Rižota

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. jul 2010 16:34

Vendelina jr. je napisal/a:
marjeta10 je napisal/a:

Da ne načenjam nove teme,mene pa zanima kako porabiti rižoto ,če je narediš kar veliko preveč.Hvala za odgovore in lp

marjeta10

Po sistemu "aqua pazza" jo spečeš v pečici; daš rižoto v ognjevarno posodo, potreseš s koriandrom, cimetom, janežem, rožmarinom,zaliješ s tekočino (pol vode in pol vina), toliko, da je zadevščina do 3/4 v v tekočini, ni pa treba, da se utaplja... in potem to pečeš v pečici do faze, ko riž popije vodo. Jaz to delam na 80 stopinjah in traja dokler traja, za forco pa še kakih 5 minut na 130. Vendelina jr.

Acqua pazza se mi ne zdi primeren medij za pogrevanje škrobnih jedi, običajno se v njej poširajo oziroma dušijo ribe in druga morska hrana, mogoče tudi zelenjava.

Odišavljeno slano vodo lahko uporabiš pri  pripravi primarne rižote ali polente, pri pogrevanju rižote  pa

ne verjamem, da se zalivanje s katerokoli tekočino obnese, razen če imate radi rižev puding.

Če želiš rižoto na vsak način pogreti, ji primešaj nekaj žlic stopljenega masla in jo zelo na kratko v pokriti posodi pogrej bodisi v pečici, bodisi nad soparo.

Ne bo taka kot sveža, vendar bo z malo dobre volje užitna.

 

 

nola

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

6. jul 2010 18:29

No, kar se mene tiče, se rižota res dobro pogreje v mikrovalovki. Pri tem pa moram reči, da je sicer "italijanska" rižota z rižem Arborio sveža morda res najboljša, toda pogreta je bistveno boljša tista iz parboiled riža, ker zrnca riža tudi naslednji dan niso spackana. Pri tem pa priznam, da sem bolj iz "krompirjeve" kakor iz "riževe" stranke. teta torta

neznan uporabnik

6. jul 2010 18:39

Marjeta10, kaj pa imaš med rižem v rižoti? Zelenjavo, gobe, meso...? No ja, jaz bi jo kar zamrznila (za kratek čas, ne za 1/2 leta!) Sicer bi pa z njo nadevala paradižnike recimo, ocvrla kot krokete.. odvisno res, o kateri rižoti govorimo. Jaz osebno jo rada naslednji dan v najbolj široki ponvi fino pregrejem, pravzaprav jo kar malo zažgem. Meni dopade. V vodi (pa če še tako lepo diši) je ne bi pacala. japaja Sporočilo je spremenil(a) japaja dne 06. 2010 18:40

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

6. jul 2010 19:39

odvisno, kakšno rižoto si delala - original kremasto ali bolj na suho (ki ni narejena po klasik italijanski varianti, ampak bolj kot paella). Če meni ostane rižota na suho ji včasih dodam malo kakšnega aromatičnega kisa in jo pojem kot solato. Z njo lahko nadevaš različno zelenjavo,tudi blitvo, na primer ali mlade liste vinske trte, narediš polpetke, kot so že svetovale kulinaričarke, lahko jo tudi obogatiš z zelenjavo in primernimi začimbami, zaviješ v vlečeno testo ali testo za pomladanske zvitke ter ocvreš ali spečeš v pečici. V južni Ameriki sem poskusila tudi polnjene in panirane riževe ocvrtke, češrav mi cvrenje ne sede. Torej lahko rižoto oblikoješ v kroglice, daš na sredo malo sira ali kaj drugega po trenutnem navdihu, spaniraš in ocvreš. Če je torej rižota bolj suha, je veliko načinov, kako jo porabiti, če je pa kremna, meni na pamet pade le ideja, ki jo je že nola opisala - če jo boš še kako drugače obdelovala, znaš dobit en tak rižev napitek 5rusa

marjeta10  

član od: 5.6.2007

sporočila: 313

6. jul 2010 21:51

Punce ,najlepša hvala  ,je pa rižota z mesom ,tako da jo bom lahko porabila,seveda s pomočjo vaših nasvetov.

lp

marjeta10

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. jul 2010 22:05

teta torta je napisal/a:
No, kar se mene tiče, se rižota res dobro pogreje v mikrovalovki. Pri tem pa moram reči, da je sicer "italijanska" rižota z rižem Arborio sveža morda res najboljša, toda pogreta je bistveno boljša tista iz parboiled riža, ker zrnca riža tudi naslednji dan niso spackana. Pri tem pa priznam, da sem bolj iz "krompirjeve" kakor iz "riževe" stranke. teta torta

Teta torta, tudi tu sem s tabo.

Verjamem, da se v mikrovalovki dosti reči, ki bi bile drugače za krožnik izgubljene, reši in spodobno pogreje.

Tudi jaz sem jo kupila svoji mami in se je kar takoj navadila nanjo in si je, faut de mieux pač, v njej grela vse od mleka za zajtrk, merende, kosila in popoldanske malice do zgodnje večerje, ko sem spet skuhala kaj svežega.

Seveda je pa od vsega sadja najboljši krompir.

 

 

 

 

nola

neznan uporabnik

6. jul 2010 22:11

Če ga imaš v vsakodnevnem življenju dovolj, je nekaj najboljšega! japaja

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

6. jul 2010 22:14

malo bo nasmetila temo: v prejšnjem gospodinjstvu sem imela mikrovalovko, a sem jo uporabljala le za gretje mleka za instant belo kavo, zdaj je nimam, bom pa verjetno (očitno) kmalu začela razmišljat še v smer nakupa MW. bom še malo razmislila. 5rusa

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

17. sep 2010 20:51

rimljanka je napisal/a:
No, zakaj pa ne, saj rižota je pa vodni ali jušni riž, odvisno s čim riž zalivamo.....

Zdaj malo prebiram to temo, ker se mi ravno kuha rižota, ki jo pa z ničemer ne zalivam. Kuham jo samo v soku zelenjave. Mogoče še katera to prakticira?

In še zadnja debata: Če se mi slućajno nakuha preveč, to pri meni pomeni, da bo jutri verjetno mineštra.

 

Sergej

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. sep 2010 20:11

Haha, jaz bolj težko, ker v naših rižotah prevladuje meso, ali pa kaj iz morja... razen če jo delam z beluši, potem trši del stebla skuham in uporabim za zalivanje, postopno seveda, to pa ja.

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti