Prehrana diabetikov

mdm  

član od: 10.3.2009

sporočila: 6

27. mar 2009 19:28

Tudi jaz sem sladkorni bolnik in se zdravim s tabletami. Bila bi zelo hvaležna, če bi odprli "diabetični kotiček", saj bi lahko med seboj izmenjavali razne recepte, ideje in še kaj. Mislim, da nas je kar nekaj takih bolnikov in nam marsikdaj ne bi bilo potrebno "preletavati" celotnega foruma, kadar bi imeli željo po komuniciranju. Torej, podpiram idejo. mdm

ElaS  

član od: 3.10.2007

sporočila: 56

27. mar 2009 19:55

Pa bom dodala še svoj piskerček :) Sem sladkorna bolnica na inzulinu. Jedilniki so pretežno delani na osnovi zakonitosti zdrave prehrane. (pretežno zato, ker so ostalo pregrehe) Zdava prehrana v smislu precej sadja in zelenjave, izogibanje živalskim maščobam, omejitve (ne prepoved) sladkorja,... to je tista znamenita prehranjevalna piramida. Da pa bo zadeva nekoliko lažja, mi je sestra v diabetološki ambulanti že takoj na začetku povedala, da je prehrana z nizkim glikemičnim indeksom zelo primerna za diabetike. To pomeni prirejeni Montignac. Beli sladkor, bela moka hipno dvigneta sladkor v krvi, zato sta neprimerna za diabetično prehrano. Sicer pa smo si ljudje zelo različni. Ker sem si morala 4 do 5 x na dan meriti sladkor, sem ugotovila kaj mi najbolj "škodi". Vsak svež kruh je bil strup zame, medtem ko sem star kruh lahko jedla tudi belega (seveda samo rezino ali dve) Bom z veseljem sodelovala v diabetičnem kotičku. ElaS

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

27. mar 2009 20:21

tudi jaz sem vedno mislil, da je najboljše za diabetike prehrana z niskim GI in manj maščobami. se pravi ena izmed sodobnih diet z nizkim GI (prirejen montignac, southbeach in podobne). baje lahko celo začet diabetes tip B, ki je posledica revelike telesne teže in neprimernega prehranjevanja v celoti odpravimo s tako dieto ali pa vsaj uspešno krotimo. to je večinoma t.i. starostni diabetes in pri katerem se večinoma predpisujejo v začetni fazi poleg diete še tablete. pred časom, ko sem se začel zdravo prhranjevati zgolj zaradi nečimernosti se je v vsej literaturi sodobnih diet pojavil tudi diabetes, zato mislim, da je prehrana z nizkim GI edina prava. seveda če meriš krvni sladkor in vbrizguješ inzulin ali imaš celo črpalko je taka dieta mogoče (ne)smiselna, saj z inzulinom uspešno lahko uravnavaš krvni sladkor. ne vem koliko je to pametno pa se ne bi spuščal v to... imam prijateljico, ki ekstremno rada je, tudi in predvsem sladkarije in si je celo dala črpalko, da ji ni treba paziti pri ničemer... v svoji zbirki imam celo še kar solidno kuharkso knjigo za diabetike, polno zanimivih receptov in nasvetov. http://www.amazon.co.uk/Healthy-Eating-Diabetes-Worra priporočam. cellnet

maagnolia  

član od: 26.1.2008

sporočila: 56

28. mar 2009 12:52

bannanna, sem tip1 že od vsega začetka, zadnji dve leti na inzulinski črpalki. tk da ne pametuj mi preveč! maagnolia

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

28. mar 2009 14:36

Najvecji problem sladkorne je ravno to, da je "tihi ubijalec". Leta in leta ti ni nic, jes kar hoces, za tvojo sladkorno se pa itak brigajo le zdravniki. Dokler ti nekega dne ne povedo, da ti odpovedujejo ledvice, da bos kmalu slep, kaj je vzrok tvojim pekocim bolecinam v nogah in zakaj se ti rane ne celijo. In potem so spet vdi drugi krivi, ker te ne znajo pozdraviti. Tako kot je rekla bannanna, potrebno je malo odgovornosti do svojega telesa, z inzulinsko crpalko ali brez. slepakura

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

28. mar 2009 17:49

se strinjam s slepokuro. res da za tip A nisi sam kriv, lahko pa veliko pripomoreš, da so posledice na starost veliko manj in kasneje usodne. za tip B pa smo itak v največji meri krivi sami z neprimerno telesno težo, negibanjem in neprimerno prehrano... to pa se da vse preprečiti tako, da ni izgovorov. cellnet

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

28. mar 2009 19:15

maagnolia nimam ti namena pametvat, vidim da si že dovolj pametna in itak ne bi zaleglo. žal mi je sam za tiste, ki bodo prišli na forum iskat neke odgovore, taki ki bodo že itak kolebali a bi šli na dietno prehrano, in pol vidli tvoj odgovor.. bannanna_v_slo ;)

maagnolia  

član od: 26.1.2008

sporočila: 56

28. mar 2009 19:51

ja seveda... maagnolia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. mar 2009 20:09

Diabetik, ki ima kontroliran in urejen sladkor, hodi na preglede očesnega ozadja, opravi običajne preglede pri svojem diabetiku,....živi skoraj normalno, običajno življenje. Doktrina prehranjevanja se je pa skozi leta zelo, zelo spremenila, pa seveda so veliko razvojno pot naredili tudi različni inzulini. Nikakor ne gre vseh diabetikov metati v en koš in maagnolii kar tako očitati neresnosti in neodgovornosti. Se vam ne zdi?

Sploh pa bodo pametni diabetiki (sveži in taki s stažem) zanesljivo iskali informacije tudi (oz. predvsem) na straneh, specialniziranih za diabetike. Če tega ne počnejo, niso pametni. No, pa ne samo na spletu, tudi pisnih virov je dovolj na voljo, slovenskih, mislim. Recimo:

http://www.diabetes-zveza.si/

http://www.diabetes.si/

maagnolia  

član od: 26.1.2008

sporočila: 56

28. mar 2009 21:39

no rimljanka, hvala za tole. po pisanju nekaterih bi človk mislu da je prehrana za diabetike totalno drugačna kot za 'normalne' jedce in bohnedaj, da bi diabetik jedu vse po vrsti. in potem sem js neresna, čudna in z lune. če bi bla neresna si najbrž nebi 10- ali večkrat dnevno merla ks-ja. zato pa lahk po 24 letih življenja s sladkorno TIP1 čist upravičeno trdim, da manj ko kompliciraš boljš je, ker s kompliciranjem sam sebi škoduješ. no pa me dejte še mal popluvat, ker mam take ' bolane' izjave!!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti