Lovska omaka

bina  

član od: 13.12.2002

sporočila: 186

tema odprta - 20. mar 2009 9:11 | ogledi: 34.603 | odgovori: 9

zdravo...

....rabim vašo pomoč. Zraven govedine iz juhe bi naredila lovsko omako in jo ponudila zraven glavnih jedi (imamo namreč praznovanje), ker mi bo drugače ostala. Meso bi narezala na zrezke in nato prelila omako. Kako naj naredim omako, da bo čim bolj okusna? Hvala za navete..

bina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8691

20. mar 2009 9:23

Zakaj zraven kuhane govedine ne narediš hrenovo omako? Na drobno nareži eno čebulo ter jo na maščobi dobro prepraži. Dodaj dve, na drobno narezani kisli kumarici (ali kislo papriko), praži in sproti mešaj. Naribaj en krompir, en korenček - še naprej praži. Po potrebi čisto malo podlij z vodo ali juho. Povegetaj, soli, popraj, dodaj žličko ajvarja ter podlij z en deci vina. Pusti še malo, da počasi vre. Pozdravček!

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

20. mar 2009 9:41

Jaz naredim hrenovo omako takole:

V 2-3 dl juhe nadrobim eno žemljo ali mehak bel kruh, kuham kakih pet minut oz. toliko časa, da se kruh razpusti, nato dodam 2 jušni žlici  naribanega svežega hrena in dve do tri žlice kisle smetane. Pri nizki temperaturi pustim še minuto ali dve.

Meni je kombinacija govedine iz juhe in te omake odlična.

 

 

 

barbara9

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. mar 2009 9:46

Na maslu dobro prepraži nasekano govejo ali telečjo kost, malo na koščke narezane pancete ali obrezkov od pršuta, narezane korenine korenja, zelene in peteršilja in čebulo.

Posoli in zalij z malo belega vina ali kisa, ko povre pa dolij vročo juho ali vodo. Dodaj timijan, lovorjev list, dve ali tri strte brinove jagode. poprova zrna, košček limonine lupine, žlico gorčice in malo pimenta in vse skupaj počasi pokuhaj.

Nazadnje precedi, poskusi, če je dovolj začinjeno, dodaj še malo vina ali konjaka in še enkrat zavri.

Ko odstaviš z ognja, lahko dodaš še žjico kisle smetane.

Omaka bo še boljša, če jo, potem ko si jo precedila čez noč ali vsaj za nekaj ur postaviš na hladno in potem odstraniš strjeno maščobo.

nola

Alcika  

član od: 14.9.2008

sporočila: 192

20. mar 2009 10:50

Lovsko omako naredim takole : Na malo olja prepražim žlico ali dve moke, dodam sladko, mleto, rdečo papriko (vsaj pol žličke), pazim,da ne zažgem, ker potem paprika pridobi grenak okus. Dodam narezano, na kocke, trdo kuhano jajce, kisle kumarice, zmešam in zalijem z mlačno vodo. Ko počasi zavre, dodam žličko zenfa (estragon), solim, popram in vegetam. Količine prilagodim, na količine mesa. Po navadi, ko omaka počasi vre, notri poližim zrezke in vse skupaj kuham, še nekaj minut. Namesto vode včasih zalijem kar s 1,5dcl rdečega vina Alja

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

20. mar 2009 14:37

Nam je za h kuhani govedini tudi najboljša hrenova omaka po receptu  barbare9, pozabila je edino na sol.

Lijana

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

20. mar 2009 15:34

Ni je čez hrenovo omako zraven kuhane govedine. daga

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

21. mar 2009 12:43

Jaz omake ne solim dodatno, ker se mi zdi, da jo dovolj slano naredi juha. Res pa je, da nimamo radi preveč slanih jedi.

Lijala, vseeno hvala, da si se spomnila na sol.

barbara9

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

21. mar 2009 19:35

zraven kuhane govedine in hrenove omake so super še nesladkana dušena jabolka in pražen krompir. za lovsko omako pa, srednje temno prežganje zaliješ z juho, kuhaš, da povre in pri tem pobiraš pene. proti koncu dodaš malo paradiđnikove mezge. dodaš belo vino (ali rdeče ali malo porta). v omako zamešaš prepražene gobe (lahko samo gojene, če imaš pa lahko tudi gozdne ali mešano), slanino in cele šalotke. sol, poper... malo pokuhaš in na koncu posuješ z nasekljanimi zelišči (klasika je petršilj, pehrtan in krebuljica). ampak nisem čisto prepričan, da je lovska omaka najboljša za kuhano govedino... se mi zdi hren in jabolka veliko boljša izbira :) cellnet

bina  

član od: 13.12.2002

sporočila: 186

23. mar 2009 9:29

poročam kako sem naredila: cel kos kuhane govedine našpikala z špehom in jo tudi rahlo ovila, opekla na olivnem olju, zraven popekla čebulo, korenček iz juhe (dala sem ga malo več kuhat) in svež česen, pobrala zelenjavo in jo zmiksala s paličnim mešalnikom, podmetla s kislo smetano, žličko senfa in moko, zalila z vodo in namočenimi suhi jurčki (jurčkov dala zelo malo). Dodala lovor, majeron, sol, poper, peteršilj. Opečeno govedino narezala na zrezke in malo polila z omako, ostalo omako pa ponudila zraven. Bilo je za vse prste polizat, ostalo ni niti koščka. To bo še velikokrat na našem jedilniku, saj mi govedina iz juhe ostaja. Hvala za vse nasvete! Govedine in hrenove omake smo se naveličali, prav tako "jesih flajš". Tole pa je zelo dobrodošla nova varianta.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti