Delo v tujini

katkanicki  

član od: 26.2.2009

sporočila: 5

tema odprta - 17. mar 2009 8:41 | ogledi: 4.925 | odgovori: 49

pozdravljeni! mene pa zanima, če ima kdo kaj izkušenj z delom v tujini, prednosti, slbosti, pasti, izkušnje... Prosim,za kakšen nasvet,ker se trenutno moj mož odloča da gre delat v tujino. Hvala

katkanicki

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

17. mar 2009 9:18

To je zelo individualna zadeva, ki jo vsak posameznik doživlja drugače, pač glede na svojo osebnost, naravo dela in tudi lokacijo dela in seveda od tega, ali gre cela družina ali le posameznik. Običajno je delo v tujini povezano z višjim zaslužkom, potegne pa za seboj tudi cel kup stvari, ki so lahko stresne (iskanje stanovanja, nov način življenja, drugačna kultura itd.). Moški mogoče niti pomislil ne bi na to, ampak meni je bila dokaj grozna misel na to, da bom morala najti novega frizerja, saj imam dokaj zahtevne lase in jih zaupam edino svojemu frizerju, ki me ureja zadnjih 12 let. Za bolj konkretne odgovore pa bi morala povedati kaj več. strelka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. mar 2009 9:25

A gre sam iskat delo, ga morda pošilja podjetje, kaj bo delal, kakšna je pogodba, kakšne so stanovanjske razmere (bo sam iskal stanovanje ali mu ga zagotavlja delodajalec?). Vse to in še veliko drugega vpliva na to, kakšno je lahko delo v tujini.

 

Če ima podpsiano pogodbo s podjetjem, potem so v njej tudi določeni pogoji. Kako je z zdravstvenim zavarovanjem, plačevanjem prispevkov, z delovno dobo?

 

Prednosti dela v tujini je veliko, pasti pa prav tako. Manj organizirano gre v tujino delat, več pasti je (od nerednega plačila, sploh če ni podpisane pogodbe, in urejenega bivališča).

 

Če pa gre delat v tujino z vsemi potrebnimi papirji v žepu, je strah odveč, ttreba je pa izračunat stroške bivanja, prevozov in še česa, da se na koncu izkaže, koliko več bo zaslužil kot doma.

 

Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. mar 2009 10:15

Ježešna, pri delu v tujini je pa vrsta drugih tem, ki so, ne glede na spol, bolj relevantne od frizerja in šopinga.... Kot je že rekla darling mamamia, gre za dve možnosti (iz vprašanja se to ne razbere): Če je osebo na delo v tujini napoti matično podjetje, potem bo njegovo matično podjetje tudi poskrbelo za plačilo prispevkov doma in zavarovanje v tujini, za nakazilo plače in za odprtje računa v tujini, pa za nerezidentsko davčno številko ipd. Če pa ni tak primer, potem se mora za vse to poskrbeti oseba sama. Treba je vedeti, katere prispevki so plačani in če je treba kaj plačati še posebej. Tudi je vprašanje, ali gre za zaposlitev tam, kjer se bo opravljalo delo - ali pa gre za zaposlitev pri kakšni agenciji, ki potem po lokacijah pošilja delavce (npr: tako zaposlujejo gradbene delavce, pa čistilke itd...). Potem je treba še kalkulirati, koliko stane bivanje in hrana in koliko bo potem ostalo od plače. In predvsem je treba pogledati delovno zakonodajo (npr: kako se prikazujejo boleznine) tiste države, kamor naj bi se šlo na delo. To bi pa veljalo pogledati kar pri veleposlaništvu tiste države, v katero je oseba namenjena. Vendelina jr.

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

17. mar 2009 10:38

Ježešna, Vendelina, sem mogoče frizerja navedla na prvem mestu? Se moraš pa res ob vse obregnit, kajne? Frizer je bil zgolj primer, da poleg ostalih birokratskih in kulturnih tem, selitev v tujino potegne za seboj še ostale, za nekatere banalne, za druge pač malo manj banalne teme vsakdanjega življenja. strelka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. mar 2009 11:00

@strelka. Še enkrat sem prebrala tvoj topic in v resnici nisem našla navedbe nobene relevantne informacije s področja socialnega varstva, s področja navedbe institucij, ki bi kaj povedale na nadpisano temo, skratka, nič od tega. Si napisala nekaj o tem, da je to stvar individualna zadeva, ki jo vsaj posameznik dožvilja drugače (sic!) in potem o tem, da je treba upoštevati tudi kulturne razlike...in za primer si navedla frizerja. See it yourself. O tem, kdo se v kaj/koga obrega, pa izvoli razmisliti sama. Meni ravno ni do frčanja perja. In, ja, draga kolegica, jaz, ki sem vernica kozmetike in nakupovanja in take razbibrige, ti suvereno odvrnem, da so hudičevo bolj relevantne teme pri delu v tujini, kot je pa iskanje novega frizerja. Predvsem je to odvisno od tega, kdo te napoti na to delo. Sama imam zgolj izkušnje s tem, ko me je v tujino napotil delodajalec in je šlo za formalno obvladljivo zadevo (pogodba o napotitvi na delovno mesto je imela svojo ročnost, prispevki so tekli b.p., imela sem nerezidentski račun, nerezidentsko davčno, določeno je bilo, koliko potovanj domov mi plača delodajalec, kdo najema stanovanje, kdo plačuje najemnino...). In se mi zdi, da sem imela precej nobl aranžma, tako da sem se lahko predvsem koncentrirala na zadano mi nalogo. Si pa hkrati tudi mislim, da večina žal ni imela takega aranžmaja in so morali precej več urediti sami (pa poprej niso na zadeve pomislili). Zlasti pa je tole tvegana zadeva za ljudi, ki gredo delat v tujino na kakšno fizično zahtevno opravilo (in slabše plačano, pa še vedno več, kot bi dobili tukaj ali pa več od slovensekga nadomestila za brezposelnost) - ker ponavadi pomislijo še na manj tveganj in so potem lažje žrtve delodajalčevih manipulacij. Kar precej slovenskih državljanov namreč po vrli EU opravlja podobna dela, kot jih v Sloveniji opravljajo največ slovaški državljani (in si lahko vsak svoje misli o kvaliteti bivanja teh ljudi pri nas). Kolegici, ki je postavila vprašanje, pa svetujem, da se s soprogom z vprašanji raje obrneta na ZPIZ (kako se plačujejo prispevki za pokojnino), slovensko ministrstvo za delo in veleposlaništvo države, kjer naj bi se ta zaposlitev dogajal. Vendelina jr.

inteligentka  

član od: 23.10.2008

sporočila: 115

17. mar 2009 11:08

(zbrisano, osebna žalitev ene od avtoric odgovorov............)glede tujine pa - veselo na delo, ne se bat, le prej vse preverit - svet je velik in ponuja različne možnosti... pa, pa inteligentka

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 17. mar 2009 14:16:05

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

17. mar 2009 13:31

Ej, Vendy, sem celo začela prebirati tvoj, meni namenjeni odgovor, pa me je minilo po prvi tretjini. Ne boš verjela, ampak nisi edina, ki je kdaj videla tujino. Tudi sama sem delala v tujini (in še marsikdo), pa še eno magistrsko nalogo iz tega področja sem napisala. Začni malo delat na svojem pokroviteljskem odnosu, ker včasih z njim čist too much najedaš. Socialno varstvo itd. so zelo pomembne teme, ampak kulturne razlike so lahko celo bolj pomembne. Avtorica sicer ni napisala lokacije, ampak če gre mož na Japonsko ali kakšno drugo eksotično deželo, je najprej treba razmisliti, kako se bo znašel v novem okolju. Pa pravzaprav sploh ni treba daleč, da trčiš v precej drugačno kulturo. Ne boš verjela, ampak no. 1 razlog, zakaj se tako veliko izkušenj z delom v tujini konča slabo in predčasno, so ravno kulturne razlike. Bolj konkretnih informacij pa avtorici ne morem dati, ker kot sem že napisala, je premalo povedala, kam in kako naj bi njen mož šel. In dokler tega ne vem, se tukaj ne bom več oglašala niti ne komentirala tvojega morebitnega odgovora, zato ne troši sape, ampak jo raje usmeri v kaj bolj konstruktivnega... strelka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. mar 2009 13:52

strelka je napisal/a:
Socialno varstvo itd. so zelo pomembne teme, ampak kulturne razlike so lahko celo bolj pomembne. strelka
Da mi je videti kogarkoli, ki se v pri delu v tujini resno ukvarja s kulturnimi razlikami in dilemami, kako jih bo preživel, preden nima urejenih eksistencijalnih stvari....I will believe it when I see it. Maslowa hierarhija potreb deluje tudi v tem primeru. In strelka, če bi rada imela kak disput (v žlahtnem intelektualnem smislu), zakaj ne rečeš, lahko po ZS po mili volji polemizirava. Ker tule si se s tistim frizerjame malo zaletela in zdaj hočeš na tisti spodrsljaj dati eno intelektualno retušo tole je pa totalno pod nivojem nekoga, ki je napisal magisterij. Skratka, bejb, skuliraj se. Pa naredi eno pedikuro, ker v osnovi te TO žuli in ne delo v tujini. Sapienti sat. Vendelina jr.

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

17. mar 2009 14:09

S tabo imeti "disput" si po mojem nihče ne želi, Vendy. Je že malo dolgočasna ratala ta tvoja taktika, da se obesiš na eno nepomembno malenkost in okoli nje zgradiš svoj "argument". Pa si že bila na dobri poti, da osvojiš tisto spretnost, ki se ji reče prijaznost. Saj imaš zanimive ideje, samo malo manj groba bi lahko bila. Brez zamere, samo res se že ponavlja tale vzorec. LP RadaJem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti