Kisanje mleka

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

tema odprta - 27. mar 2009 11:28 | ogledi: 21.962 | odgovori: 12

Po mleko hodim k bližnjim kmetom, ki sicer nimajo uradno eko kmetije, ampak delajo tako kot da so. Do sedaj sem bila vedno zadovoljna z mlekom, ki ga sicer porabimo malo (midva v glavnem za v kavico, pa mačkice ga nekaj popijejo), predvsem pa so mi všeč nadaljnji mlečni izdelki - kislo mleko, če tega ne pojemo gre naprej za skuto, ki se jo da zamrznit, če ne gre sproti. Pa še kisla smetana in sirotka sta vedno pri roki in vsega tega potem ni treba kupit.

Zdaj pa se že skoraj en mesec dogaja, da se mleko ne skisa. Ima po nekaj dnevih sicer dober okus, kot ga ima kislo mleko, vendar ni strjeno. Vreme ni krivo, res da se poleti bolje oz. hitreje kisa, ampak če se je lepo kisalo februarja, bi se moralo tudi marca. Sem včeraj gospo povprašala, če so kakšne spremembe pri hrani ali pa če so krave kakšna zdravila dobivala, pa pravi, da je ena krava sicer imela mastitis, vendar so njeno mleko striktno zavrgli v času jemanja zdravi, hrana je še vedno suho seno, edino kar je novo je nova krava!?

Ker več glav več ve, vas prosim, če mi kdo ve povedat kakšen razlog bi lahko bil za ne-kisanje mleka.

tigris

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

27. mar 2009 11:57

Pozdravljena! Razlogov za nekisanje mleka je lahko več: sprememba prehrane molznic, neugodni pogoji za kisanje,....za zdravila pa kar malo dvomim. Tudi mi imamo doma molznice in to mleko, ki je v karenci absolutno ne prilijemo k "zdravemu" mleku!!! To mleko običajno damo teličkom ali pa pujsom (letos smo morali koline prestaviti, ker smo pujsu dali to mleko-smo se zadnji čas spomnili, da je zaradi tega tudi pujs v karenci). Se pa tudi meni včasih naredi, da se mleko ne skisa tako kot bi se moralo-pa ne vem razloga zakaj. Zdaj pozimi je dobro dati k mleku za kisanje samo eno žlico jogurta, potem se pa zagotovo skisa in še prej je. Letos pozimi pa sem dala mleko v pečico in jo 2x na dan pogrela na 60°C. Po dveh dneh je bilo kislo. Tako, da za zdravila mislim, da ne rabiš skrbet, ker so prevelike kazni, da bi si to lahko kmetje privoščili, če pa si v dilemi, ga pa lahko daš v analizo na antibiotike v najbližnjo mlekarno. pe3ca

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

27. mar 2009 12:13

Tigris, mleka pa raje ne dajaj mačkam, ker v večini primerov povzroča drisko in druge prebavne težave. Lp, RadaJem

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

27. mar 2009 12:40

Glede mačk, naše očitno niso v tej večini. Pa mleko ni glavna hrana, ampak samo za zraven konzerve in briketov. Pri mladičih smo bili previdni in so bili " na opazovanju" kaj se z njimi dogaja po mleku, pa je bilo vse o.k. Še najbolj važno je, da dobijo vsake toliko tabletko proti zajedalcem. Petrca, hvala za nasvete, bom probala z dodatkom jogurta, potem pa bom vidla, kaj bo ratalo. tigris

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. mar 2009 12:43

Tigris, za začetek kupi v trgovini eno kislo mleko in z njim "cepi" mleko. Imej na primerno toplem in bo. Sploh ti v časi izven poletnih temperatur priporočam, da vedno dodaš žlico kislea mleka svežemu, pomešaš in to je vse. S tem vneseš primerno veliko mlečnokislinskih bakterij, ki se potem ustrezno razmnožijo in, če ne drugega, prehitijo katere od onih, ki so tudi prisotne, pa ne zakisajo mleka v pravi smeri. Je pač čisto možno, da je trenutno vrstna sestabva bakterij, prisotnih v mleku, ki ga prineseš s kmetije taka, da je premalo ustreznih bakterij. Ja, je res monžno,  da je to povzročil prihod nove krave, ki je s seboj prinesla kak nenavaden soj bakterij. Toliko, bi rekla iz svojega znanja, več ne.

Sporoči rezultate, prosim. Me zanima, če imam prav.

rimljanka - zasebno mnenje

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

27. mar 2009 13:02

tigris je napisal/a:
Glede mačk, naše očitno niso v tej večini. Pa mleko ni glavna hrana, ampak samo za zraven konzerve in briketov. Pri mladičih smo bili previdni in so bili " na opazovanju" kaj se z njimi dogaja po mleku, pa je bilo vse o.k. Še najbolj važno je, da dobijo vsake toliko tabletko proti zajedalcem. tigris
Me veseli. Sicer pravijo, da občutljivost na laktozo razvijejo šele v odrasli dobi, ampak verjetno jih tudi zdaj spremljaš in opazuješ. Brez zamere, mnogi ne vedo, da mleko mačkam škodi, pa sem raje kar rekla. Veliko sreče s kisanjem mleka. Lp, RadaJem

Milži  

član od: 8.6.2007

sporočila: 1427

27. mar 2009 15:40

Tudi jaz sem kupovala mleko pri kmetu,pa sem ga kisala ,sem vedno v vsako skodelico dala eno žličko jogurta .Pa se mi je isto dogajalo,enkrat se je skisalo samo spodaj, zgoraj je bila samo neka voda.to se mi je ponovilo parkrat .Pa nisem mogla ugotovit zakaj je tako. Sedaj pa go itak kupujem v trgovini ,ker je pri kmetu mleko premastno zame (nažalost). Milži

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. mar 2009 15:59

Vsekakor ni vseeno ali dodate kislo mleko ali jogurt. Gre za vsebnost različnih bakterij, jogurt "se dela" pri približno 40 st.C, kilso mleko pa pri običajni sobni temperaturi.

rimljanka - zasebno mnenje

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

27. mar 2009 21:48

Razlogov, da se ti mleko ne skisaje lahko več: - lahko, da so v mleku prisotne zaviralne snovi- antibiotiki s katerimi se zdravi mastitis - lahko, da si ga kisla na prenizki temperaturi - lahko, da je v mleku premalo suhe snovi, kar je odvisno od prehrane krav - ali pa je mleko preveč čisto- ima premalo bakterij, ki skisajo mleko Poskusi ga cepiti s kislo smetano ali kislim mlekom, nikakor pa ne z jogurtom, ker vsebuje druge mlečnokislinske bakterije. Postopek: - mleko prekuhamo - ohladimo na 20-24°C - dodamo kupljeno kislo mleko (1%) - zorimo 18-24 ur na 20-24°C katra55

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

28. mar 2009 5:10

Prvič slišim, da se domače mleko n skisa. Jaz do sedaj nisem imela še teh težav, pa že zelo dolgo kisam domače mleko.

Vzrokov je lahko več, jaz pa sumim, da so mleko od bolne krave prilili k zdravemu. To je samo moja laična ugotovitev, kljub zagotovilom, da to niso naredili. Bom povprašala in ti napišem kaj izvem.

Kyara

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. avg 2013 17:08

jaz pa resno razmišljam (zarad mene se lahko tudi ), da je zaradi butastih zdajšnjih časov in HCCP al kakega že v hlevu preveč sterilno in čisto in ni dovolj bakterij, ki bi spodobno skisale mleko. Dobila sem mleko od različnih proizvajalcev, direkt izpod krave, pa ne direkt izpod krave, pa malce ohlajeno, pa nič ohlajeno, pa.....nič. Mleko se noče skisat. Pika. Bom zdaj sicer dala žlico kupljenega kislega mleka not, ampak se mi zdi butasto. Včasih si nalil mleko v posodo, pustil na gredenci dva dni in je bilo trdo, da se je kar krhalo, ko si ga jedel z žlico. Zdaj pa ena sama žalost. Ja, še krave niso več tisto, kar so včasih bile.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti