Debelost

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

tema odprta - 13. mar 2009 13:42 | ogledi: 11.781 | odgovori: 61

a propos debelosti, kot sem obljubil v neki drugi temi:

 

Pri prehrani, kot vsem, je zmernost edini način!

 

Tudi pri telesni teži je razpon normale se kar velik (recimo za omskega moje velikosti je ta razpon 20 kg ali 4 konfekcijske številke). Ko prestopiš mero normale, si preprosto debel in na drugi strani podhranjen, s tem ogrožaš svoje zdravje in nenazadnje zapravljaš davkoplačevalski denar.

 

Vse raziskave, ki so bile do sedaj narejene ponujajo en in edini način kako obdržiš težo v meji normale. Tako, da poješ toliko kalorij, kolikor jih telo potrebuje. Če jih poješ manj, hujšaš, če pa več pa se rediš. Nič drugega. Izjema je zanemarljivo število debelih ljudi, ki imajo druge razloge za svoje debelost (statistično nezanimiva številka).

Smo pa seveda narejeni tako, da je nekaterim dovolj malo, nekaterim malo več... odvisno od telesne konstitucije, gibanja, metabolizma... dokazano je, da debelost povzroča cel kup zdravstveni težav, ki se jim lahko izogneš in je preventiva zelo podobna kot pri kajenju.

Posebno nevarna je debelost, ko je povečana maščoba v predelu trebuha. Debelost, ko se ženskam nalaga maščoba na bokih je neškodljiva za zdravje in ima zgolj estetske posledice.

 

Sem tudi zagotovo prepričan, da ni potrebno biti obseden z zdravo prehrano in dietami, da bi lahko živel zdravo in z normalno težo. Je pa to veliko lažje, če ješ veliko zelenjave in vlaknin, manj maščob in omejiš uporabo sladkorja ter rafiniranih ogljikovih hidratov. Za to ni potrebno biti znanstvenik in obsedenec. To ne pomeni, da si kdaj pa kdaj ne moreš privoščiti ocvirkov pa torte ali kakšne druge pregrehe. Kot sem v uvodu napisal je pomembna zmernost. 

Kot je bilo že obdelano v drugih temah pa je najnevarnejša debelost pri mladostnikih, ki vztrajno narašča tudi v prej statistično čisto spodobnih državah, saj to pomeni, da se težave začnejo veliko prezgodaj.

Prav tako bi rekel, da ne debelost, ne suhost ni podlaga za srečno in dolgo življenje, je pa res, da je večina tistih, ki živijo dlje od povprečja normalne teže, če so zaradi tega kaj srečnejši, pa je odvisno samo od posameznika.

 

Je pa seveda velika razlika od življenjskega stila koliko kalorij porabiš in koliko jih lahko poješ.

Ženska z neaktivnim življenjskim stilom in sedečo službo proti aktivni športni moški... razlika je 1:3-4.

Kalorije so zelo zvita stvar, saj se jih največ skriva v hrani, ki je čisto pogrešljiva. To so maščobe in sladkor.

npr. jaz imam zelo rad olivno olje in si ga vedno malo polijem po že kuhani hrani, pa na solati ga imam raje malo več kot premalo... pa še zdravo je, ne? Vse to na povprečen dan nanese recimo 5 žlic olja = 620 kalorij ali kar računajte koliko priboljškov ali ur telovadbe. In to je olje, ki gre na že tako ali tako zabeljeno hrano. in koliko ljudi počne podobno. Ali pa s čim drugim...

 

Da ne bo to samo o debelih ljudi je enako nevarna podhranjenost in prenizka telesna teža. Obsedenost z zdravo prehrano se že po definiciji spogleduje s prehranskimi motnjami. To je enako nevarno kot debelost. mogoče je zaradi lepotnih standardov sodobne medijske industrije malo bolj družbeno sprejemljivo vendar enako nevarno. Da me ne bo kdo obtožil, da se zagovarjam 40 kilogramske podhranjene manekenke.

cellnet

Temo je spremenil(a) cellnet dne 13. mar 2009 15:57:16

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

13. mar 2009 14:16

Ali si vse to čisto sam pogruntal, ali ti je kdo pomagal? Genialno. Lisa

neznan uporabnik

13. mar 2009 14:25

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Veš da bi še čitala karkoli si že napisal, če bi le uporabljal velike začetnice na začetku stavka. Vem da si mi že povedal, da so velike začetnice kričanje, pa ne na začetku stavka. [slabo][obup]

[pika] Vanja
Jaz tudi zaradi tega nisem brala. jancka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. mar 2009 14:37

Joj, ladies, človek se trudi...... Tisti tekst med vrsticami mi je najbolj zabaven.... Vendelina jr.

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

13. mar 2009 14:42

Ja in kaj bi zdej s tem? Aja je blo mišljeno kot debatna varjanta. Mah ni tako zanimiva zame ta študija, čeprav po pravici povem, da nisem vsega brala, ki je napisano kot klobasa, premalo odstavkov, da bi se mi dalo prebrat. Se opravičujem, če sem malo pokritizirala. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

13. mar 2009 14:46

Cellnet, če te prav razumem si idealen ??? ursa40

*Etka  

član od: 19.2.2004

sporočila: 744

13. mar 2009 14:48

Kot da bi toplo vodo odkrival.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

13. mar 2009 15:21

Mene pa zanima, kak bi moral biti človek, da bi bil v mejah normalne teže s plus minus dvajset kilami in štirimi konfekcijskimi številkami....in sem ukapirala! Cellnet, a si ti mogoče Toni Kukoč? Meni je bil on vedno všeč v vseh kilažnih variantah..... Vendelina jr.

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

13. mar 2009 15:32

Malo nerazumljivo, sicer pa nič novega. daga

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

13. mar 2009 16:03

Vanja, samo zate sem spremenil velike začetnice (da se ne boš pritoževala), za ostale pa sem ko sem prišel do tipkovnice s čžš, dodal še strešice. ;) @Vendelina mlajša: ne nisem Toni Kukoč... 207 cm in nekaj čez 100 kg pa res niso moje mere ;) @Etka in Katarina: včasih je treba toplo vodo dat na štedilnik, da se pogreje. :) cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti