Kje kupiti svežo meto sredi zime

Anze7  

član od: 14.12.2008

sporočila: 3

tema odprta - 23. mar 2009 20:23 | ogledi: 9.845 | odgovori: 25

Torej mene pa zanima ali veste kje bi se dalo kupiti metine liste v Ljubljani? Na tržnici verjetno nebi šlo. Ali pač?

Sem nov na forumu, zato se opravičujem, če obstaja kakšna podobna tema na forumu, ker iskalnika vsebine na forumu nisem našel:)

Najlepša hvala vsem!!:D

Anze7

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

23. mar 2009 20:28

Ravno danes sem v eni od reklam za hiper-market (ne vem več kateri) videla, da prodajajo sveža zelišča (drobnjak, baziliko, meto....) v lončkih. Poglej malo po teh velikih trgovinah (Spar, Lidl....), pri sadju in zelenjavi, ponavadi dobiš posajena različna zelišća skozi vse leto.

Sicer pa kupi zavitek semena in si posej meto v cvetlični lonček. čez zimo jo boš imel v stanovanju na oknu, poleti pa na balkonu.

Mojca

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. mar 2009 20:36

na ljubljanski tržnici jo imajo vedno. stojnice na skrajni levi. integrirana slovenska pridelava. včasih lahko celo zbiraš med poprovo in mediteransko... dobiš praktično vsa zelišča. cellnet

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

23. mar 2009 20:42

Se lahko povabim na mojito? Mmmmm..........

Anja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. mar 2009 20:54

Vsekakor se dobijo sadike met, včleraj sem jih na sejmu Flora v Celju videla kar nekja. Največ na stojnici Vrtnarstva Valner iz okolice Šentjurja. So pa to mlade rastlinice, ki začenjajo rast. Na vrtu se pa že prebujajo, saj so trajnice.

Običajno imajo med začimbami v lončkih po večjih marketih tudi meto.

Mediteranska meta ne obstaja, cellnet. Kakšna pa naj bi bila? Očitno gre za izmišljeno komercialno ime.

rimljanka - zasebno mnenje

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. mar 2009 21:08

V Leklercovem hladilniku v Ljubljani imajo vedno sveža zelišča. lp Vesna

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. mar 2009 21:20

v lidlu - v loncu.

LP

cervus

Anze7  

član od: 14.12.2008

sporočila: 3

23. mar 2009 21:36

anja27 je napisal/a:

Se lahko povabim na mojito? Mmmmm..........

Anja
Hehe veš da;) Cellnet: bom šel jutri pogledat :D Hvala res vsem še 1x :D Zakon ste;) Anze7

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. mar 2009 21:50

mediteranska = arabska meta = maroška meta... ima zeleno steblo in nežnejši okus, znana v vseh mediteranskih kuhinjah južnega in vzhodnega mediterana. poprova meta pa je običajna meta, ki jo dobiš pri nas s temnejšim steblom in tršimi listi. vse ostale običajne meta pa: http://www.kfunigraz.ac.at/%7Ekatzer/pictures/ment_05.jp @anze7 skrajno desno (če gledaš proti ljubljanici) prva, druga in predzadnja stojnica (ce šteješ od ceste proti ljubljanici) imajo zagotovo meto. pa še kakšna druga... cellnet

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. mar 2009 0:03

cellnet je napisal/a:
mediteranska = arabska meta = maroška meta... ima zeleno steblo in nežnejši okus, znana v vseh mediteranskih kuhinjah južnega in vzhodnega mediterana. poprova meta pa je običajna meta, ki jo dobiš pri nas s temnejšim steblom in tršimi listi. vse ostale običajne meta pa: http://www.kfunigraz.ac.at/%7Ekatzer/pictures/ment_05.jp cellnet

Mentha spicata (klasasta meta) ima mnogo varietet, ena izmed njih je tudi M.S. var. crispa Morocco, maroška meta. Vsa ostala imena zanjo so izmišljena in neveljavna. Obstajajo pač pravila poimenovanja rastlin. Zmede je na področju kultiviranih okrasnih rastlin vsak dan več, bazična botanika ima to zgledno urejeno.

http://images.google.si/images?hl=sl&q=Mentha%20s In tukaj si lahko ogledate to meto.

Poprova meta ni nič kaj običajna, je križanec (skoraj zanesljivo) med vodno (M. aquatilis)  in klasasto meto (M. spicata). nejno veljavno strokovno ime je torej Mentha x piperita.

Če si hoče nekdo priskrbeti meto, ki bo imela tak vonj, kot si ga želi, mora pač vedeti, katero meto izbrati. Vse mete prav gotovo niso primerne za vse jedi in/ali pijače. Nekatere imajo kar prevsiljiv vonj. Polaj (M. pulegium) je tudi malo stupen, recimo. In operirati s strokovnimi imeni je doti bolj varno in uporabno. Vsaj v vrtnarijah, ki imajo do rastlin ustrezen odnos.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. mar 2009 0:05

rimljanka je napisal/a:

cellnet je napisal/a:
mediteranska = arabska meta = maroška meta... ima zeleno steblo in nežnejši okus, znana v vseh mediteranskih kuhinjah južnega in vzhodnega mediterana. poprova meta pa je običajna meta, ki jo dobiš pri nas s temnejšim steblom in tršimi listi. vse ostale običajne meta pa: http://www.kfunigraz.ac.at/%7Ekatzer/pictures/ment_05.jp cellnet

Mentha spicata (klasasta meta) ima mnogo varietet, ena izmed njih je tudi M.S. var. crispa Morocco, maroška meta. Vsa ostala imena zanjo so izmišljena in neveljavna. Obstajajo pač pravila poimenovanja rastlin. Zmede okoli poimenovanj je na področju kultiviranih okrasnih rastlin vsak dan več, bazična botanika ima to zgledno urejeno.

http://images.google.si/images?hl=sl&q=Mentha%20s In tukaj si lahko ogledate to meto.

Poprova meta ni nič kaj običajna, je križanec (skoraj zanesljivo) med vodno (M. aquatilis)  in klasasto meto (M. spicata). Njeno veljavno strokovno ime je torej Mentha x piperita.

Če si hoče nekdo priskrbeti meto, ki bo imela tak vonj, kot si ga želi, mora pač vedeti, katero meto izbrati. Vse mete prav gotovo niso primerne za vse jedi in/ali pijače. Nekatere imajo kar prevsiljiv vonj. Polaj (M. pulegium) je tudi malo stupen, recimo. In operirati s strokovnimi imeni je dosti bolj varno in uporabno. Vsaj v vrtnarijah, ki imajo do rastlin ustrezen odnos. Pri nas se jih, žal, ne tare.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti