Mascarpone mi je zamrznil

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

8. mar 2009 18:59

cellnet je napisal/a:
ah "pokvarjen" sir ni nič strašno slabega, če ni okužen že v osnovi s kako škodljivo bakterijo, kot npr. listerio ali e.coli (kar pa itak ne moreš ugotovit in je vseeno ali je pokvarjen ali ne...) tudi kisla smetana ali pa creme fraiche je samo "pokvarjena" smetana in tudi drugi "plesnivi" siri so pravzarav "pokvarjeni"... jogurt je samo "skisano" mleko... če poenostavimo. plesni in bakterije v mlečnih izdelkih so pravzaprav vedno prisotne in če so kontrolirane dobimo specialiteto, drugače pa slab okus... ni hujše sile. čisto drugače pa je pri plesnih, ki pokvarijo ogljikove hidrate, ki so večinoma zelo škodljive (marmelada, kruh...) prav tako anaerobne bakterije, ki pokvarijo konzerve (npr. botulizem) cellnet

No,lahko pa je problem, če je bil taisti mascarpone že uporabljen, torej obstaja možnost, da je bil kontaminiran s strani uporabnika...

Je pa res, da tukaj nima zmrzovanje nobene veze.

Moje mnenje je, da je postal zrnat zaradi zmrzovanja, torej zaradi tega pač ne more biti pokvarjen. Kvečjemu obratno. Izgled je pa seveda druga pesem.

Sicer pa, cellnet, imaš prav.

strippy

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. mar 2009 19:25

Tulka, obstaja kar debela literarnokritiška črta ločnica med - stilistično uporabo tako "pidžin ingliš" kot tudi tujih jeziko v čisto knjižni obliki, kjer taka intervenca označuje posebna razpoloženja, uporabljajo pa jo govorci/pisci, za katere se na temelju preteklega delovanja ve, da so domači z uporabo knjižnega jezika in - uporabo domačijskih, slengovskih ipd izrazrov zaradi tega, ker je govorec/pisec okoren v uporabi knjižnega jezika. Vendelina jr.

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

8. mar 2009 19:57

Se že vnaprej opravičujem, ker bom malce smetila po temi. Hvala cellnet za recept, ki bo zagotovo preizkušen. Moje mnenje je, da ne pišem uradnega dokumenta in se ne nahajam na portalu, kjer bi se vsi izražali v knjižni slovenščini in hvala bogu, da je temu tako. Jezik je živa tvorba in se kot taka razteza preko meja standarniziranih oblik in nanj ne moremo gledati anahronistično. Kako pa kdaj pišemo je predmet naše presoje in zdrave pameti. Pomembno se mi zdi le, da naslovnik razume sporočilo, če ga ni, se opravičujem. @Vendelina jr., običajno rada berem komentarje, ki so zapisani pod tem nickcom, ampak včasih pa ga res "pihnete" (to je domačijski izraz, ki sem ga uporabila zaradi okornosti izražanja v maternem jeziku). Lp nina _

ema82  

član od: 17.3.2008

sporočila: 161

9. mar 2009 18:12

No, takole, dan potem ni še nikomur nič. ;) Mislim, da tudi ne bo, najbrž je bilo res krivo to, da je zmrznil. Ja, cellnet, imaš prav glede tega, da so mlečni izdelki itak že ˝pokvarjeni˝. Jaz vedno uporabljam kislo smetano npr. ko je že precej čez rok- saj je že itak kisla, kaj ji pa bo :) Kvečjemu plesen bi se naredila gor, to bi blo pol za stran, bakterijam pa kisel pH itak ne paše. ema82

Latissa  

član od: 19.12.2015

sporočila: 8

3. apr 2017 6:06

cellnet je napisal/a:
ce je okus nespremenjen, ne bo skodil. katero znamko pa imas? mascarpone je sir in ko je mascarpone zmrznn se lažje razslojijo v maščobo in tekočino, postanjo grudičasti, ko jih mešaš. prav tako, je s starim macarponejem. ko ze govorimo o macarponeju, ste opazili, da ima veliko izdelkov, ki se prodajajo v slovenskih trgovinah pod imenom mascarpone sploh to niso? so polni nekih čudnih sestavin, pa emulgatorjev in pdobnega... pravi mascarpone je narejen iz smetane in kisline. nič drugega. jaz ga velikokrat naredim kar sam, se sila enostavno. 250 ml smetane za stepanje (33% maščob) 250 ml smetane za kavo (10% maščob) 1/3 žličke citronske kisline ali 1 žlico limoninega soka smetano segreješ na 85oC vmešaš kisino temperaturo obržiš na 85 oC kakih 5 minu, skoraj takoj se zgosti, premešaj parkrat ohladi in pusti v hladilniku čez oč, da se loči sirotka od mascarponeja odcedi sirotko mascarpone pusti nekaj ur v hladilniku na res gostem cedilu ali še bolje sirarski krpi, da se dobro odcedi. in imaš domač mascarpone (cca. 250 g) za dober evro. porabiti v nekaj dneh. cellnet

 Cellnet, čeprav po par letih, mi je tvoj recept za mascarpone zelo prav prišel. V nekaterih kupljenih je želatina, česar ne uživam kot vegetarijanka, ta tvoj je pa odličen, poceni in hitro pripravljen. Hvala ti¨!

Latissa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti