Vanilija

sifaka  

član od: 19.4.2009

sporočila: 6

22. apr 2009 15:55

Zdravo Potepala sem se po V obali in od glavnega mesta vse do severnega dela. Bilo je prekrasno in čudovito. In vsekakor se še vrnem. Upam da čimprej:) Sergej: Mislim,da imava kar enako kvaliteto vanilije, saj sem stroke, ki jih imam doma izmerila in stehtala (nekateri so bili 5 in več gramski) ter jih primerjala s tvojimi podatki. Tudi tvoj opis je natančno tak, kot bi jih tudi sama opisala. Kaj pa recepti? ali res nima nihče nobenega recepta s strokom vanilije?? Lep dan sifaka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. apr 2009 16:00

Lahko jo dodajaš likerjem, tista s sladkorjem, da vse diši, je itak znana, sicer pa razne sladice oziroma kreme (ko sredico vanilije na primer kuhaš v mleku in potem delaš dalje po receptu za kremo). Kak bolj poznavalski kuharski mojster na tem portalu bo pa gotovo pritresel še kak recept, o katerem se nam niti ne sanja. za začetek pa mroda tole z neta: http://homecooking.about.com/library/archive/blmisc57.htm Mamamia mamamia Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 22. 2009 16:01

sifaka  

član od: 19.4.2009

sporočila: 6

22. apr 2009 20:02

Mamamia hvala, kar sline mi tečejo ob prebiranju te strani, ki si jo prilepila. Raje imam namreč kakšne recepte, ker če se mi kaj sfiži, ko ekperimentiram, nisem preveč dobre volje lep dan sifaka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

23. apr 2009 10:46

Sifaka! Kolega je bil pri Tamatave in so to vanilijo šli iskat gor na sever do Masoale, ker tam okrog ne raste dobra. (?) :) Če imaš stroke krepko preko 20 cm, potem imaš mogoče to ekstra kvaliteto, ki je obljubljena in jo čakamo. Res bi te prosil. če lahko zamenjava po en strok. Čisto za splošno informacijo. Opazil sem namreč, da se vonj in teža od šopa do šopa razlikuje. Verjetno je to odvisno tudi od načina fermentacije. LP Sergej C

sifaka  

član od: 19.4.2009

sporočila: 6

23. apr 2009 19:45

Večina strokov je okoli 20 cm, tu pa tam kakšen ven štrli in doseže mogoče 22 cm (moram še jih bolj natančno pregledati, sem namreč v kroničnem pomanjkanju časa). Sem pa tudi jaz opazila da imam par paketkov, ki merijo v dolžino "le" 18-19cm. Mislim, da je to odvisno od "svežine"stroka. V času ko se suši malce izgubi na dolžini in teži in sočnosti. Vseeno pa mislim, da nimam te ekstra kvalitete, ki jo pričakuješ? Po čem naj bi se sploh ločila od te, ki jo sedaj prodajaš? Meni je vanilijo zrihtal domačin, ki ga poznam že nekaj časa. Mi je pokazal več različnih strokov ter obrazložil "filozofijo" (:)). Kupila sem burbonsko vanilijo premium kvalitete. Sem pa videla tudi palčke veliko bolj suhe in dolžine 12-13 cm.Teh nisem kupila. lp sifaka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

24. apr 2009 14:30

Kvaliteta naj bi bila kar sorazmerna dolžini. Zdaj me zanima, če je edino merilo kvalitete dolžina ali se tudi intenzivnost vonja z njo veča. Tukaj je prinesel nekaj šopov, ki se po dolžini niso dosti razlikovali. Nekaj razlike je bilo v 'barvi' vonja in tudi v intenzivnosti. Verjetno je neka taka normalna razlika tudi med najinima. Vzrok je čista radovednost - če se nečesa lotim in me zanima, rad temu pridem čimbolj do dna. Ko dobimo to najnaj, bom javil, če je res še za razred višje. Če so stroki suhi in trdi, to pomeni, da so s topilom odstrnili aromo in jo prodali kot ekstrakt. Prva, ki je prišla z Madagaskarja, je bila taka in seveda se takrat ni nihče 'razburjal' zaradi nje. Nam boš zaupala to 'filozofijo'? (Zna bit zanimiva) Sergej C

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. apr 2009 17:31

Dobil sem vanilijo in hvala Sergej C, da si mi jo poslal. Moram povedati, da je dišalo že na pošti, ko sem prevzemal pismo, se je poštarica kar malo muzala. Verjetno je mislila, da gre za kakšno ljubezensko odišavljeno pošto. Kljub temu , da je Sergej vanilijo dobro spakiral v več polivilov je duh prodiral skozi, božansko. Vanilijini stroki so sveži n ne izsušeni, zdej pa komaj čakam, da bom jutri ustvaril nekaj dobrega s to aromo. Verjetno bo neka dobra krema, kaj bom z njo pa se še odločam. Bom sporočil, še enkrat pa se lepo zahvaljujem Sergeju. LP hedonist

sifaka  

član od: 19.4.2009

sporočila: 6

24. apr 2009 20:10

Zdravo s to "filozofijo" nisem mislila nič skrivnostnega in ostalim ljudem neznanega. Verjetno prav vsi kuharji in ostali ljubitelji dobre hrane vedo kakšna je dobra vanilija (kakor se tudi za ostale začimbe in nasplošno za jedi poznajo neki standardi kvalitete). Sama nisem bila poznavalka vanilije (in še seveda zdaj nisem) in bi me prej lahko vsak okrog prenesel. Tudi ko sem je nekaj prinesla domov nisem vedela kakšno oceno bi dosegla na lestvici kvalitete. Vedela sem, da se kupila premium kvalitete ampak dokler govori prodajalec to meni nič ne pomeni. Pač sem zaupala mojemu malgaškemu kolegu. In nakupila vanilijo zase in za kolege in za družino in me je zaneslo in sem nakupila še več:) potem pa sem naletela na to temo in preverila svoje stroke s tvojimi podatki. Da vidim kje sem. In očitno imam kar dobro vanilijo. Diši že božansko. A ti se pa ukvarjaš prav z uvažanjem vanilije?Nisem namreč prav razumela kaj pomeni, da čakaš, da jo pošljejo. Jo potrebuješ za prav posebne namene ali samo zase? lp sifaka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

24. apr 2009 21:17

Sem mislil, da so ti kaj razlagali o vzgoji rastline in fermentaciji. Ne, nisem uvoznik in še manj trgovec (žal) ;) S kolegom nekaj razvijava zanje in zdaj še malo raziskujeva, če bi se dalo tukaj prodati kaj njihove robe. Poleg dragega transporta imajo še problem, ker nimajo zadosti velikih plantaž in ne morejo konkurirat na velikih trgih. Tipičen primer je zgodba z ličijem. Nekoč je bil pomemben izvozni artikel. Potem so pa pred nekaj leti v JAR rodile plantaže hibrida in trgovcev ni bilo več. Slovenija bi bila lahko primerna, če bomo sploh obstali kot vsaj delno neodvisem trg. Sergej C

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

26. avg 2010 0:09

Pozdrav še v tej temi in zahvala vsem, ki ste takrat pred dobrim letom pomagali, da smo vzpostavili trgovsko pot za malgaško vanilijo. Pozimi, ko sem bil doli, so ti ljudje prvič v življenju naredili pravi izvoz. :) Pred kratkim sem prišel iz zahodne Afrike, kjer sva s kolegom v sklopu programa FONGO postavila mali obrat za predelavo baobaba. Obljubim, da si bom v naslednjih dneh vzel malo časa in kaj več napisal, ker je to še ena nam popolnoma neznana 'nora' zadeva od tam doli. LP Sergej C

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti