Kje kupiti svežo meto sredi zime

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

24. mar 2009 0:32

Anze7, sem še enkrat prelistala današnje reklamne prospekte. Meto (in druge začimbnice, posajene v lončku) dobiš v Sparu za 2,29€, v Obiju pa za 1,99€. ne bo problem najti tega v LJ!

Mojca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2009 1:32

Anze7, če boš tako ali drugačno meto sadil v vrtu, jo v zemlji omeji s plastiko ali pločevino ali jo pa nasadi na ločeno gredico. Je precej agresivna rastlina. V loncu seveda ne boš imel problema. 

nola

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

24. mar 2009 5:07

Kaj pa limonina meta? Jaz jo imam posajeno in na ovitku pred leti je pisalo, da je limonina. Res diši po limoni, odlična pa je za sladice, kuho in čaj.

Kyara

Anze7  

član od: 14.12.2008

sporočila: 3

24. mar 2009 6:04

Resnično hvala vsem Še nikjer nisem dobil toliko super nasvetov. Res ZAKON ste. Bom poskusil najti kar poprovo meto, po moje bo šla najbolje k mojitu. Anze7

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

24. mar 2009 21:56

@rimljanka - glede poprove mete verjamem, da to ni običajna, vendar v pomenu v katerem sem ga navajal je običajna meta, ki je na voljo pri nas sveža na tržnici oz. meta, ki jo dobiš pod imenom meta ;) - glede mediteranske, arabske ali pravilno maroške mete se strinjam, da je najlažje navajati prava imena, vendar jo na trgu pravijo tisti, ki se vsaj malo spoznajo, arabska ali mediteranska. večina pa jo prodaja, ne da bi sploh ločila kaj prodaja... sploh pa je znanje kot sama ugotavljaš v sloveniji ni ravno na najvišjem nivoju in žal je potem najboljše uporabiti ime, ki te privede do rezultata :) in kljub bogastvu rastlinskega sveta v komercialne namene ponujajo skoraj vsi enake hibride in za nas hobi kuharje ostane potem domači vrt in semena ter tu in tam kakšen dobro vzgojen vrtnar. cellnet

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

25. mar 2009 11:09

cellnet je napisal/a:
na ljubljanski tržnici jo imajo vedno. stojnice na skrajni levi. integrirana slovenska pridelava. včasih lahko celo zbiraš med poprovo in mediteransko... dobiš praktično vsa zelišča. cellnet
Ampak ne celo leto. Meta (pa tudi ostale začimbe npr. bazilika) v mrzlih mesecih na tržnici izgine, pa redno čekiram ponudbo. Bom zelo vesela, če se motim. V tem primeru prosim navedi konkretno stojnico, kjer lahko dobim meto (tudi jaz ne morem čakati do poletja na mojito strelka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. mar 2009 11:16

strelka, pa ja menda veš, da imamo pri nas 4 letne čase.........................in če si prebrala zgornje odgovore, si lahko zasledila, da imajo meto marsikje, v lončkih pač.

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

25. mar 2009 13:44

rimljanka je napisal/a:

strelka, pa ja menda veš, da imamo pri nas 4 letne čase.........................

Ne, a ti to čisto resno?! strelka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. mar 2009 14:18

Pa še nekaj so meni povedali zeliščarji na tržnici, gostinci so ta prvi tam in poberejo vse ta dobro in lepo. Pred leti sem morala baziliko rezervirati, tako težko jo je bilo dobiti.

Loni Makaroni

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. mar 2009 15:39

strelka je napisal/a:
rimljanka je napisal/a:

strelka, pa ja menda veš, da imamo pri nas 4 letne čase.........................

Ne, a ti to čisto resno?! strelka

 

Ja, povsem resno. Meni se pač zdi povsem normalno, da ima hrana (oz. njene sestavine) svoje obdobje, vezano na letni čas. Nekako ne pričakujem mete januarja, pa podzemna koleraba mi ni julija prva izbira. Jagenjčki so pač običajno pozno spomladi, mlad ovčji sir v času, ko ovce molzejo, čas za čemaž je zdaj, ne pa oktobra.

Če torej sredi zime pričakujem svežo meto, se zavedam, da je

a. vzgojena v rastlinjaku, pod umetno svetlobo, dodatno ogrevanem,....

b. pripeljana od daleč, kjer so podnebne razmere drugačne...

Oboje zahteva veliko več energije, kot če meta zraste v njej običajnem času. Enako je z vsemi drugimi rečmi.

Če se samo spomnim, kakšne količine bazilike je Jamie Oliver dajal v jedi. Če bi ta bazilika zrasla na njivi sredi Istre, recimo (da ne govorim o kakšni grški), v sušnem, sončnem in vročem juliju, ga ni, ki bi tisto jed z užitkom pojedel. Ker pa je abzilika zrasla v rastlinajku, kjer ni videla sonca,.....je imela sevda komaj kaj eteričnih olj in drugih učinkovin.....

Me torej res ne presneča, da pozimi ne dobim sveže bazilike. Pa moti me tudi ne.

 

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti