Soda bikarbona

Mikki  

član od: 29.5.2007

sporočila: 59

tema odprta - 28. mar 2009 13:06 | ogledi: 4.769 | odgovori: 16

Recept za muffine vsebuje sodo bikarbono. Kaj bo če jo spustim? Ali jo lahko s čim nadomestim?

Hvala

Mikki

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. mar 2009 13:12

Pecilni prašek. Oboje sta vzhajalni sredstvi.

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

28. mar 2009 14:10

pecilnega cca. dvakrat več kot sode (mogoče se potem pozna priokus pecilnega). obratno pa ne gre. če je v receptu pecilni, ne moreš uporabit sode. ker soda potrebuje za to da deluje kislino in je ponavadi uporabljena v testu, ki je kislo že samo. cellnet

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. mar 2009 14:21

cellnet je napisal/a:
pecilnega cca. dvakrat več kot sode (mogoče se potem pozna priokus pecilnega). obratno pa ne gre. če je v receptu pecilni, ne moreš uporabit sode. ker soda potrebuje za to da deluje kislino in je ponavadi uporabljena v testu, ki je kislo že samo. cellnet

E *ebiga, od kod ti to, ti ne verjamem na besedo, a lahko mal podkrepiš s čem?

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

28. mar 2009 14:47

Že, že, pa se ne bova obmetavala s kemijo, kar si napisal drži, vendar je bistvo v tem, da natrium bikarbonat ( soda bikarbona ) razpade pri segrevanju in sprosti  CO2, ne potrebuje kislino v testu, zaradi tega me v nekaterih receptih moti, ko devaju skupaj sok limone in pec. prašek ali sodo bikarbono: to bo zreagiralo skupaj že pri mešanju in veliko CO2 bo izgubljeno.

ežoj

kaže, da je zbrisal post, na katerega sem odgovarjal.

kako pa to mi ni jasno, jaz odgovarjam na post, preden se pojavi ( magija )

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 28. mar 2009 14:48:22

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 28. mar 2009 14:49:40

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

28. mar 2009 14:47

ežoj a ni to preprosta kemija? ;) NaHCO3 + H+ → Na+ + CO2 + H2O sicer pecilni sesatvlja soda in še kaka kisla sol ali kislina, recimo bio pecini, ki je mešanica sode in vinskega kamna, ki deluje kot kislina. zato tudi več pecilnega (,ki je sestavljen iz približno pol sode) kot sode. cellnet Sporočilo je spremenil(a) cellnet dne 28. mar 2009 17:23:47

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. mar 2009 15:47

......cellnet, CO2 in H2O itak reagirata v šibko ogljikovo kislino...............čeprav mi je ona tvoja enačba malo sumljiva..............ampak, bo že Atina povedala svoje..........

Pri pripravi običajnih "mašinskih" keksov.........se doda malo sode bikarbone (pri nas se je včasih vedno tako delalo), pa nobene kisline. Pa je delovala. Torej???

Še malo enačb za ljubitelje: http://www.minet.si/gradivo/abcde/56ac6061c5646a6

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 28. mar 2009 15:52:20

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

28. mar 2009 16:39

Atino bo rekla, da imate vsak po svoje prav. Dala pa bo v branje tole: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1245 kjer sem o tem pisala.

 

Samo da bi pa enkrat več pecilnega dajala ... No, saj mogoče je kaj na tem, ker sode se ponavadi da v majhnih količinah, samo ... jaz se zadnje čase nagibam bolj k peki brez oz. z malo pecilnega in raje dam v biskvitno / umešano testo kak brizg mineralne vode, piškote pa tako in tako pečem brez pecilnega.

Atina

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

28. mar 2009 17:37

@ežoj sem vmes nekaj popravljal in popotoma pritisnil na izbris. ampak saj je zdaj tam... ;) drugače pa važno da dobiš majhne mehurčke CO2, ki se potem v pečici zaradi temperature razširijo in je. zato je potrebno speči recepte s sodo takoj. pri pecilnem pa, če je zadeva "bio", velja isto, drugače pa tisinevemkaterižefosfat, ki je dodan "navadnemu" pecilnemu prašku in deluje kot kisla sol reagira pod vplivom toplote v pečici in zato dobiš "boljši" dvig... skratka včasih malo kemije v kuhinji ne škodi... @atina mislim, da je skoraj 2x več potrebno (poznam nekaj receptov, kjer piše pol žličke sode ali žlička pecilnega), da dobiš iste količino sode, se pravi isto količino CO2... ta pa se nahaja tudi v mineralni vodi. jaz se mu tudi izogibam če se da, ne gre pa vedno, posebno, ker me moti priokus, ki ga da tistinevemkaterižefosfat. ta bio pecilni mi je čisto pri srcu, vinski kamen in soda. @rimljanka veliko živil deluje kislo in potem pač sporži reakcijo nastanka CO2 tako ali tako cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. mar 2009 18:07

Hvala, cellnet, verjemi, da nisem čisti analfabet. Ni pa res, da snovi, ki delujejo kislo, sprožijo nastanek CO2, konec koncev je soda bikarbona čisto bazično delujoča snov. Zaključujem debato (kar se mene tiče). In pečem po svoje naprej....................

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti