Peka celega piščanca malo drugače

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. mar 2009 12:49

Mark, zakaj preprosto ne poskusiš s takim pečenjem, pa boš videla - škoda energije za retorična vprašanja. Jaz pečem na osemdesetki. Sem se pa v osnovki pri gospodinjstvu naučila, da pasterizacija (to je tisto, ko pobijaš bakterije v hrani) poteka na temperaturah med 70 in 75 stopinj, ergo, če pečem na osemdesetki, bi morale bakterije pocrkati. Na 75 pa grejem vloženo zelenjavo in glej ga zlomka, še nikoli mi ni nobena zadeva oksidirala in meni ta dejstva zadoščajo. Vendelina jr.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. mar 2009 13:12

ergo. 75oC je definintivno zadosti za varno uživanje mesa. ker pa je meso veliko boljše, če ima nižjo središčno temperaturo pa je vredno tvegati tudi z nižjo temp in se držati drugih higienskih in varnostih ukrepov. tudi zrezek, ki je pečen srednje nima na sredini nikakor 75oC, pa ne vem, da bi veliko ljudem škodoval. kaj šele kakšen tatarski biftek... je pa piščanec pečen pri 60oC resnično veliko boljši kot po katerikoli drugi metodi (vsaj za moj okus, ampak o okusih...) cellnet

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. mar 2009 16:10

rimljanka je napisal/a:

 

Ker je cellnetu vse kristalno jasno okoli bakterij, se bom vzdržala odgovora.

 

 

Ja no , mislim da nas je pa dosti, ki bi radi slišali še tvoje in vsa druga mnenja o tem.

 

Saj ne gre samo za peko pri kontrolirani temperaturi v električni pečici. Dosti nas je, ki vse več pečemo tudi na žerjavici, pa na vročih kamnih itd. kjer se temperatura ne samo težko regulira ampak tudi meri.

 

Mogoče je vam, ki ste strokovnjaki na teh področjih vse jasno, meni in verjamem da še marsikomu pa ni in sem prepričana, da bomo vsi veseli če zvemo kaj novega.

Recimo zakaj se perutninsko meso pokvari hitreje od govejega, zakaj govejega lahko brez škode za zdravje jemo surovega, kokoši je pa treba termično obdelati, zakaj ni dobro hraniti limonov in čebul v hladilniku in ali bom po smrti prišla v nebesa.

To in tudi če bodo šparoge že kmalu me vse zanima. Če kdo ve kaj o tem prosim da mi sporoči, magari na ZS.

 

 

nola

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

23. mar 2009 18:54

Me pa prav zanima, zakaj bi bila npr salmonela le na površju trebušne votline.

Pa ne poznam nikogar, ki bi jedel piščančji biftek ali carpaccio.

Lahko da nimam prav, ampak pri telih kurah - ne grem pod 75°C, pa če nikoli ne izvem, kako blazno da je boljša, če se peče pri 60°C, namesto pri enako ali več od 75°C.

Bi mogoče vedel kakšen npr živilski tehnolog kaj več o tem?

strippy

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

23. mar 2009 19:07

cellnet je napisal/a:
ergo. 75oC je definintivno zadosti za varno uživanje mesa. ker pa je meso veliko boljše, če ima nižjo središčno temperaturo pa je vredno tvegati tudi z nižjo temp in se držati drugih higienskih in varnostih ukrepov. tudi zrezek, ki je pečen srednje nima na sredini nikakor 75oC, pa ne vem, da bi veliko ljudem škodoval. kaj šele kakšen tatarski biftek... je pa piščanec pečen pri 60oC resnično veliko boljši kot po katerikoli drugi metodi (vsaj za moj okus, ampak o okusih...) cellnet

Aja, pa še to: higienski in varnostni ukrepi. Kot zanimivost.

V soboto (zjutraj) gre nekdo k mesarju po meso, tudi sredi poletja, pa na trg (ali pač trgovino) po zelenjavo in ostale stvari. Zadeve lepo zloži v avto, ali pa košaro. In gre še na par kav, pa pogledat par cunjic, pa.....

Pride mogoče opoldne domov...zloži zadeve v hladilnik (mogoče takoj, lahko pa da se mudi skuhat kosilo...)

V nedeljo je pa p....rija. Meso smrdi, zelenjava je uvela, jogurti so napihnjeni...Le zakaj? Kakšno robo danes prodajajo?

Nihče pa ne pomisli na večurno pacanje občutjlivih živilskih izdelkov po vročini...

Pa splavajo vsi higienski in varnostni ukrepi pa vodi...

Zgolj v opozorilo in premislek. Zgolj dobronamerno.

 

strippy

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. mar 2009 19:14

nola je napisal/a:

Ja no , mislim da nas je pa dosti, ki bi radi slišali še tvoje in vsa druga mnenja o tem.

 

Saj ne gre samo za peko pri kontrolirani temperaturi v električni pečici. Dosti nas je, ki vse več pečemo tudi na žerjavici, pa na vročih kamnih itd. kjer se temperatura ne samo težko regulira ampak tudi meri.

 

Mogoče je vam, ki ste strokovnjaki na teh področjih vse jasno, meni in verjamem da še marsikomu pa ni in sem prepričana, da bomo vsi veseli če zvemo kaj novega.

Recimo zakaj se perutninsko meso pokvari hitreje od govejega, zakaj govejega lahko brez škode za zdravje jemo surovega, kokoši je pa treba termično obdelati, zakaj ni dobro hraniti limonov in čebul v hladilniku in ali bom po smrti prišla v nebesa.

To in tudi če bodo šparoge že kmalu me vse zanima. Če kdo ve kaj o tem prosim da mi sporoči, magari na ZS.

 

nola

Nola, a v tem vrstnem redu? Drugač, predlagam v branje:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Salmonela

 

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 23. mar 2009 19:15:39

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. mar 2009 20:59

tehnike priprave mesa pri nižjih temparaturat od središčno priporočene so pravzaprav izumili živilski tehnologi pred več kot 30 leti in se uspešno uporabljajo v gastronomiji vsaj toliko časa, intenzivneje pa vsaj zadnjih 15 let. če te skrbi salmonela ali kaj drugega, potem odpade tudi jajce na oko, da o mehko kuhanih jajcih ne zgubljam besed, kaj šele o kaki majonezi... cellnet

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2009 2:06

Ežoj sem vse prebrala, dvakrat, pa še nisem našla odgovorov na svoja vprašanja.

Dobro, za tisto o nebesih mi je razjasnila moja mačka, ki je rajska ambasadorka, akreditirana  na mojem naslovu in je zadeva v neposredni zvezi s kvaliteto hrane ki jo zagotavljam njej, konzularnemu osebju in njihovim sorodnikom.

Šparogi so pa že! Pridite vsi, pa si jih naberite in praznujte pomlad, ki je še enkrat prišla!

  

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

24. mar 2009 2:47

cellnet je napisal/a:
ergo.75oC je definintivno zadosti za varno uživanje mesa.ker pa je meso veliko boljše, če ima nižjo središčno temperaturo pa je vredno tvegati tudi z nižjo temp in se držati drugih higienskih in varnostih ukrepov. tudi zrezek, ki je pečen srednje nima na sredini nikakor 75oC, pa ne vem, da bi veliko ljudem škodoval. kaj šele kakšen tatarski biftek...je pa piščanec pečen pri 60oC resnično veliko boljši kot po katerikoli drugi metodi (vsaj za moj okus, ampak o okusih...)cellnet

 

Meni piščanec pri 60 stopinjah ni dovolj pečen, ker se meso še vedno drži kosti in je malo roza. Seveda so okusi različni, to je predvsem za piščanca, ker se bojim salmonele. Imam prijatelja, ki je bil zaradi tega 2 dni v komi. Aja, moj sin ga vedno peče tako kot ti, cellnet. Za tatarca pa nabavim pasterizirana jajca, pa je.

Vanja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. mar 2009 3:08

Imate pa eno drugo atmosfero, če se ti kura po petih ali šestih urah peke še drži kosti in je malo roza.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti