Delo v tujini

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

19. mar 2009 9:18

Ce se ze odpravljate v tujino, nikakor ne hodite v Italijo! ribica

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

19. mar 2009 11:05

Prav solze so mi stopile v oči, ko vas berem. Življenje doma v Sloveniji je težko, kaj šele v tujini. Če pa je tukaj še družina, je pa še težje. Pred časom sem gledala eno otroško oddajo o Moniki iz Jesenic, ki je bila odlična drsalka. Ker je bila na delu slovenska nevoščljivost in je ni hotel sprejeti noben slov.klub, so dobili ponudbo iz Nemčije in so cela družina odšli tja. Danes imajo še enega fantka, oče službo, Monika dosega najboljše rezultate. Se pravi, da se da tudi v tujini doseči veliko. Srečno vsem, ki odhajate po boljši kruh na tuje in ne pozabite na Slov. korenine. Malčica

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

19. mar 2009 11:19

oj, veste kaj... po vsem tem branju pa se mi zdi kar žalostno dejstvo, da ljudje nekako morajo iskati rešitve, zato, ker pri nas ne morejo preživeti... saj je res skromnost lepa čednost - ampak zakaj bi morali tako razmišljati?! ker smo tako vzgojeni? vse v redu in prav - na vrtu lahko kaj pridelaš - slovenija je lepa in zdrava dežela - ponuja dosti možnosti - za življenje z naravo in skromnost... dosti zelenjave, sadja, zelišč, gozdnih sadežev itd.... lahko si pomagamo živeti tu - to se zavedaš, ko se pelješ skozi puščavo - in nikjer nič, samo pesek... slovenija je čudovita dežela - na žalost z manj čudovitimi ljudmi - ko rečem slovenceljni, je to zaradi teh razprtij med sosedi, ki jih vidiš na televiziji in tudi doživiš... ko si malo drugačen, ga sploh nasrkaš, pa sploh niti to ni potrebno, dovolj, da si... zato pa toliko distanc med ljudmi in previdnosti - ker je bolj varno.. ker se lahko prikrade zavist.. koliko je ljudi, ki se tožijo zaradi malo zemlje?! sem zašla.. da, samo to sem hotela napisati... zakaj se delavci ne uprejo? zakaj mora delavec biti socialni problem?! zakaj mora v tujino?? vedno zaradi denarja.. ker tu ne more preživeti.. žal.. no nekakateri pač želijo več in več za vsako ceno... ampak delavec ne bi smel biti tako slabo plačan kot je pri nas... in.... hlapci delajo naprej - za kos kruha... - ne za priboljške... in to naša država dopušča - in nihče se ne upre... potem pa za trebuhom in kruhom v tujino, kar se meni sploh ne zdi lahka odločitev... ker se otroci ne vrnejo več - tam poženejo korenine in postanejo nemci, italijani itd... tako to gre! pa, pa inteligentka

Košuta  

član od: 8.7.2008

sporočila: 199

19. mar 2009 11:53

Problem ni živeti v hiški/bloku/Sloveniji/tujini, problem je človek. Nekaterim ljudem (bom dala za primer svojega prijatelja) Slovenija preprosto "ne paše". Ne počutijo se dobro, moj prijatelj je pogosto navajal, da se je nekoč vrnil iz New Yorka in in doživel pravi kulturni šok. Ker njegova teorija je bila, da majhnost in utesnjenost krepita najbolj negativne lastnosti, pri državljanih in državljankah Slovenije pa se to vidi predvsem tako, da se tako blazno radi ukvarjamo drug z drugim. Ne vem koliko je tega v tujini, pri nas pa je tega zagotovo preveč. Ali pa sem preveč zagrizena pripadnica tistih, ki imamo radi mir, ne pa da soseda nerga okoli bloka, da nisem že en teden zalila rož na balkonu, da (kao) smrdi pražena čebula iz stanovanja, kadar kuhava, in zakaj se je v naš blok naselila neka azijska družina, ker da "pri njih nikoli ne veš". S tem želim komentirati predvsem izjave, ki rahlo dišijo po nestrpnosti. Da je vzrok za nestpnost strah pred neznanim, čivkajo že ptički. Osebno pa sem prepričana, da bi bilo veliko bolj zanimivo, če bi vsak od nas malo pobrskal po svojih rodovnikih, lahko do Adama nazaj zaradi mene. Da smo Evropejci čudovita mešanica, je menda jasno. Pa se potem pogovarjajmo o nas, vas, tistih. Košuta Sporočilo je spremenil(a) Košuta dne 19. mar 2009 11:54:46

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. mar 2009 12:48

Lepo prosim, nikar ne devajte VSEH v en koš. Nismo vsi Slovenci/Slovenke enaki, niso vsi tujci enaki. Kot doživiš kulturni šok, če prideš iz vasi v New York, ga doživiš tudi, ko greš obratno pot. Če ga ne, lažeš, bi rekla.

In NI pošteno, vsem pripisovati nestrpnost, ozkogledost, malomeščanstvo, samo zato, ker smo Slovenci/ke ali pa prebivalci Slovenije, in nikar vsem in povsod v tujini pripisovati strpnost, širokogledost, kozmopolitskost. Me prav zanima, zakaj imajo potem v franciji, Nemčiji, na Švedskem,.....in še marsikje toliko problemov s priseljenci.

Meni je vseeno ljubše, da jih moti moja čebula kot to, da bi me našli po ene 3 mesecih, ker ne boi nihče od sosedov opazil, da sem mrtva. pa recite karkoli. tako je pač moje mnenje.

 

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

19. mar 2009 12:54

rimljanka je napisal/a:

Lepo prosim, nikar ne devajte VSEH v en koš. Nismo vsi Slovenci/Slovenke enaki, niso vsi tujci enaki. Kot doživiš kulturni šok, če prideš iz vasi v New York, ga doživiš tudi, ko greš obratno pot. Če ga ne, lažeš, bi rekla.

In NI pošteno, vsem pripisovati nestrpnost, ozkogledost, malomeščanstvo, samo zato, ker smo Slovenci/ke ali pa prebivalci Slovenije, in nikar vsem in povsod v tujini pripisovati strpnost, širokogledost, kozmopolitskost. Me prav zanima, zakaj imajo potem v franciji, Nemčiji, na Švedskem,.....in še marsikje toliko problemov s priseljenci.

Meni je vseeno ljubše, da jih moti moja čebula kot to, da bi me našli po ene 3 mesecih, ker ne boi nihče od sosedov opazil, da sem mrtva. pa recite karkoli. tako je pač moje mnenje.

 

 

Atina

etoile  

član od: 18.3.2009

sporočila: 15

19. mar 2009 13:34

Slovenci smo znani kot marljiv narod. Nisem se slisala, da bi kaksna drzava imela tezave s slovenskimi priseljenci. Lenuhov in izkoriscevalcev pa nihce nima izredno rad, a je tako?-Ne glede na narodnost. Na splosno mislim, da je v zivljenju-vseeno, kje zivis, treba videti pozitivne plati dane situacije, ceprav to ni vedno lahko. Saj veste, kjer je senca, mora biti tudi sonce... etoile

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

19. mar 2009 14:06

"Slovenci smo znani kot marljiv narod. Nisem se slisala, da bi kaksna drzava imela tezave s slovenskimi priseljenci. Lenuhov in izkoriscevalcev pa nihce nima izredno rad, a je tako?-Ne glede na narodnost." Nikjer nimajo težav z nami zato, ker nas je malo in smo zato neopazni. Slovenci v tujini se hitro asimilirajo, nekateri še celo tako, da ne gojijo več naprej svoje kulture in jezika (govorim iz lastnih izkušenj). Stric živi 30 let v Nemčiji, njegov otrok pa ne zna ene besede slovensko. Tudi to ni prav. Vedno je treba najti zlato sredino. Na koga si pa ciljala z izjavo o lenuhih in izkoriščevalcih pa raje ne bi. Moje vodilo je še vedno: živi in pusti živeti. Gigi_84

etoile  

član od: 18.3.2009

sporočila: 15

19. mar 2009 14:46

Zivi in pusti ziveti...ah, kaksna harmonija.........Strica kar daj za usesa, jaz bi ga tudi,sploh, ker sem nasla zlato sredino. Ha. Na koga sem ciljala z izjavo o lenuhih in izkoriscevalcih ? Ne bos verjela, na lenuhe in izkoriscevalce etoile

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti