Otroci in ogenj - kako jih navajati?

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 23. mar 2009 6:33 | ogledi: 2.471 | odgovori: 21

Danes tega sicer ni več toliko, včasih je bilo pa vsako leto kar nekaj požarov posledica neprevidne otroške igre. V stanovanjih in v naravi.

Doma sem vedno imela tudi vžigalice in stalno sem se bala, da ju bo premagala radovednost in se bosta šla raziskovanje kje v kakem skritem kotičku, bognedaj v kakšni spalnici.

Potem sem jima pa enkrat, bila sta še precej majhna,  natočila poln lijak vode, naredili smo papirnate ladjice, dala sem jima celo škatlico vžigalic, in pustila, da poskušata.  Prav zanimivo je bilo opazovati, kakšna presenečenja sta doživljala - od  tega, da sta presenečeno spustila vžigalico v vodo, ker ju je zapekla, do tega, da je ogenj precej neobvladljiv.  Tista izkušnja je njuno raziskovalno žilico povsem zadostila.

Kako se pa ostali spopadate s tem?

Cila

Temo je spremenil(a) Cila dne 23. mar 2009 06:33:39

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

23. mar 2009 7:21

Predvsem se o tem pogovarjamo. In dovolim, da v družbi odraslega prižgeta vžigalico, zakurita kamin itd...

Zelo pomembno se mi zdi, da sploh puncam dovoljkrat povemo, da naj se ne sklanjajo nad sveče, ker se lahko vnamejo lasje! Razložila sem jima tudi, kako je treba ogenj pogasiti in kaj naj v primeru požara naredita. No, pa tudi v šoli se pogovarjajo o tem.

jasna

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. mar 2009 7:32

Odvisno od tega, kako je otrok drugače navajen in motiviran k odgovornemu obnašanju. Če ima pametne starše, se tega nauči, če pa ima revček dezorinetirane starše, ga morajo tega naučiti v vrtcu in šoli. Drugače je pa plonk ceglc za to, kdaj so otroci za kaj zreli (zanimivo, moja babica in moja svakinja-vzgojiteljica, imata podobnega, pa je vmes kakih 60 let razlike), takšen - okej, plusminus nekaj mesecev, ampak v osnovi gre takole: - pri treh letih zmore nositi kozarec 2 dl poln mlačne vode in ne polije - pri štirih letih zmore nositi kozarec 2 dl toplega napitek in ne polije (in se ne opeče) - pri petih letih lahko sam reže z zaobljenimi škarjami (pri štirih pa to dela v družbi odraslih) - pri šestih z vžigalico prižge svečo - taborniške aktivnosti se pa začnejo pri sedmih.... (škarje, nož, prižgati kamin...) S to mantro je v našem plemenu zraslo precej otrok, ki niso naredili nobene večje neumnosti ne na sebei ne na inventarju. Vendelina jr.

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

23. mar 2009 11:20

Jaz bi pa tukaj dodala vprašanje, ki mene trenutno daje - otroci in voda? Namreč, v izdelavi imamo vrtni ribnik, nekje 6x3 metre. Jama je že delno skopana, zamisli izdelane, da bo to tak čimbolj naravnega izgleda ribnik. Ampak - jaz sem zdaj noseča in sem blazno skeptična postala glede ribnika. Saj vem, da otroček, ko bo shodil in dokler se mu ne bo dalo dopovedati določenih stvari, ne bo nikoli sam zunaj, pa s kakšno ograjico se da improvizirat... Dejstvo je, da je voda, sploh če so noter kakšna živa bitja, magnet za majhne otroke. Včeraj pa sem dobila tudi idejo, da bi v to skopano jamo za par let nasuli pesek, pa naj imajo otroci tak fensi peskovnik. Kakšne so vaše izkušnje glede tega? tigris

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

23. mar 2009 12:36

tigris,lani smo kupili bazen v katerega gre 6.000 l vode in če ne bi bili punci stari že 8 in 9 let ga sigurno ne bi kupila.Ma jaz se strašno bojim za otroke,taka pač sem.Za majhne otroke je voda magnet,lahko si zamisliš ribnik zakaj ne?samo otroka boš res morala skoz imeti na očeh. kuharca37

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

23. mar 2009 12:59

Mi imamo v hiši "špargert" na drva, katerega zunanja stran se pri vratcih od kurišča prav lepo (beri hudo) razgreje. Prvi koraki pri navajanje na nevarnosti opeklin so potekali tako, da sem otrokoma, še čisto majhnima, "dovolila", da se dotakneta različnih delov tega štedilnika - od najbolj hladnega, do precej vročega. Pri vročih delhi, ko se je prstek samo za trenutek dotaknil pločevine in je glava ugotovila "ufff, to pa peče", je bilo raziskovanja konec. In na srečo se je izkušnja tako vtisnila v otrokovo zavest, da niti enkrat ni prišlo do nesreče.

Druga stvar - mož je strasten "kurilec" in tako pri nas na dvorišči od nekdaj kurimo take in drugačne ogenjčke. Otroka sta na tak način spoznala, kako malo je treba, da zgori suha trava, papir, celo debelo deblo. Ker smo Kraševci na požano ogroženem območju, je še posebej važno, da se tudi otroci zavedajo, da se zunaj nikakor ne sme kuriti brez nadzora, v močnem vetru...

Tretjič - oba sta mlada člana gasilskega društva že od prvih razredov OŠ (pri nas so gasilci namreč zelo popularni) in tam mentorji z otroki prav tako raziskujejo in se učijo vsega, kar je potrebno, da preprečimo nesrečo.

Potem pa, ob tednu požarne varnosti naši "mladi gasilci" svoje znanje delijo tudi z vrstniki v šoli.

Mojca

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

23. mar 2009 13:23

tigris je napisal/a:
Jaz bi pa tukaj dodala vprašanje, ki mene trenutno daje - otroci in voda? Namreč, v izdelavi imamo vrtni ribnik, nekje 6x3 metre. Jama je že delno skopana, zamisli izdelane, da bo to tak čimbolj naravnega izgleda ribnik. Ampak - jaz sem zdaj noseča in sem blazno skeptična postala glede ribnika. Saj vem, da otroček, ko bo shodil in dokler se mu ne bo dalo dopovedati določenih stvari, ne bo nikoli sam zunaj, pa s kakšno ograjico se da improvizirat... Dejstvo je, da je voda, sploh če so noter kakšna živa bitja, magnet za majhne otroke. Včeraj pa sem dobila tudi idejo, da bi v to skopano jamo za par let nasuli pesek, pa naj imajo otroci tak fensi peskovnik. Kakšne so vaše izkušnje glede tega? tigris
Tigris, da boš vedno z veseljem na vrtu in včasih brezskrbi za par sekund skočila noter po kakšne reči, ti toplo svetujem, da v luknjo nasuješ pesek. Več razlogov: - otroci se lahko utopijo v zelo nizki vodi in zelo hitro - boš videla s kakšnim užitkom je na vrtu brati knjigo v kakšnem ležalniku, medtem ko otrok teka po vrtu; če boš imela ribnik, boš kakšno leto, dve ali tri cel čas ob otroku, ker te bo strah - če pade v ribnik, ko je hladno, se lahko hitro prehladi No, pri nas ribnika vsekakor ne bomo imeli, ker smo res bolj praktične narave. Tudi sadnega drevja zaenkrat nismo posadili po celem vrtu, temveč zgolj ob robovih, da imajo fantje prostor za igranje nogometa. Rože bodo pa prišle na vrsto, ko bodo otroci v pozni puberteti se mi zdi zares škoda, da bi jih cel čas opominjala in kregala, ker hodijo po rožah. Sedaj naj raje tekajo in kričijo kolikor jih je volja! Denar, ki bi ga investirali v ribnik zaenkrat raje investirajte v ograjo okoli hiše, če imate slučajno kakšen kos parcele, ki meji na cesto. Ograje mi sicer niso pri srcu, ampak pri otrocih pa zaradi varnosti zelo prav pridejo. Vidiš, takšne so naše izkušnje. Upam, da ti bodo pomagale pri odločitvi! veverica

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. mar 2009 14:49

Hja, kako je potekalo pri meni: ko sem bila majhna (kake 4, 5 let, ne vem, v šolo še nisem hodila) smo od hiše nekaj km stran na Hrvaškem videli hišo, ki je gorela. Stara mama mi je rekla:'Vidiš, so se otroci igrali z vžigalicami, pa jim zdaj hiša gori'. Mene se je to zelo prijelo in minilo je nekaj časa, da sem se sploh upala dotakniti škatlice vžigalic in jih recimo komu podati ...

 

Moja dva vesta, da se z vžigalicami ne igramo. Posebej tisti vžigalniki so zanimivi, ko na tipko pritisneš in je ogenjček ... ampak vesta, da to ni igrača. Z ognjem se 'igramo' za RD, ko do onemoglosti pihata svečke, to je to. H gasilcem bosta pa tudi šla kakor hitro bo možno (pa še njun ati je mentor mladine :) ).

 

Kar se pa tiče ribnika: podobno je s cesto. Mi smo živeli tik ob cesti in s sestro sva vedeli, do kod greva lahko in tega sva se držali. Enako zdaj moja otroka, ko smo na obisku. Tam do 4h let pa ju nekako ne spustim izpred oči, čeprav je mlajši zdaj star 3 leta in zgleda odgovoren, kar se ceste tiče. Poleg ribnika bi bilo podobno opominjanje ampak otroci hitro dojamejo. Ležanje v ležalniku in branje knjige, dokler otrok do 3h let teka naokrog, pa se meni nekako ni izšlo niti brez ribnika ... :)

Atina

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

23. mar 2009 15:13

tigris - tole s peskom je fenomenalna ideja. In edina staršem prijazna rešitev. Drugače lahko znoriš...

jasna

nikmia  

član od: 23.1.2009

sporočila: 53

23. mar 2009 16:59

imamo skoraj 3-letnika , ki pa kar se tice ognja ne pokaze nobenega zanimanja, razen sveck na torti ,te pa so zakon, kar naprej govori , da ima roj. dan samo , da bi kupili svecke. KAR se pa tice vode je pa tako , doma imamo v kopalnici ( na veliko zeljo mojga, jaz sem bila zelooo proti- ravno zaradi otrok) zidan jacuzzi, in ker je notri ves cas voda , je pac za otroke zelo nevarno, zadevo smo resili tako , da sedaj kopalnico vedno zakleneva in kljuc obesiva na stok vrat,ko pa smo v kopalnici ga kar naprej spominjam na nevarnost, imamo pa tudi to sreco , da se vode kar boji in nikoli ne sili sam v vodo. Kar se pa tice ribnika ,sem jaz tudi proti, sem pa za peskovnik nikmia

anajana  

član od: 21.6.2007

sporočila: 142

23. mar 2009 19:26

Osebno poznam gospo, ki ji je 1,5 letna hčerka utonila v "ribniku", visokem kakih 10 cm. Je padla notri, pa se ni znala obrniti. Vse skupaj se je zgodilo v parih minutah. Nikoli ribnika pri majhnih otrocih!!!!! Lp anajana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti