Sadni sladkor

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

tema odprta - 24. mar 2009 12:37 | ogledi: 6.642 | odgovori: 16

Zanimajo me vaše izkušnje pri pripravi jedi s fruktozo.

Moje so zaenkrat slabe. Poskusila sem narediti marcipan, uporabila sem 1/4 fruktoze in 3/4 mandljev, rezultat je bil porazen, mešanica je bila grenka.

Podobno se mi je pripetilo pri pripravi sladoleda, peči še nisem poskusila, niti pripravljati marmelade.

Vedno uporabim samo četrtino priporočene količine sladkorja.

Ali  fruktozo kdaj zmeljete v prah in jo uporabite podobno kot običajni mleti sladkor?

Skratka, rada bi izvedela čim več o tem kako se lahko in kako se ne sme uporabljati fruktoza. 

nola

Temo je spremenil(a) nola dne 24. mar 2009 12:51:32

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

24. mar 2009 13:08

Jaz jo uporabljam kar precej. Pri peki sladic je potrebno peči ne več kot na 160 stopinjah, ker hitreje karamelizira kot običajni sladkor. Seveda je potrebno potem podaljšati čas pečenja.

Za sladoled običajno uporabim agavin sirup, a sem uporabila tudi že fruktozo in je bilo vse ok.

Marmelado naredim z 20 % deležem fruktoze, a moram priznat, da tako lepa kot s sladkorjem ni, je pa bistveno bolj zdrava in tudi dobra je zelo.

Tudi v prah jo zmeljem, čeprav se obnaša precej drugače kot sladkor, mislim da se pri potresanju peciva prej stali kot sladkor.

Jaz naredim  vanilijevo fruktozo, enkrat sem naribala lupino bio limon ni pomaranč , ter dodala nekaj fruktoze in dala zmrznit, pa sploh ni zmrznilo, je ostalo v mehkem stanju. Zdaj lupinico zmrznem kar tako, brez vsega. In tudi drugače se mi zdi da se hitreje utekočini in več.

Ampak pogrenila mi pa še nikoli ni.

Uporabljam jo le takrat, ko potrebujem nadomestek sladkorja v suhi obliki, sicer pa javorjev in agavin sirup. Jabolčni je tudi uporaben, ampak pri borovničevem sladoledu mi okus ni bil najboljši.

 

Aki

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2009 13:32

Aki, hvala za nasvete, kje pa kupuješ javorjev in agavin sirup?

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. mar 2009 13:58

aki je napisal/a:

Tudi v prah jo zmeljem, čeprav se obnaša precej drugače kot sladkor, mislim da se pri potresanju peciva prej stali kot sladkor.

Jaz Aki

Tudi fruktoza je sladkor, pač sadni sladkor.

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

24. mar 2009 14:13

javorjev sirup sm nazadnje kupla na trubarjevi v neki trgovinici z bio prehrano. drugače pa sem cenejšega vidla v dmu. naslednjič ga bom kupila tam. tudi agavinega majo. bannanna_v_slo ;)

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

24. mar 2009 14:20

Nola. za javorjev sirup vem, da ga imajo trgovine DM v prodaji, za agavinega pa nisem sigurna, ker ga še nisem iskala.

Blanchy

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2009 14:35

Hvala za nasvete, se vidimo v DM.

nola

*sandy*  

član od: 23.3.2008

sporočila: 65

24. mar 2009 15:09

Tudi agavinega imajo v Dm. Sem ga ravno zadnjič kupila. Cena je 3,30€. Večinoma uporabljam javorjev sirup in med, zdaj sem dala agavin sirup v kremo za torto in je bilo vredu. Sem si pa nabavila tudi fruktozo in jo mislila uporabiti za masleno testo. Mislite, da bi šlo, glede na to, da je Aki zapisala, da se ne bi smele stvari peči na več kot 160 stopinjah (jaz bi pekla piškote oz. podlago za torto)? *sandy*

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

24. mar 2009 22:19

fruktoza je slajša od sladkorja. za peko in sladkanje je zelo dobra. najdeš pa jo povsod, kjer je polica z zdravo hrano. predvsem se obnese za sladkanje sadja. res poudari okus sadja. za peko tudi. je pa skoraj še enkrat slajša po okusu kot sladkor. ima enako količino kalorij kot sladkor, vendar ker je slajša jo lahko uporabiš manj. ima dokaj nizek GI (okoli 20) vendar uporaba fruktoze enakomerno čez dan lahko povzroči na dolgi rok težave s trigliceridi. ni vedno zamenljiva s sladkorjem in najboljša je kot pravi aki, predvsem za pečenje pri nižjih temperaturah, čeprav sem uspešno pekel tudi kaj višje kot 160oC. testo pečeno s fruktozo je bolj zbito in manj voluminozno. nekateri viri svarijo, da je pri pečenju oz. izpostavljenosti višjim temperaturam možno nastajanje mutagenih (kancerogenih spojin). seveda je ime zavajujoče, saj se sicer res fruktoza nahaja v sadju in zelenjavi, vendar se komercialna fruktoza nikakor ne proizvaja iz sadja temveč s kemičnimi reakcijami iz koruze. ržev, ječmenov, agavin in javorjev sirup dobiš tudi v maksimarketu. cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. mar 2009 7:52

cellnet je napisal/a:
izpostavljenosti višjim temperaturam možno nastajanje mutagenih (kancerogenih spojin). seveda je ime zavajujoče, saj se sicer res fruktoza nahaja v sadju in zelenjavi, vendar se komercialna fruktoza nikakor ne proizvaja iz sadja temveč s kemičnimi reakcijami iz koruze. cellnet

Jasno, saj je fruktoza pač monosharid, ki se pridobiva s hidrolizo polisaharidov. In ime pač ne pove nujno vira snovi. Konec koncev je glukoza (grozdni sladkor) vseprisoten sladkor, temeljna molekula presnove VSEH živih bitij in je ime pač, kakršno je. In je osnovni gradnik škroba, celuloze, hitina, glikogena in še marsičesa.

In še, mutagen in kancerogen nikakor ne pomeni istega, čeprav je to iz tvojega zapisa videti.

rimljanka - zasebno mnenje

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. mar 2009 22:05

@rimljanka - mogoče je to jasno tebi, ne pa veliko uporabnikom fruktoze, ki jim ime "sadni" sladkor pomeni nekaj bolj zdravega... hvala za tehnikalijo v zvezi z hidrolizo polisaharidov ;) - mutagen ni enako kancerogen. ker pa mutageni povzročajo mutacije, ki lahko povzročijo raka, so v večini tudi kancerogeni. cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti