jaz pri sladicah, ko gre za stabilizacijo moussov nimam tezav, se mi je pa enkrat en žele spremenil napol v juho... tudi pod naravno žolco, če je zmrznjena se naredi taka neprijetna luža... kot da bi želatina spustila malo vode... in žele postane trši. nimaš takega občutka? cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. apr 2009 22:45

@mamamia joj a mi lahko priskrbiš ta program? ;) jaz imam doma takega, ki v vseh prgramih podčrta vse zatipkane stvari v angleščini... kaj bi dal za slovenskega ;) cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. apr 2009 22:52

Čakaj, cellnet, trdna agarska gojišča imajo nekje 1,8% agarja, poltrdna do 1,5%. Ti predlagaš 0,5% in trdiš, da bo žele dosti trden?

Česa nisem opazila?

Felicita K. je živela in delala v drugih časih. kako so takrat pridobivali agar, ne vem. Bi pa to lahko bil vzrok..... Sploh se pa njene količine točno pokrijejo s količinami, ki jih navajam.

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. apr 2009 23:09

@rimljanka pa bi jedla trdo gojišče? to je tako kot gumi bombon... želatina, ki je prijetna v ustih je daleč od tega... za hrano zadostuje 5g na liter ali 0,5% (vsaj tega, ki ga imam jaz) če je tekočina kisla, potem malo več. jaz sicer ne tehtam več in odmerim po občutku ali cca. 10 ml/2 merski žlički praška kar je okoli 5-6g na liter. evo našel sem komercialni agar z navodili, ki priporoča še manj, 4g na liter oz. 1:8 za želatino http://www.bienmanger.com/2F2373_Agar_Agar.html cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. apr 2009 23:13

btw hrana, ki je preveč želirana izgubi skoraj ves okus. to sem bral v eni raziskavi kako tekstura vpliva na okus. ista hrana, ki je komaj želirana je baje veliko okusnjša kot zelo močno trdno želirana. cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti