Jedilniki za diabetike

kuhinja.slo  

član od: 26.6.2010

sporočila: 108

21. jun 2011 10:18

Pozdravljeni !

 

Ali ima kdo prosim kakšen recept za višnjev liker , kjer bi lahko namesto sladkorja uporabili sladilo za diabetike .

Jaz pripravljam limonovec s sladilom in je super . Mislim , da bi šlo tudi z višnjami . Hvala za odgovor in lep pozdrav .

kuhinja.slo

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

30. jul 2013 17:44

Lepo bi bilo, če bi spet izpostavili to temo. Včasih si želim kakšne nove, sveže ideje in kje je največ možnosti za to kot na naši Kulinariki?

daga

_tisa_  

član od: 20.1.2010

sporočila: 343

15. avg 2013 14:09

Pozdravljeni!

Nisem še utegnila prebrati vseh receptov-zanima me pa praktična izkušnja-kakšna je priporočena/dovoljena količina kokosove maščobe v prehrani diabetika??

Hvala.

Anansie  

član od: 30.4.2005

sporočila: 194

28. feb 2014 21:09

Zajtrk - probioticni jogurt, kos crnega kruha z rezino lahkega ementalerja

Kosilo - pirina zelenjavna pica

Vecerja - pecene bucke na zaru, graham zemljica z lahkim jogurtovim namazom

Anansie

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

3. maj 2014 21:27

sem mogoči diabetik....malo "iščem naokoli" in sem zasledil OH vrednost. za GI prbl. vem kaj je... torej: kaj je "OH" vrednost? in pa še: ali kdo ve kako uporabljati svežo stevio z vrta in kokosov sladkor?

pa brez zamere

 

lp gligor



gligor

Sporočilo je spremenil(a) gligor dne 03. 2014 21:33

gligor  

član od: 20.7.2004

sporočila: 77

3. maj 2014 21:31

_tisa_ je napisal/a:

Pozdravljeni!

Nisem še utegnila prebrati vseh receptov-zanima me pa praktična izkušnja-kakšna je priporočena/dovoljena količina kokosove maščobe v prehrani diabetika??

Hvala.

to tudi mene zanima.....jaz jo že dolgo uporabljam za "vročo obdelavo" hrane, ker menda hitro zdrvi tja dol....sploh čez jetra.

gligor

xxs  

član od: 29.7.2009

sporočila: 171

14. avg 2014 15:57

Kokosove maščobe jaz uporabim samo toliko, da namažem dno. Sicer pa je meni precej boljša varianta uporaba repičinega olja v spreju. Repičino olje, v bistvu naj bi bilo pravo ime olje oljne ogrščice. To je tisto olje, ki ga je pil en fantek v enmu filmu, ki je imel fenilketonurijo... Je zelo zdravo olje, ne spremeni sestave med segrevanjem. V spreju se dobi v šparu, piše gor Canola oil. To je anleški izraz. Pa še svetovna stvar je za peko- ne rabiš mazat pladnjev z margarino... Diabetiki bi se naj izogibali prevče uporabe maščobe, klasične sladice odpadejo, verjetno se pa vsak tu in tam pregreši... Vsak sam ve. Jaz nimam sicer sladkorne, ampak jo imajo pri nas večinoma vsi in vem, ko mi kdaj sladkor pade, če ne jem - da moram pazit.

 

Kar se tiče GI, obstajajo nove raziskave. Ne gleda se več GI živila, ampak celotnega obroka. To pomeni, da tud če je not bela moka in da je skupen GI v nekih mejah, da ni nič hudega. Na ta način se potem sestavljajo obroki. To teorijo je itak razvil zdrvnik, ki je uvedel že GI, to je prav za pomoč diabetikom. Mam en članek o tem napisan, svoj, sam še ni objavljen... O tem še razmeroma malo piše, sploh pri nas.

Npr. ena angleška stran s tabelo hrane, ki ustreza in koliko bi je lahko pojedel.

http://www.health.harvard.edu/newsweek/Glycemic_index_and_g

xxs

stella92  

član od: 22.2.2016

sporočila: 4

23. sep 2016 15:10

Sicer nisem iz tega "foha" ampak po logiki (in kolikor sem brala, se ta princip vedno bolj uveljavlja), je glavno pri kontroliranju diabetesa kontroliranje nihanja inzulina, kar pomeni, da pač naj bi se jedlo čim manj sladkorja v vseh oblikah (OHjev na splošno). Maščobe, posebej tiste zdrave (kar ni margarina in rafinirano rastlinsko olje) ne bi smele imeti velikega vpliva. Se morda motim?

stella92

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. sep 2016 19:27

Bistveno je nihanje sladkorja (glukoze) v krvi, na to pa vpliva marsikaj. Nikakor ni bistveno kontroliranje inzulina, ampak krbnega sladkorja, ki ga z imzulinom uravnavamo (nižamo).

rimljanka

pikec85  

član od: 27.8.2008

sporočila: 44

4. mar 2021 22:04

stella92 je napisal/a:

Sicer nisem iz tega "foha" ampak po logiki (in kolikor sem brala, se ta princip vedno bolj uveljavlja), je glavno pri kontroliranju diabetesa kontroliranje nihanja inzulina, kar pomeni, da pač naj bi se jedlo čim manj sladkorja v vseh oblikah (OHjev na splošno). Maščobe, posebej tiste zdrave (kar ni margarina in rafinirano rastlinsko olje) ne bi smele imeti velikega vpliva. Se morda motim?

stella92

Sicer je tema stara, vendar to tudi mene zanima... Če morda ve kdo kaj več?

pikec85

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti