Jedilniki za diabetike

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

5. mar 2021 10:44

Nevarno pri diabetesu je hiter vnos koncentriranega sladkorja  in posledično hiter dvig inzulina.

Meni je bilo povedano, da če pojem recimo sadno tortico, ni tako slabo, kot pa če spijem kozarec sladke pijače, čaja, kave. Ker tortico mora organizem vseeno predelati z vsem, kar je zraven in rabi več časa. Prav tako, če je na krožniku poleg testenin ali riža ali krompirja še zelenjava in meso, potem se prebava "pomatra" z vsem v paketu in spet ni tako slabo.

Malo preprosto se sliši, ampak po logiki bi lahko zadeva veljala.

 

kara

KuharicaVilca  

član od: 27.3.2021

sporočila: 6

30. mar 2021 16:56

Pita iz hokaido buče, banan, ovsenih kosmičev in datljev. Brez rafiniranega sladkorja.

KuharicaVilca

KuharicaVilca  

član od: 27.3.2021

sporočila: 6

2. apr 2021 12:47

"Ameriški zajtrk" narejen zdravo. Smoothie je iz vode in kodrolistnega ohrovta. Palačinke so iz jabolka, banane, vode in ovsenih kosmičev. Preliv so zmlete odmrznjene jagode in chia semena, posute s kakavovim prahom. Potem pa še umešana jajca z gobami in čebulo, ter pršut.

KuharicaVilca

Anemiilat  

član od: 7.9.2016

sporočila: 2395

4. jul 2021 13:06

Pozdravljene diabetičarke! No, zdaj ko sem si poleg KOBP prigarala se sladkorno tip 2, bom pa tudi jaz večkrat pokukala tule gor. Sem čisti začetnik in se poleg odvajanja od čikov moram odvajati še od sladkih pregreh.

Anemiilat

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

4. jul 2021 23:00

Veliko volje bo potrebno, a se splača, za zdravje se je vredno potruditi!

 

naor

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

6. jul 2021 10:45

Ni tako hudo, ko zdržiš prvi teden, gre potem samo po sebi. In ob rednih obrokih tudi lakota  in nenadna želja po slaščicah počasi mineta sama od sebe - sploh, ker lahko poješ praktično kolikor hočeš. Verjetno si dobila tole tabelo tu spodaj - ješ lahko vse, kar ima glikemični indeks pod 30 in glikemično obremenitev pod 10. Se pravi, da ti kljub bolezni ostane še veliko dobrega v življenju!

https://sladkornakratko.si/tabela-glikemicnih-indeksov-z

 

 

Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 6. jul 2021 17:55

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

6. jul 2021 16:04

 

Moj diabetični zajtrk: 

Japonska omleta (tehnika je mal drugačna kot za francoske omlete): 2 jajci, 25g Bursin sira, 2 tanki rezni popečene slanine, maščoba odstranjena, 1žlička masla in sol. Pol večje kisle kumare in 75g toplo dimljenega lososa. Velika skodela kave. 
Navadno zajtrka ne jem, danes sem lačna že zgodaj,  zato omleta. Jajc ne toleriram in pojem samo po dve na teden.  Kako več, pa laufam na WC. 
Trapa jaz, sem sledila napotkom medicinske stroke in so me pripeljali do vrat sladkorne. 
potem sem se zakopala v knjige in internet, analizirala svojo 5 strani dolgo krvno sliko, pokazala sredinec nutricionitkam in nehala jesti OH. Shujšala vse kile, ki sem jih pridobila, ko sem sledila njihovim napotkom plus še par. Za svoj lep, okrogel rojstni dan (60) se bom častila z isto težo, kot sem jo imela pri 30h. Torej, nekje 2.5 do 3 kile imam še za sklestit. 

Vanja

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

25. avg 2021 13:50

Bravo Vanja. Isti problem, že nekaj let, vendar meni kile zeloooo počasi izginevajo. So se očitno navezale name .

Ja tisto svetovanje o zdravi prehrani, ki vključuje kruh in ostale OH, tudi meni prinese le še dodatne kilograme. Če hočem hujšat, potem beljakovine in zelenjavo. Najhuje pa je s sadjem, ker ga imam tako rada in se mu moram odreči. Vsaj nekateremu.

Veliko uspeha  ti želim.

kara

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

26. avg 2021 21:37

Hvala za link, limnol, izvedela sem veliko novega, ne samo o glikemičnem indeksu.

daga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti