Vanilija

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. apr 2009 13:26

Sergej C, božanska je, jaz take sploh še nisem ne videla ne zavohala. Našemu poštarju še vedno diši torba in so ženske na pošti že vprašale, če gre tvoj prijatelj drugo leto tudi na Madagaskar na dopust!

nola

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

16. apr 2009 14:50

Krasno Nola... kaj tudi tebi otroci omaro snifajo in sladkor kradejo? :) Veš, pa se mi je zdelo, da zavita v vrečko in zavezana z elastiko ne diši več. Za prvo naslednje potovanje se nekaj omenja jesen. Hedonist! To s potovanjem zveni precej resno in lahko malo svojo zalogo zmanjšam. Reciva, da je iz tega naslova na voljo še 19 strokov (ker je eden danes že rezerviran). Če je več intersa, pa lahko vprašam, če mu jo je slučajno še kaj ostalo. LP Sergej C

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. apr 2009 14:58

Sergej C, zdaj pa eno resno vprašanje.

Ko smo vsi hrčki razdelili stroke po sladkornih zalogah (nekateri pa tudi po omarah) in zaloge pospravili, sta se na Obali razvili dve šoli: ena trdi, da je treba stroke zaviti v vrečko in hraniti zaprte, druga vztraja, da bodo na ta način splesneli in da jih je treba hraniti v zračnih, papirnatih ali platnenih vrečkah. Kako je prav?

nola

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

16. apr 2009 16:56

Jaz imam svojo zalogo zavito v vrečko in zasuto s kakšno žlico sladkorja. V bistvu jo imam konzervirano v sladkorju. Če bi jo imel kar tako v omari, se bojim, da bi dišalo celo stanovanje in bi nam nosovi otopeli. Tako diši samo omara, ki je tako ali tako rezervirana samo za sladko in dišeče in kolači seveda. Glede plesni pa ne vem, če bi se prijela ali ne. Vendar skoraj malo dvomim. Zrela vanilija se namreč za nekaj mesecev zapre v nekakšno komoro v kateri se potem malo suši in malo fermentira. Iz tega sklepam, da ni nagnjena plesni. Če so plesni kje doma, so doma v tropih. Precej verjetno se mi zdi, da rastlina aromo nameni ravno saščiti semena. V naravi pač nič ne diši kar tako ali nam v veselje. ;) Sergej C p.s. Še moj recept za vanilin sladkor: Strok prerežem in postrgam sredico. Ker sem pač zdrgnjen, tudi srajčko drobno nasekljam in vse skupaj z dvema jušnima žlicama sladkorja s paličnim zmeljem v prah. Polovico tega potem dam v 2 dl kristalnega sladkorja in drugo polovico v 2 dl mletega. To je potem za kakšen mesec. Sporočilo je spremenil(a) Sergej C dne 16. 2009 17:07

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

17. apr 2009 9:26

He he, Sergej, če je ostalo tako malo, položim rezervacijo za nekaj strokov še jaz (recimo 5). Za dostavo se ne mudi, ko boš kdaj hodilo v LJ bo čisto OK. Kar se shranjevanja tiče, se meni lepo obnesejo "epruvetke", v katerih se prodaja Dr. Oetker vanilija - le da ta Sergejeva ne gre notri! strelka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. apr 2009 10:30

OK Sergej C kaj je zdaj s stvarjo- lahko dobim kak strok ali ne ? Sporoči mi na ZS da ne bova tukaj preveč smetila. Hvala. LP hedonist

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

17. apr 2009 11:41

O Strelka! Si jo že pokurila ali si tudi ti šla med hrčke in delaš kupček? :) Sem te kar malo s strahom čakal, ker poznaš to robo. Torej ni šel zastonj pojo dobrih dvesto kilometrov in to po cesti, ki je narisana samo na zemljevidu? Baje obstaja še en višji razred kvalitete. Stroki dolgi do nekje 24 cm. Vendar pravi, da jo praktično ne moreš dobit v omembe vredni količini, ker je izjemno redka. Da jo samo preko dvajset let stara rastlina v idelanih pogojih in še to samo tu pa tam kakšen strok. Kako si pa kaj ocenila poper? Zadnjič sem delal fižolovko z rdečim in zelenim in sem komaj rešil lonec pred zobmi. Prvič sem probal njihov prekajen zelen poper v slanici in je to še ena zadeva, ki se jo ne da opisat. Samo ne me spraševat za vzorec, ker je razgrabljen. Če bo DHL kaj pripeljal, pa javim. Hedonist in ostali! Kar sem ti napisal že v ZS. Moja je pošla že danes zjutraj. Kolega ima še nekaj na zalogi. Samo jo malo čuva za vzorce profesionalnim kuharjem. Stališče je zdaj tako, da do nekje pet strokov vsakemu (da vsak nekaj dobi) Več pa samo kuharjem in če se naroča še za znance, da se prihrani pri poštnini. Pa ne prosim preveč izkoriščat dejstvo, da se to ne da preverit. Res je cilj, da čimveč ljudi to spozna. Sergej C

sifaka  

član od: 19.4.2009

sporočila: 6

19. apr 2009 21:31

Pozdravljeni Na to temo sem naletela med iskanjem receptov, kjer bi lahko uporabila svež strok vanilije. Tudi sama sem se namreč pravkar vrnila iz Madagaskarja s kupom vanilije, ki je že veselo porazdeljena po celem stanovanju (nekaj v sladkorju, v omari z oblačili, v rumu,...). Ker sem opazila,da nekateri še vedno želite svežo vanilijo, ki je Sergeju pošla vam lahko nekaj strokov ponudim tudi jaz. Vanilija je enaka kot jo je opisal Sergej( 19-20cm,...) in jo prodajam za enako ceno. Imam pa še veliko prošnjo za vse, ki imajo kakšne recepte, bodisi za slaščice ali druge jedi, ki vsebujejo strok vanilije, da se oglasijo in ga napišejo. hvala lepa in lp sifaka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. apr 2009 21:49

sifaka: poglej ZS

ežoj

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

20. apr 2009 13:50

Nekaj vanilije je sicer še. Sicer pa naj bi v doglednem času Malgaši poslali več. Po vsej verjetnosti že na neko firmo. Cena naj bi ostala ista. Sifaka! Po katerem koncu si se pa ti potepala? Zanima me kvaliteta tvoje in bi ti predlagal, da zamenjava po en strok, če se strinjaš? Sergej C

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti