Bezeg

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

31. mar 2009 20:04

Grmički oddani Dolores

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

31. mar 2009 20:46

Ker ste najpomembnejše že uredile, bom z mirno vestjo še malo nasmetila.

Pri nas smo dostikrat jedli bezgovo cvrtje (cvetove smo pomočili v jajčno testo in ocvrli), še večkrat so bili pa na jedilniku enako pripravljeni cvetovi robinije (ki jo nekateri imenujejo tudi akacija).

Ne spomnim se, da bi bilo kateremu kdaj po enem ali drugem slabo, sem pa pred nekaj leti slišala, da so tudi socvetja robinije strupena. Saj ne, da sem jih nehala pripravljati zato, v moji okolici so jih žal že skoraj iztrebili, zanima me pa ali je kaj na tem?

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

31. mar 2009 20:51

Nekja malega je, nola. Ampak, saj potem tako ali tako ni nič varno dati v usta. Kolikor robinije ali bezga poješ....................pač ni nevarno. Da so pa robinijo iztrebili, mi je pa všeč. Je pri nas ena od precej invazivnih vrst, ki je ponekod precej (ponekod celo zelo) spremenila sestavo gozdov. Veliko imajo pri tem čebelarji, ker so jo sadili, ker je dobra medonosna vrsta, pa menda tudi vinogradniki, ker ima trpežen les za kole v vinogradih in brajdah.

rimljanka - zasebno mnenje

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

31. mar 2009 21:38

No, saj se tudi meni zdi, da se tisto maslo in jajca in pol litra vina, ki paše zraven še bolj zaleže na jetra in žile kot en šop akacije/robinije.

Saj ne vem, ali je to tuja ali avtohtona vrsta? Mora biti že dolgo časa tu, ker brez nje včasih ni bilo ne brajde ne vinograda, v prvem valu, ko so krčili nove vinograde so jo pa uporabljali tudi za zelo lep parket.

Meni je pa malo žal za njo, zdaj imamo pa polne terase borovcev in robide in betona.

Otroci smo pa radi jedli surove cvetove, podobno sladki so kot od tistih kopriv, ki ne pečejo.

Me je pa zmeraj zanimalo, zakaj se ji reče akacija, če ji je ime robinija in kakšna je pa tista akacija.  

nola

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. apr 2009 10:25

HSIMONA je napisal/a:
Po novih spoznanjih pri poznavalcih zdravilnih rastlin, je vse razen cvetja, ker pač prevladajo njegovi pozitivni učinki, karcinogeno. Zato naj bi uživali samo cvetje v čajih. Simona
Tudi mene zanima pisni vir na katerega se ti strokovnjaki opirajo. Ker nekaj takega ne mores trdit kar tako iz glave, ampak je za tem precej raziskav. Moj obcutek mi pravi, da imamo tu ponoven primer ko je nekaj "izgubljeno s prevodom" Surovi nezreli sadezi, listje in lubje bezga vsebujejo CIANOGENIC GLYCOSIDE (cianogen glikozid) sambunigrin, ki je potencialno toksicen, saj se pri presnovi sproscajo cianidni ioni (podobno kot pri grenkih mandeljnih). http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/natural/ LP, R.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. apr 2009 13:14

Kar je trdil S. Kreft je zanesljivo res, ne vem pa, kaj je na predavanju povedal. O drugem predavatelju ne bom sodila.

rimljanka - zasebno mnenje

Jennny  

član od: 11.9.2010

sporočila: 49

10. apr 2011 11:06

pa bom nadaljevala kar tu.ta lepa pomlad me je spomnila na bezeg.obozujem ga,ocvrtega.pa ga ze vec let nisem jedla,saj so v nasih gozdovih cvetovi polni enih crnih zivali.bijek:(.imate vi podoben problem?kje se dobi ciste cvetove? Jennny

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. apr 2011 15:42

Če s črnimi živalmi misliš hrošče, čebele,....so pač opraševalci, če misliš uši, ti pa ne v erjamem, da so vsa socvetja polna uši. Bezeg je rad ušiv, samo nikoli pa ne ves, ali pa vsaj ne vsi grmi na enem koncu. Pa treba bo še malo počakati na cvetoč bezeg. Bezeg je sicer sončna rastlina in se zanesljivo bistveno bolje počuti na odprtem kot v senci dreves, išči take, ki rastejo na sonciu, so v boljši kondiciji in manj izpostavljeni ušem,...

rimljanka

Jennny  

član od: 11.9.2010

sporočila: 49

13. apr 2011 22:01

najlepsa hvala za spodbudo,Rimljanka:).ja,o useh je blo govora.bom bolj vztrajna naslednjic.v trgovini oz.trznici pa se ne da kupiti cvetov? Jennny

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

13. apr 2011 23:08

Bezgovi cvetovi so preveč nežni, da bi brez obletavanja prestajali transport, prekladanje in vso drugo logistiko do trgovin in jih zato tudi ni. Mogoče na kakšni tržnici, če ima kakšna branjevka. Drugače ti pa svetujem, da se peš sprehodiš do prvega grma, natrgaš cvetov in boš imela rekreacijo in cvetove. Prej pa le povprašaj po lastništvu, da ne bo kakšne hude krvi. janko1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti