Zeleni čaj

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

tema odprta - 31. mar 2009 9:15 | ogledi: 10.256 | odgovori: 23

V naših trgovinah je velika izbira zelenih čajev. Tolikšna, da ne vem, kateri je kvalitetni zeleni čaj ali samo čajni poparek. Pravijo, da zeleni čaj iz filter vrečk sploh ne da svoje prave vrednosti. Je to res?

Kje se dobi kvalitetni zeleni čaj. Vem, da obstajajo v Biotopicu ti čaji tudi 18€ za 100g. Ali je pametno začeti s tako dragimi?

Sicer sem ljubitelj čajev, pijem jih čez dan.

Zahvaljujem se za kakšen strokovni odgovor.

M.

karajan

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

31. mar 2009 9:46

Hej, to kar je v filter vrečkah ni ok. V slo maš mislm da tri firme, ki prodajajo čaje, vem da je ena Cha (tudi sama kupujem), druga je pa neki twinings al nekej tazga. (lahko cenzurirate če želite) Če želiš z zelenimi čaji začet, ti predlagam da začneš nekak s kitajskimi. Res je da so kitajski bolj močni kot japonski, ampak so meni osebno veliko boljšega okusa. Lahko pa vzameš enega japonskega in enega kitajskega vsako najmanjšo merico (50 g) in probaš. Res pa je da se ta trpkost japonskih čajev ne pozna toliko če je dodana aroma (k jih maš kr nekej in res lahko izbiraš). Meni osebno je všeč tudi mate(južno-afriška zadeva), ki je pa rahlo drugačen, ker v bistvu ni čajevec. Huhu pa všeč mi je zato tud ker malo manjša apetit :P. Drgač pa je 18 € na 100 g čisto preveč. Vsaj če mene kdo vpraša.. Najboljš da greš v čajnico in mal povprašaš pa ti bodo že povedali in s skupnimi močmi boste našl zeleni čaj, ki ti bo všeč. Cene na 100 g se pa gibljejo tam nekje od 2 do 16 € _tmickena_

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

31. mar 2009 11:37

Čaj kupujem v čajnici, izberem boljšo kvaliteto belega ali zelenega in nikoli še nisem dala zanj toliko, kot pišeš. To je vsekakor nateg. Kvaliteten čaj se tudi lahko prelije dvakrat, ena vrsta celo trikrat (nasvet prodajalke), tako da nasploh ta čaj ni tako veliko dražji od filter vrečk, s katerimi se pa po kvaliteti res ne more primerjati. Če nimaš čajnice v bližini - čisto spodoben sencha se dobi tudi v DM. Lisa

vanilija76  

član od: 29.9.2007

sporočila: 415

31. mar 2009 11:43

Jaz še pa nisem nikoli poskusila zelenega čaja in sem že večkrat gledala po trgovinah,da ga imajo,ampak ti šment ne vem kakšen je okus.Slišala pa sem tudi da ga nekateri pijejo z mlekom.Tudi to si ne predstavljam kakšen je okus.Zgleda,da bo treba res probat. Lep sončen dan,ki naj bo vsak dan nasmejan! Vanilija76

mijamarija  

član od: 19.4.2006

sporočila: 529

31. mar 2009 11:51

Hojla! Za mene je pitje zelenega čaja nekakšen obred,dan vedno začnem s kozarcem tople vode in zelenim čajem.Najbolje da si vzameš čas in obiščeš dobro in kvalitetno založeno čajnico. mijamarija

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

31. mar 2009 13:11

če lahko pripomnim, glede cene čaje v bistvu dobiš kar plačaš. na potovanjih sem velikokrat obiskal dežele, kjer gojijo čaje in iz "prve roke" izvedel kako je s čajem. v indiji in šri lanki in ostalih deželah proizvajalkah se popije največ. t.i. gunpowder (smodnik) čaja, ki je praktično ostenk pometen s tal. v evropo se potem izvoz naslednjo kategorijo (večinoma za filter vrečke) in gre vse do srednje kategorije za čaje, ki se večinoma prodajajo v čajnicah. vse ostale kategorije večinoma prostanjeo na kitajskem in japonskem, kjer se prije najboljše čaje, saj kultura pitja izvira od tam. vsekakor pa se strinjam, da je za zečetek zadosti čaj, ki ga dobiš v čajnici. da se navadiš na okuse in začneš razlikovati med njimi ter potem preskočiš na dražje varjante, ki pa jih svetujem, da jih kupiš kje drugje kot pri nas. čaj je pokvarljivo blago in če kupuješ res dobregea, ga je vredno kupiti tam, kjer veš, da ni ležal na polici predolgo. drugače pa je trenutno moj najljubši čaj mešanica zelenega in matčaja z dodatkom limonine trave. cellnet

_tmickena_  

član od: 20.6.2006

sporočila: 293

31. mar 2009 14:34

Vanilija76: Ja nekateri zeleni čaj tudi pijejo z mlekom.. Samo to ni prav! Črni čaj se pije z mlekom in ne zeleni. Zeleni čaj je lahko tud dobrega okusa ;) seveda ni nujno da ti je vsak všeč, sam zato maš pa tudi zelene čaje z dodanimi aromami. Pa če ne druzga je zelen čaj ful fajn ker ma veliko antioksidantov in tein. _tmickena_

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. mar 2009 14:39

_tmickena_ je napisal/a:
Vanilija76: Ja nekateri zeleni čaj tudi pijejo z mlekom.. Samo to ni prav! Črni čaj se pije z mlekom in ne zeleni. _tmickena_

Po katerem zakonu?

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

31. mar 2009 14:44

po nobenem zakonu, samo če zelenemu čaju, ki ni fermentiran in ima zelo subtilne note v okusu, ki jih, če zalijemo čaj z mlekom ne čutimo več. jaz vseeno zeleni čaj, posebno če mu je dodana kakšna aroma vedno pijem z mlekom. res dober čaj pa bi mleko čisto "uničilo". sice pa je to še ena stvar o okusih o kateri se ne razpravlja... cellnet

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

31. mar 2009 15:53

cellnet je napisal/a:
če lahko pripomnim, glede cene čaje v bistvu dobiš kar plačaš. v indiji in šri lanki in ostalih deželah proizvajalkah se popije največ. t.i. gunpowder (smodnik) čaja, ki je praktično ostenk pometen s tal. v evropo se potem izvoz naslednjo kategorijo (večinoma za filter vrečke) in gre vse do srednje kategorije za čaje, ki se večinoma prodajajo v čajnicah. vse ostale kategorije večinoma prostanjeo na kitajskem in japonskem, kjer se prije najboljše čaje, saj kultura pitja izvira od tam. vsekakor pa se strinjam, da je za zečetek zadosti čaj, ki ga dobiš v čajnici. da se navadiš na okuse in začneš razlikovati med njimi ter potem preskočiš na dražje varjante, ki pa jih svetujem, da jih kupiš kje drugje kot pri nas. čaj je pokvarljivo blago in če kupuješ res dobregea, ga je vredno kupiti tam, kjer veš, da ni ležal na polici predolgo. drugače pa je trenutno moj najljubši čaj mešanica zelenega in matčaja z dodatkom limonine trave. cellnet
Gunpowder ni oznaka za kvaliteto, ampak za sorto čaja, praviloma gre za zeleni čaj, pridelan na Kitajskem, res pa ga nekaj naberejo tudi na Formozi in celo na Šri Lanki. Gunpowderja, ki je dobil tako ime zato, ker njegovi posušeni listki, zviti v kroglice spominjajo na smodnik, v Indiji in na Šri Lanki tako kot zelenega čaja nasploh, popijejo bore malo. V glavnem ga pijejo na Kitajskem in presenetljivo v Magrebu (tam seveda z dodatkom metinega listja). Če nisi ravno vsakih nekaj mesecev na Japonskem ali kje tam okoli in če ne nameravaš letati po vsakih deset dek čaja posebej v London ali v Singapur, bo večina čajev v trgovini CHA v Ljubljani (pošiljajo tudi po povzetju) za začetek kar dovolj sveža in kvalitetna, vsaj za čas, dokler se ne naučiš ločevati posameznih vrst ne le po ceni, ampak tudi po okusu in vonju. Poskusi se izogniti aromatiziranim čajem, ki so sicer všečni na prvo žogo, so pa dodane dišave (neredko celo umetne) v glavnem čajna vegeta, ki naj bi zakamuflirala slabo kvaliteto čaja. Svetujem ti, da si kupiš vedno po dve vrsti sorodnih čajev in ju primerjaš med sabo. nola Sporočilo je spremenil(a) nola dne 31. mar 2009 16:11:12

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. mar 2009 16:05

No, za moj okus je velika razlika, ali pijemo zeleni čaj kot obred........in se le njemu posvetimo ali ga pijemo, ker nam je všeč in ga popijemo veliko, ker je pač treba veliko piti................če imaš tako delo, recimo.

Meni je zeleni čaj z mlekom pač všeč, zato me prav malo briga, kakšna so pravila. Mi je všeč in pika. Se tudi ne strinjam, da noben čaj v filter vrečki ni dober. Sploh, ko smo v okoliščinah, kjer si pač težko ali sploh ne moremo pripraviti čaja v razsutem stanju. Aromatiziranih, razen redkih izjem, ne maram. So praviloma preveč umetne te arome.

Okusi so pa tako zelo različni, da...........res ne bi o tem.

Povsem enako velja za črne čaje, ti so pa sploh čisto spodobni tudi v filter vrečkah, jasno, da ne vsi. Te pa, nekatere, pijem tudi z aromo. Zadnje čase Lady Grey tea, z mlekom seveda, brez sladkorja pa tako ali tako vedno.

Še za one, ki bi kaj bolj resnega o čajih prebrali, en dober blog.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti