Rižota

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. mar 2009 23:14

še kar dober "korak-za-korakom" za rižoto http://culinaryarts.about.com/od/ricegrains/ss/risotto.htm carnaroli se dobi vmaksimarketu in zagotovo tudi merkatorju v šiški vermut pa je dosegljiv praktično v vseh trgovinah, blagovna znamka stock ali martini. cellnet

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

25. mar 2009 23:17

Evo, jaz delam rižoto točno tako kot cellnet, za barvo dodam kurkumo. Carnarolija pa v našem koncu ne najdem, pa če se na glavo postavim.

tulka

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

26. mar 2009 1:42

kozamurnik je napisal/a:
No kremasta ali èa pocasta je popolnoma nekaj drugega,hedonist. Kremasto jem pri mojih daljnih sorodnikih v Italiji ( kjer sem pobrala vse trike o kuhanju in jih dosledno uporabljam,Italijani so res mojstri za rižoto ),pocasta pa bo, ko se bo zadeva kar kuhala ,brez dolivanja in brez mešanja, škrob se bo tudi prijel dna med drugim,ker se ne razporedi enakomerno. To je bolj kuhan riž z dodatki in ne rižota-vsaj za moje pojme. Da, sara. vidmar,ni logike, pa vendar se nekateri ( predvsem toplotno obdelan riž, tisti, za katerega pravijo, da se nikoli ne razkuha ) prej skuha v sredini kot zunaj, nemara. Ni logike, pa vendar. Zdaj grem pa iskat kak dober recept zanjo! kozamurnik

 

No, sem videla, da ste danes diplomirali iz rizotologije. Hvala za vse koristne informacije. Res je, da je rizota s postopnim dodajanjem tekocine veliko boljsa. Kozamurnik, ko si ravno omenila Italijane... Si lahko predstavljas, kako je bil moj bivsi sef italijan (mentor doktorata) jezen, ko smo bili povablejn na rizoto, ki je bila skuhana v manjsi zelo neopremljeni kuhinji za 30 ljudi in naredila jo je profesorica iz Ukrajine. Pa ne le to, naredila je tri vrste (eno z lisickami ), ker smo imeli nekaj vegetarijancev in pa nekaj takih, ki brez mesa ne bi preziveli. On se ima (in je res) za zelo dobrega kuharja in zna narediti rizoto na res 100 nacinov. Se se sedaj spomnim, je bil zelen od jeze.

 

Mamamia, tvoj "risotto alla Milanese" mi bi pa sedajle res pasal z "osso buco" (ne samo mozeg, se malo naj se meso drzi kosti). 

Jerneja USA

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

26. mar 2009 8:35

Bi prosil, kdaj pa lahko rečemo, da je rižota "kremasta" ? Mi je tale termin malo preveč ohlapen. Riž v prvi fazi razkuhanosti je zagotovo "kremast", to sem doživel že v številnih restavracijah ,žal, tudi v Italiji. Tko da me res befa ta defincija. Ker meni v osnovi ne diši ne pocasta ne kremasta rižota , imam raje tako, da je bolj suha, kot mokra in da zrnca niso zlepljena . Tudi nikoli dodatkov pa naj gre za meso, zelenjavo, morske dobrote ne kuham posebej in potem na koncu zadevi združim. Sej sem probal na ta način ampak mi ni sedlo, riž ni imel pravega okusa. Je pa res, da sestavine dodajam postopoma odvisno od tega, kolio časa rabijo da se skuhajo , da ostanejo lepe na pogled, nič pocaste ampak kremaste. Za riž pa je meni arborio najljubši, z malo posluha pa se da skuhati rižot domala iz vsakega. To so moje izkušnje , čeprav nisem razvil kuhanja rižote do popolnosti, kot nekaj mojih kolegov na tem forumu. LP hedonist

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

26. mar 2009 9:19

Evo, sem že mislil, da se ne bom oglasil, pa me hedonist povleče za jezik ( pardon, prst, un za tipkat ).

hedonist: zadel si žebljico na glavico, popolnoma se strinjam s tabo, moje izkušnje ( tudi iz Italije ) so podobne tvojim. Dopuščam možnost, da bo nekdo nad nekakakšno pocasto ( pa, naj vam bo: kremasto ) zadevo vzdihoval, češ kakšna rižota, za mene to ni: kot pravi hedonist, raje imam bolj suh kot moker, da zrna niso zlepljena.

Sam uporabljam v glavnem tri vrste riža: kratkozrnati ( okrogli, zaradi mene je lahko tudi arborio ), za riž na mleku in za kuhanje v sarmi ali filani papriki ( če se ravno ne afnam in uporabljam proso ) in dve dolgozrnati vrsti: basamati in jasminov riž. Basamati za rižote, jasminov riž za fine zelenjavne rižote ( rizi-bizi, s korenčkom in cvetačo ).

Po moje je z rižem nekako takole: v Italiji so uporabljali riž, ki so ga imeli in to je bil kratkozrnati riž, ki je nagnjen razkuhanju ( prej, ko ni bilo različnih novih sort, verjetno bolj kot danes ). Če s takim rižem nisi bil previdan, je rižota bila bolj podobna kaši. Zaradi tega se uporablja postopek, da se riž najprej prepraži na olju, in tako je ostalo tudi do danes, kot " ta pravi " metod za rižoto.

Pa, če sem že pri besedi: kaj je z našo lady, imam vtis, da se že par dni ni oglasila ( menda ja ni nabirala čemaž ).

ežoj

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

26. mar 2009 9:51

vsekakor tudi mokra rižota nikakor ni lepljiva. če je rižota lepljiva je bilo nekaj zelo narobe s postopkom ali rižem... rižota je "al dente" in kremasta. in pod"al dente" nikaor ne razumem, da škrta pod zobmi, le da ima prijeten ugriz in veš da ni razkuhana. ja in nekaj podobnega rižoti se da skuhati iz mariskaterega riža pa tudi drugih žitaric in zrn. moj najljubš nadomestek trenutno je ječmen, pa ovseni rižek... pa tudi ajdova kaša. iz vsega tega se da skuhati jed, ki je podobna rižoti. nikakor pa ni rižota ;) cellnet

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

26. mar 2009 10:07

Zdej celinet, vem kaj pomeni al dente. nič ne škrta in škripa, jasno da ne. A še vedno ne vem kaj hudiča je kremasto. In ne mi rečt, da kremasto ni tudi rahlo pocasto. Pa tudi če je rižota zelo mokra dobiš občutek, da se ti malo popa , če pa je suha pa tega občutka ni. Vem da nekateri kuharji ko je rižota že kuhana vmešajo vanjo še nekaj parmezana in košček surovega masla. Pravijo, da zato , da dosežejo "svileno alias kremasto teksturo" . Meni dodajanje masla že v osnovi ne sede ker imam potem občutek, da njegov okus preveč izstopa in celotnega buketa arom . Seveda pa vsak po svoje ustvarja in čara. Se pa strinjam s teboj , da jedi iz drugih žitaric pač niso rižote ampak ajdote, prosote, ječmenote,.... LP hedonist

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

26. mar 2009 11:29

he,he,he, hedonist daj po en recept za ajdoto in ječmenoto ali ješprenjoto prosim.

Lejla13

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

26. mar 2009 11:55

Draga Lejla13, mislim da je pravi naslov Celinet, jaz nisem ne vem kak ljubitelj tovrstnega zrnja, tako da ti ne morem pomagati. Če pa želiš recept za kakšno konkretno , meseno jed, potem pa ni problem, to pa obvladam do popolnosti. LP hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti