Peka celega piščanca malo drugače

mdm  

član od: 10.3.2009

sporočila: 6

tema odprta - 22. mar 2009 13:41 | ogledi: 12.087 | odgovori: 44

Pred časom sem po radiu poslušala nekega kuharskega mojstra, ki je povedal, da peče piščanca najmanj pol dneva, lahko pa tudi cel dan. V začetku cca 15 minut ali pol ure na višjo temperaturo, potem pa na 60 stopinj C najmanj 6 ur, na koncu pa cca 15 minut na višji temperaturi, da dobi hrustljavo skorjico. Rada bi poskusila na tisti način, pa sem nekaj podatkov pozabila. Prosim, če kdo to ve oz. pozna ali je poslušal tisto oddajo, da mi to sporoči. Najlepša hvala. Malo sem še nerodna, ker sem prvič na forumu.

mdm

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

22. mar 2009 16:27

Prav nič hudega, če si prvič na forumu - in verjetno ne zadnjič. O tako dolgi peki piščanca žal ne vem nič, mislim pa le, da bi piščanec v tako dolgi pripravi že razpadel, vsaj tisti, ki jih kupujemo v trgovinah. Malo drugače verjetno so tisti, ki so res domače reje. se beremo! Veronika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. mar 2009 16:31

mdm, bi znalo biti nekaj na tem. Smo na enem od forumov, ni tako dolgo nazaj, debatirali o pečenju mesa na nizkih temperaturah, ki traja nekaj ur, tudi pet do šest. In če znese prigovedini na 8o stopinjah, zakaj ne bi pri piščancu na 60? Če najdem forum, bom pripela link, pa si preberi. Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. mar 2009 16:55

Tole je cel piščanec, razrezan na koščke... za polizat http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11118 Drugače pa dobiš naša umovanja (verniki peke na nizkih temperaturah in tisti, ki so to prvič poskusili) o peki na nizkih temperaturah, če guglaš tole "pečenje na nizki temperaturi"... Vendelina jr.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. mar 2009 17:13

Jaz tudi pečem piščanca celo dopoldne. Ni sicer čisto ta pravi, domač - kupim ga pri mesarju, ki jih dobavlja pri neki kao domači reji - je pa vsekakor bolj čvrst kot tisti iz marketov, ki se jih ne smeš niti dotakniti, če nočeš da ti pogleda na drugi strani prst ven.

Vedno ga nadevam in povežem s poparjeno vrvico, potem ga pa polijem z vročim maslom in z vinom začnem peči v zelo vroči pečici. Ko je dobro razgret, da začne maslo cvrčati, temperaturo zmanjšam na 75 stopinj.

Zalivam ga z vročo juho, enkrat ga obrnem.

Ko ga obrnem, zlijem iz pekača sok in maščobo, ki se je nabrala, kuro pa spet polijem z malo vroče juhe.

Sok in maščobo dam na hladno, da se maščoba strdi in jo lahko odstranim, ostane pa okusna omaka, ki jo serviram posebej ali pa uporabim pri pripravi kakšne zelenjave  (špinače, na primer).

Na koncu nič ne dvigam temperature, ker se tudi brez tega lepo zapeče, včasih, če se mi zdi, da gre prehitro, ga celo pokrijem s folijo.

Preden ga razrežem, ga pustim kakšnih deset minut počivati.

Nikoli ne gledam na uro, gotov je pač ko se zberejo jedci.

Tako pripravljen piščanec je zelo okusen, seveda tudi mehak, razpade pa ne, če ni koža poškodovana.

Previdnost je potrebna tako pri nadevanju kot pri obračanju.

Na 60 stopinj pa še nisem poskusila, mogoče je celo boljše, saj pečen je po petih, šestih urah zagotovo.

 

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. mar 2009 18:23

Morda bi veljalo omeniti le, da je 60 stopinj zanesljivo prenizka temperatura, da bi uničila morebitno priostne bakterije, ki bi lahko povzročile kakšne neprijetnosti. Samo v premislek in previdnost.

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. mar 2009 18:30

Ja, a veš, da sem že razmišljala o tem, prav v zvezi s perutnino. Tisti začetni temperaturni šok najbrž ni dovolj ali pač? Kaj svetuješ?

nola

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. mar 2009 9:46

priporočena varna srednja temp. za piščanca je 74 oC, se pravi da pečenje 4-6 ur pri temp 75 oC zadostuje. ker se bekterije večinoma nahajajo na površini mesa v trebušni votilini in na koži, lahko to temperaturo varno znižaš, če vsaj površino segreješ na več kot 74oC. to je predvsem uporabno, ker je meso, ki se peče pri nižji temp. od priporočene varne končne temperture nadvse sočno in mehko. recept, ki ga uporabljam, ko imam čas je ta (videno na televiziji in prirejeno): piščanca 2x na hitro (30 sekund) blanširaš v vreli vodi (vmes in na koncu ohladiš v ledeni vodi) potem pečeš 4,5 ur na 60oC na koncu ga vzameš iz pečice in imaš dve možosti: 1. segreješ pečico na kolikor gre (recimo moja na 300oC) in ga kake 10 min. pečeš da porjavi in kožica postane hrustljava (recimo, če imaš gril vložek, ga lahko tudi pogrilaš...se pravi da se piščanec vrti... to gre še hitreje) 2. segreješ v veliki ponvi olje za cvretje (nekaj žlic) da se začne kaditi in piščanca z vseh strani hrustlljavo zapečeš ( v veliko pomoč je potem tole orodje http://z.hubpages.com/u/91763_f260.jpg ) - na ta način je kožica še bolj hrustljava... cellnet

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

23. mar 2009 10:18

Me pa res zanima kakšen je piščanec po toliko urah pečenja če je to sploh pečenje kaj pa bakterije ki so prisotne pri perutnini kako pa te uničiš saj s tako nizko temperaturo se samo cmari ne vem mogoče nimam prav ali pa tudi prepričajte me o nasprotnem pa bom poskusila ša sama pečt piščanca ves dan zakaj pa ne če je to dobro pa lep pozdrav. mark5

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

23. mar 2009 10:44

Ker je cellnetu vse kristalno jasno okoli bakterij, se bom vzdržala odgovora.

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

23. mar 2009 11:29

Jaz pa tega ne, da olje segreje, da se začne kaditi.

Lejla13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti