Poceni in okusno praznovanje.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

18. apr 2003 7:45

jaz ti zelo resno predlagam, da pri mesarju kupiš ene 20 kg svinjskih in telečjih kosti (morajo biti sveže), če poznaš mesarja, ti bo morda na kosteh pustil malo več mesa...no te kosti spečeš skupaj z zelenjavo (čebula,korenček,zelena,peteršilj,koleraba,kakšen strok česna), ko je pečeno, kosti poberi iz posode, zmiksaj zelenjavo, zalij z vodo,malo pogostiš z masleno kocko, kakšno začimbo,sol in poper- narediš krasno omako, malo več zaliješ, ker drugega ne boš imel in narežeš cele kupe kruha in naj gostje glodajo kosti in pomakajo kruh v omako...zraven lahko pijejo vodo, ali pa če ti bo kaj denarja ostalo, kupi kakšen litr pomarančnega sirupa.......pa dober tek..... Herman Teron

Janez66  

član od: 11.4.2003

sporočila: 11

6. maj 2003 16:44

Dragi Herman, tvoja ideja se mi je zdela nekoliko čudna, ker na to nikoli nisem pomislil. Med prazniki sem bil na Štajerskem in pripravili so prav to, kar si predlagal ti. Le da so namesto telečjih kosti uporabili svinjske. Zdelo se mi je nekoliko čudno, moram pa reči, da je bilo kar okusno. Sam nisem preveč pristaš raznega glodanja, zato bom pripravil kaj drugega. V naslednjih dneh bom dokončno sestavil jedilnik in vam ga zaupal LP Janez66

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

9. maj 2003 0:29

Janez, a je v tistih 10.000 vključena tudi pijača ali samo hrana? Ker brez pijače bi že lahko pripravil žurko za ta denar, sicer pa malo težje... Kaj pa kaki krompirji v žerjavici ali foliji? Krompir (z izjemo mladega krompirja) ni drag, zraven pa lahko narediš različne omakce - smetanovo, česnovo, paradižnikovo (lahko navadno in pikantno različico). Sicer so pa za "low budget" variante odlične tudi testenine in riž. Mi smo enkrat naredili pašta party s petimi vrstami testenin (peresniki s paradižnikovo omako, špageti carbonara, špageti bolognese, metuljčki putanesca in svedri s tuno) in je bilo super..siti smo bili ko bobni, bilo je odlično, in kljub nizkemu proračunu ni nihče mogel reči, da je bilo slabo ali da je bil lačen. Drugače se pa zelo splača kupit sestavine, ki so v akcijah, ali pa izdelke z blagovno znamko trgovine (pri nekaterih trgovcih so določeni izdelki v nekem obdobju cenejši celo za polovico, pa si lahko privoščiš marsikaj za relativno majhen denar) veliko sreče pri sestavi jedilnika želim! maja

Janez66  

član od: 11.4.2003

sporočila: 11

24. jun 2003 11:19

Pozdravljeni! Praznovanje je že nekaj časa mimo. Enkrat sem že napisal poročilo in ga poskušal oddati, pa je portalski programček javil napako, tako da je šlo vse pisanje v nič. Potem daljše obdobje nisem imel časa za pisanje, zdaj pa so se obveznosti malo sprostile in spet sem pri volji za pisanje. Dolžan sem vam seveda poročilo o tem, kako smo se imeli. Prav fino. Povabljenci so se najbolj razveselili jabolčnega in borovničevega štrudlja, kar je še posebej presenetilo mojo ženo, ki sem jo komaj prepričal, naj naredi štrudelj po mojem receptu. Bila je mnenja, da se kaj tako preprostega pa res ne spodobi postreči. Najprej naj seveda povem, da si tako pripravljeno praznovanje lahko organizira tisti, ki ima dobrega pomočnika in kar veliko časa, saj je nekatere stvari treba pripraviti že prejšnji dan. Začeli smo z juho za reveže. Sestavljena je iz naribanega korenčka, gresa, začimb in "juhe". Ker je ta dokaj redko (nikoli) na jedilniku mojih povabljencev, so bili nad njo zelo navdušeni. Vsi razen otrok so hoteli "repete". Nadaljevali smo s hladno solato v obliki "pašte na solato", kot je predlagala Janja. Skuhaš makarone, potem pa malo po hladilniku pospraviš in namešaš, kar imaš; kumarice, olive, eno tuno, žlico majoneze, koruzo, sir... Vse skupaj začiniš po okusu in postaviš na krožnike. Odločil sem se, da bom to postavil kot samostojno jed, čeprav je lahko tudi kot priloga. Ker se je makaronov kar dosti nakuhalo, je pašta ostala še za naslednji dan, ko so jo degustirali tudi sosedje. Kakovost ni bila naslednji dan prav nič okrnjena. Prav za to praznovanje sem si zaželel nekaj iz primorske kuhinje: Pršut v teranovi omaki, ki smo ga enkrat jedli v Goriških Brdih. Recept sem našel na tem forumu, tako da je bila priprava dokaj preprosta in hitra. Zraven pršuta v teranovi omaki gre bela polenta, ki sem jo nadomestil z pšeničnim zdrobom-gresom. Ob tem se je razvila zanimiva diskusija okrog "bele polente". Kaj je to in kje jo kupit. V trgovinah osrednje Slovenije je nimajo. V Mercatorju so mi ponujali pšenični zdrob. Kot so me seznanili Primorci, gre res za belo polento iz bele koruze, ki pa jo pridelujejo in meljejo na zelo ozkem območju. Pri pripravi (pečenju) pršuta moraš biti zelo hiter, saj ga moraš peči le nekaj sekund. Odrasli so imeli torej pršut v teranovi omaki z "belo" polento, otroci pa so navalili na čisti pršut, saj ga imajo zelo radi. Zanje bi lahko pripravil pršut v mlečni omaki, vendar ni bilo časa. Čeprav sem bil pred praznovanjem nekoliko skeptičen o popečenih kruhkih, smo nadaljevali s kombinacijo pečenja mesa na roštilju s popečenimi kruhki. Kot sem že v prejšnjih temah, sem spekel različne vrste kruha (česnov, čebuljni, nadavadni, polnozrnati), ki sem jih nato še popekel na žaru. Na nekatere sem dodal še česnovo omako - maslo in česen, ki se je stopila in je še dodatno obogatila okus kruha. Pojedli smo samo dva kilograma čevapčičev in ražnjičev (roštilj je bil namenjen predvsem otrokom). Za prilogo sva z ženo pripravila mehiško solato z rumeno sojo. Recept sem našel v brošuri za Žitove izdelke Natura. Zelo okusna in lahka, tako da jo priporočam. Pripravila sva jo prvič in sva bila navdušena, prav tako povabljenci. Sladki del smo začeli s že omenjenimi štrudlji (jabolčni, borovničev), končali pa s čokoladno orehovo torto. Koliko je vse skupaj stalo: Zaradi posebnih želja po pršutu je cena seveda narasla na okrog 15.000 sit skupaj s pijačo. Ker nismo ravno alkoholičarji, so šle v glavnem brezalkoholne pijače. Ko sem pred pripravo praznovanja brskal po internetu, sem našel nekaj zelo zanimivih stvari. Še posebej sem se spraševal, kaj so jedli včasih na odročnih gorskih kmetijah pozimi. Dobil sem dokaj zanimive odgovore. Najbolj mi je bila všeč tema: Polenta od jutra do večera. Če kdo v kratkem praznuje, mu želim lepo praznovanje. Pa še kakšno idejo o poceni praznovanju naj na ogled postavi. LP. Janez66

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

24. jun 2003 11:31

Bravo Janez, tako se dela. Ni vse stvar samo v denarju, kot si nam dokazal, bolj je v izvirnosti, dobri volji in pripravljenosti narediti nekaj malo drugače.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

24. jun 2003 11:43

kaj pa telečje kosti in omaka.....heheheehehe.... Herman Teron

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

24. jun 2003 13:37

Zdravo! Občasno se sprehajam po Kulinarični Slovenij in brala sem tudi tvojo temo. Včasih sem bila prav jezna na odgovore bralcev, ki so bili po mojem mnenju zafrkljivi. Imela sem občutek, da bo to zanikrna zabava za lene reveže. Dandanes se v receptih pojavlja veliko dragih, eksotičnih sestavin, za katere pa ni nujno, da naredijio jed toliko boljšo. Včasih so jedli preproste in doma pridelane oz,. kupljene sestavine. Bili so bolj zdravi in vitalni ter dočakali večjo starost. Sama osebno sem mnenja, da se da narediti tudi poceni zabavo, vendar je vanjo potrebno vložioti več truda. Moj občutek je, da se na kulinariki srečujemo ljubitelji kuhe, kar ne pomeni, da vse napol pripravljeno kupimo v Merkatorju. Sama osebno za zabave pečem kruh v krušni peči, naredim mnogo solat in zlenjav z svojega vrta, pečem vse torte ipd. Ne obiramo kosti ampak prav dobro jemo. Cena mojih zabav pa je polovico nižja kot pri sosedih. Treba pa je seveda zavihati rokave že dan prej. Lep pozdrav Vsem!

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

24. jun 2003 13:58

Bravo Janez! Me veseli, da Vam je uspelo! Janja Zorko

Gašper  

član od: 23.11.2001

sporočila: 29

24. jun 2003 15:58

A se vsi skupaj malo hecate. Najprej dva meseca razpravljate o poceni variantah, makaronih ipd, nato pa bumf -- pršut v teranovi omaki??!! Prava drama. Tomaž

DanaS  

član od: 23.2.2003

sporočila: 391

24. jun 2003 17:41

Torej se da vse skupaj prirediti, da lahko vključiš tako poceni, kakor tudi "drago" hrano (pršut), ane? Bravo Janez, Gorenjci smo lp Dana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti