Smetanova lešnikova krema

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

31. mar 2009 11:53

mamamia, že mlete lešnike prepražiš? Hvala lepa, to se mi res zdi koristen nasvet. Sama se mlete lešnike res ne bi spomnila prepražiti. Še to bi vprašala... res ne uporabljam nugata. Če prav mislim, se to dobi v embalaži kot za npr. različne čokoladne prelive? In mogoče bom neumno vprašala nugat pa nutela nimata nič skupnega, a ne? mijam

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

31. mar 2009 12:12

nutella je nekakšna lešnikova krema s kupom dodatkov, tudi maščob, nugat je pa "čist" izdelek iz sladkorja in prepraženih lešnikov (lahko tudi orehov, mandljev, pistacij), brez drugih dodatkov. To je tako zelo preprosto rečeno. Nugat dobiš v takih blokih, kot si opazila že sama, v škatlah kot so prelivi ali kakšni okraski. Če ne uporabiš vega, se znova strdi in ga spraviš v hladilnik do naslednje uporabe.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nougat

 

 

 

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

31. mar 2009 12:24

Nugat ni isto kot že narejen preliv za torte z okusom lešnika. Nugat je solidna lešnikovo-čokoladno-putrasta masa, ki jo prodajajo v blokih. Vendelina jr.

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

31. mar 2009 12:34

Hvala za poduk LP! mijam

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

31. mar 2009 14:32

Klasično smetanovo kremo z lešniki brez industrijskih arom in dodatkov pripraviš takole:

10 dag olupljenih in  lešnikov in 7 dag sladkorja popraži na ognju. Ko se zmes ohladi jo stri z valjarjem ali v multiprakticu in jon prelij s pol litra vrelega mleka. Ohlajeno precedi in stisni skozi prtiček.

Dobro stepi 5 rumenjakov in 15 dag sladkorja v prahu (dokler zmes ni svetlorumena). Dodaj temu lešnikov odcedek in mešaj z metlico nad soparo dokler se krema ne zgosti. Odstavi z ognja in mešaj, dokler krema ni mlačna.

8 listov želatine namoči v vodi po navodilih, ožeto raztopi v 1,5 dl toplega mleka. Dodaj 4 dl stolčene sladke smetane in mandljevo kremo.

Ohladi toliko, da je krema primerna za nadevanje torte.    

nola

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

31. mar 2009 14:56

nutella je izvrsten primerek fancoske "pate a tartiner", ki je narejena iz nugata, kakava in z dodatkom maščobe da se lažje namaže... nugat in "pate a tartiner" lahko z lahkoto narediš tudi doma. za nugat enostavno prepražiš poljubne oreščke v karamelu. ohladiš. če samo zdrobiš dobiš neekakšen "zdrob", je to pralin, ki če ga zmešaš z sladko stepeno smetan dobiš nepozabno kremo... če pralin zmiksaš v multiptaktiku, da dobiš pasto, je to nugat, če nugatu dodaš kakav in maslo, dobiš "pate a tartiner" cellnet

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

31. mar 2009 16:45

Cellnet, a ne bi ti napisal zgornje razlage med recepte? Tu se bo namreč kar izgubilo, nihče ne bo vedel na katerem forumu je razlaga. Nola, tudi tvoj recept za kremo z lešniki se mi zdi zelo prikladen. Zato vaju prosim, da to napišeta med recepte, ker je oboje zelo uporabno. Hvala! Vem, da je vendelina jr. napisala pri katerem receptu je razlaga, a zdi se mi bolje, če je za kremo napisan recept posebej. Upam, da ne težim in še enkrat hvala! daga Sporočilo je spremenil(a) daga dne 31. mar 2009 16:50:34

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

31. mar 2009 17:54

Nola, tvoj recept se mi zdi, da zna biti zelo dober. Cellnet, tudi tvoj zelo zanimiv. Res bi bilo škoda, če ne bi zapisala teh krem med recepte kot predlaga Daga. LP! mijam

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

31. mar 2009 18:14

Saj bi ga napisala ampak sem trenutno žal brez fotoaparata,  se mi pa zdi, da so recepti, kjer je postopek in končni izdelek tudi prikazan na sliki dosti bolj jasni

Nimam pa nič proti, če ga napiše in poslika kdorkoli, ki se bo kreme lotil. Navsezadnje recept ni zrasel na mojem zelniku, imam ga že leta, žal se ne spomnim, kje in od koga sem ga dobila.

Mijam, če se boš lotila torte s to kremo, bom zelo vesela, če se ti bo ljubilo pofotografirati in napisati recept. 

 

 

 

nola

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

31. mar 2009 19:42

mijam je napisal/a:
Hvala za linke za različne nadeve z orehi in lešniki. Ali ve kdo še za kakšen nadev, ki bi vseboval v glavnem samo smetano, orehe/lešnike in morda sladkor? Mogoče bom skušala skombinirati količino sestavin iz zgoraj navedenih receptov in jih zmešati s smetano. Hvala vam, če pa ima še kdo kakšno idejo, se priporočam. LP! mijam
jaz sem delala prejšnji vikend eno torto, ki je bila sicer mandljeva, lahko pa nardiš z lešniki. je pa bla krema na vrhu iz smetane, pa mandljev in 4 lističev želatine. Pa sladkorja, če ne delaš z semtano, ki je še sladkana. je pa ta torta v posebni izdaji revije Dober tek, slaščice2. del. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti