Rižota

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

25. mar 2009 15:35

Kozamurnik, hvala za pojasnilo. Meni še vedno ni jasno - saj če naenkrat zaliješ (normalno da z vročo vodo), je potem voda ves čas vroča in se zrno mehča, škrob pa izloča. V praksi še nisem srečala riža, ki bi bil zunaj trd, znotraj pa razkuhan, tako da po moji logiki se vsak riž kuha v smeri prosti sredini. Pa da ne boš mislila, da te zaje.... Zanimivo se mi zdi to z dolivanjem, razumem pa ne, zato sprašujem. Aja, zadnjič sem videla, da je tista kuharica z razpetimi lasmi (pozabila ime) kuhala rižoto. In je dejansko delala tako, da je vročo juho dolivala, riž pa precej mešala. In sem se enako spraševala, čemu je to treba počet, če pa pride krasna rižota tudi brez mešanja in sprotnega dolivanja vode. No, mogoče bi bila rižota boljša po tem postopku, nič ne rečem, da ne. Bo treba probat pa mogoče sama kaj pogruntam. sara

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

25. mar 2009 15:42

Mamamia, šele sedaj vidim tvoj odgovor, hvala. Pa ne mislit, da razumem. Meni tudi ta razlaga ne zdrži vode. "S sprotnim zalivanjem delno odstranimo škrob" - ja kam pa gre? Saj vse v piskru ostane, kakor bi ostalo tudi socer, če bi vso tekočino dodali na začetku. Če veš, kolikšno razmerje (voda - riž) ustreza neki vrsti riža, ne bo poca. Kar se tiče občutljivih sestavin, jih pač dodaš kasneje. Zakaj jih pa ne bi mogla, pa čeprav sem vso tekočino na riž zlila na začetku? Blond sem danes, ne štekam nič. sara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. mar 2009 15:46

sara.vidmar, imam predlog zate: loti se popolnoma enake rižote po obeh poteh in potem primerjaj................pa boš videla, kako in kaj.

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

25. mar 2009 15:50

Ja, Rimljanka, saj sem rekla: bo treba probat. sara

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. mar 2009 15:52

rimljanka je napisal/a:

sara.vidmar, imam predlog zate: loti se popolnoma enake rižote po obeh poteh in potem primerjaj................pa boš videla, kako in kaj.

Sara ne, se boš pol z vsem skregala!

ežoj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

25. mar 2009 15:56

Vse so napisale ze ladies pred mano, jaz samo se dodajam: riz kuhas tako, kot ti najbolj pase, potem pa skrbno pazis, da ga prav imenujes; ce se ti kaj izgubi iz spomina, pa se zmeraj lahko reces, da je to prazgodovinski recept iz srednje Mezopotamije, ki so ga pravkar rekonstruirali iz razbitih glinastih ceglov...:))))) lp, proxima

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

25. mar 2009 18:03

Eco Sara Vidmar se boš morala sama odločiti kako se boš lotila projekta rižota. Sam jo kuham tako, da dam vso tekočino naenkrat v razmerju 1 :3. Zdej pa, če riž ni najbolj primeren za to jed je včasih malo bolj kremasta (beri=pocasta) drugič manj. Sigurno pa je vedno izjemno dobra. Menim da je najbolj pomembno , da je ne kuhaš predolgo, riž mora biti "al dente" . Tudi je trebar upoštevati, da jo serviramo takoj ko je kuhana saj če predolgo stoji se v bistvu riževa zrna v notranjosti še vedno kuhajo in posledično mehčajo, pol pa maš močnik. Je pa kuhanje rižote enostavna reč in ne terja ne vem kake kuharske spretnosti, pravzaprav je to en kuharski vrtec. Tko da, čim manj filozofiraj , pusti svoji kreativnosti prosto pot in tvojo rižoto bodo polizali. Zagotovo. LP hedonist

kozamurnik

sporočila: 2311

25. mar 2009 18:38

No kremasta ali èa pocasta je popolnoma nekaj drugega,hedonist. Kremasto jem pri mojih daljnih sorodnikih v Italiji ( kjer sem pobrala vse trike o kuhanju in jih dosledno uporabljam,Italijani so res mojstri za rižoto ),pocasta pa bo, ko se bo zadeva kar kuhala ,brez dolivanja in brez mešanja, škrob se bo tudi prijel dna med drugim,ker se ne razporedi enakomerno. To je bolj kuhan riž z dodatki in ne rižota-vsaj za moje pojme. Da, sara. vidmar,ni logike, pa vendar se nekateri ( predvsem toplotno obdelan riž, tisti, za katerega pravijo, da se nikoli ne razkuha ) prej skuha v sredini kot zunaj, nemara. Ni logike, pa vendar. Zdaj grem pa iskat kak dober recept zanjo! kozamurnik

tejčika  

član od: 2.10.2008

sporočila: 251

25. mar 2009 20:13

Hvala za vse te nasvete o kuhanju rižote.Zdaj še bodo meni prišli prav. Najboljši rižoto do zdaj sem jedla v eni gostilni v lj.Bila je kremasta in sočna,vendar ne pocasta,ker se zrnca niso držala skupaj.Doma pa sem zaliva vso vodo že na začetku in pol je bla loterija,odvisno od riža,pocasta ali vredu.Sedaj vem,da bo vedno kremasta,ker se bom držala avodil.Sem pa že prej malo goljufala,da če je bila pocasta,sem dodala malo smetane za kuhanje in tako prikrila vzrok.Najrajši pa imam rižoto z bučkami.

tejčika

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. mar 2009 23:03

sem razmišjal naj dodam še jaz kaj ali ne, ker ste že veliko povedali. nakaj prav, z nekaterimi stvarmi pa se ne morem strinjati. ker je rižota skoraj moja najljubša jed sem v letih izpopolnil tehniko in recepture. če se že lotiš kuhanja riote je potrebno vedet, kaj je sploh rižota, ker vsak riž z zelenjavo pač ni rižota. in potem ga poimenjuj kaj drugega kot rižoto, kot svetuje proxima ;) za rižoto je najpomembnejši izbor riža. pravi je samo eden; to je riž vrste carnaroli. pogojno je dober tudi arborio, ki je pogostejši. carnaroli ime več škroba in trša zrna. posledično je rižota bolj kremasta, zrna pa ostanejo "al dente" za rižoto je pomembna tudi končna tekstura rižote, ki je skoraj tekoča. ravno na meji med tem, da bi jo bilo potrebo jesti z žlico. osnovni recept so sicer povzeli mamamia, kozamurnik in hedonist. naj jaz dodam še: 1. na maslu/olju prepražiš čebulo da postekleni, nič več, lahko dodaš naseklanjo steblo zelene in česen 2. dodaš riž, ga praži kako minuto 3. zaliješ z vinom ali bolje s suhim vermutom (rižota tako ne bo kisla) 4. ko povre, zaliješ z zajemalko vrele juhe (zelenjavne, goveje, telečje, ribje... odvisno od vrste rižote) 5. neprestano mešaš in dolivaš juho (postopek traja cca. 17 min) 6. na koncu v rižoto vmešaš parmezan in maslo ali petršilj če gre za morsko rižoto, kamor noben spodobni zahodni sosed ne bi dodal parmezana 7. počakaš nekaj min. in postrežeš kar gre v rižoto (npr. zelenjava...), se ponavadi pripravi posebej in proti koncu vmeša v rižoto, kot ugotavlja mamamia. izjemoma se lahko kuha skupaj, če je čas kuhanja enak času kuhanja rižote in mešanje ne škodi izgledu, teksturi ali okusu. rižota preden vmešaš maslo in parmezan mora bit malo preredka, ker se zgosti. če mora rižota počakati na goste je je najbolje pripraviti do polovice in tik pred serviranjem skuhati do konca. tako delajo tudi v restavracijah, kar je veliko boljše, kot da kuhana stoji predolgo. to zgoraj ima potencial da postane rižota, vse ostalo je samo riž z... ali paella ali pa katera izmed eksotičnih riževih jedi, ki pa so v večini iz dolgoznatih vrst riža in so suhe. dobra rižota je vedno mokra, kremasta. spodoben italijan ne bi rižoti nikoli dodal smetane. kremast okus in tekstura sta posledica škroba, masla in parmezana. rižota ni nikoli lepljiva, le če je presuha ali predolgo stoji. rižota je bolj podobna mlečnemu rižu, kot pa kuhanemu rižu za prilogo. rižota je lahko enostavna ali komplicirana jed. meni je najboljša po milansko, ki je taka kot zgoraj, samo, da ji dodaš ščepec zafrana za okus in barvo s prvo zajemalko juhe, telečje. če imaš, na koncu vmešaš z maslom in parmezanom žlico telečjega kostnega mozga. pa še enkrat... riž brez mešanja ni rižota ;) cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti