Sreča - niko grafenauer

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

16. mar 2009 5:55

Sonce51, saj včasih otroci rabijo samo smernice, potem se že sami znajdejo. Včasih otrok razmišlja na čisto drugi način, kot pedagog in ne zakapira, kaj  pravzaprav zahteva. In če se o tem ne pogovarja s sošolci, tudi bister otrok lahko udari čisto mimo, zlasti če je tak tip, ki se poglobljeno  zapiči v eno stvar, ostale pa tačas gredo mimo.

V takih primerih je pomoč staršev zelo dobrodošla in prav nič škodljiva.

Cila

Somaya  

član od: 17.1.2008

sporočila: 57

16. mar 2009 6:59

Kakor se spomnim, smo mi mogli v šoli vedno govoriti na tak način: "4 kitice s 4 svobodni verzi, zadnja trivrstična. Prestopna - ABAB - rima, v zadni kitici le ABA. ... " Pa jaz bi omenila stilistična sredstva. Poosebitev sreče in pa okrasni pridevki (kisel dan, svetle oči, ...) Pa veliko sreče Somaya

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. mar 2009 8:59

Sonce51, imaš prav, naj otrok sam dela domačo nalogo. Starši so ta del šolanja ŽE opravili. Kar pa lahko naredijo starši, je to, da vzpodbujajo otrokovo razmišljanje. Tu se pa več doseže čez kak posredni kanal (ne neposredno od izdelavi domače naloge). Npr: tu je osmošolec malo zablokiral ob analizi pesmi. Z drugimi besedami, otrok je malo zablokiral v razumevanju besedila, ki ima metafore (in potem ni znal narediti domače naloge, niti spremljati ritma in rim....). Za to, da otrok razume umetniško besedilo, lahko starši največ naredijo tako, da otroka vključijo v pogovore o resnih odraslih temah. Npr: skupaj se gleda TV dnevnik in se diskutira o tematikah (tako vsaj vidiš, ali ima otrok kakšno mnenje o zadevah), pa skupaj se gleda kak film (od začetka do konca, nič z daljincem vmes čarati) in se potem pogovarja o filmu - o tematiki filma, o izraznih sredstvih v filmu, o metaforah v filmu (najbolje, da si starši vzamejo za začetek kak textbook od metafor na filmu, npr Tistega lepega dne). Skratka, spodbujaj otroka, da bo razvijal svoje misli in da jih bo znal tudi ubesediti. Kdor zna ubesediti svoje misli, bo razumel tudi razmišljanje drugih. Za izdelavo domačih nalog in za hojo skozi življenje. Vendelina jr.

ajda98  

član od: 4.2.2012

sporočila: 5

5. feb 2012 12:43

mi lahko kdo pove obnove pesmi SREČA od Nika Grafenauerja????

prosim nujno rabim za govorno nastop!!!???

ajda98

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. feb 2012 13:38

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1783

 

Tale sreča mora bit pa res nekaj presneto kunštnega, če jo toliko obravnavajo in povzroča takšne težave. Te lastnosti sreča ponavadi nima (da povzroča težave - razen tiste od Cirila Kosmača - ups, lejte no, kolk težav imajo literati s srečo - no ja, al pa mi, ko moramo vedeti, kaj so mislili ).

lp

P.s. ups, tole sem pa jaz mal čudno zložila - in mi je prišlo nekaj na misel - ajdi 98, a nas zafrkavaš??? (zdej čakam, da se bodo vsule tiste očitajoče kritike - ne pomagaš, sam pamet soliš, a ne veš, da so taki in taki ljudje - ja, ja, saj vem - sam, ljudje se kalijo počasi in tudi na ta način - in pol rata pač tisto, kar rata)

Evo, ajdi98, samo zate: Pesnik pravi, da je sreča nekaj lepega in obenem grdega - lepa je takrat, ko nas gleda (kako nas sreča gleda, si predstavljaj sama), grda pa takrat, ko se obrne stran od nas - to ne pomeni, da ima grd hrbet al pa jopico na hrbtu zaflekano al kaj podobnega - pove sam to, da smo ljudje grozno sebični in, če nam nekdo obrne hrbet, mu zamerimo - o naši krivdi se pa ne sprašujemo (hm, ne vem, če bo tvojaučiteljica čist zadovoljna s to obnovo - jast na tvojem mestu bi mal premislila, a bi ji jo povedala al ne) Se pa nisem nič zmišljevala, evo, majke mi!



cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 05. 2012 13:44

ajda98  

član od: 4.2.2012

sporočila: 5

5. feb 2012 17:26

najlepša hvala stokrat hvala!!!!!!!!!! ;)))))))))***

ajda98

ajda98  

član od: 4.2.2012

sporočila: 5

5. feb 2012 17:31

ali lahko slučajno poveš kakšna je tema pesmi??????

ajda98

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. feb 2012 17:35

ajda, ampak ti se pa res hecaš! Ali pa norčuješ, nekaj od tega bo. Če si pesem prebrala, menda ja veš, kakšna je tema, kajne?


rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 05. 2012 17:38

ajda98  

član od: 4.2.2012

sporočila: 5

5. feb 2012 17:42

joj zakaj ne razumete ljudi jaz hočem samo pomoč in ne znam pesmi razložit o kiticah in bi prosla če mi kdo pomaga???

ajda98

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. feb 2012 17:54

Glej, ajda98, preberi VSAKO kitico posebej in S SVOJIMI besedami povej, tako, na glas, o čem ta kitica govori.

Potem si za vsako kitico zapiši, o čem govori, na koncu preberi vse, kar si napisala in iz tega napiši spet nekaj stavkov, ki bodo povedali natanko to, kar želiš od nas.

Samo pot, ki jo sama prehodiš, bo dala nek pameten rezultat. In ti da zadoščenjhe na koncu, da zmoreš.

Menda ne misliš, da ti bo tu nekdo napisal 5 stavkov, ti se jih boš naučila na pamet, ko pa te bo učiteljica malo drugače vprašala ali prekinila, pa ne boš vedela, kako in kaj.

Na pamet se učimo le pesmice, nič drugega. No, morda še nepravilne glagole.

Veselo na delo in potem nam poročaj, kako ti je uspelo. Pa doma koga prosi, da te posluša.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti