Mascarpone mi je zamrznil

ema82  

član od: 17.3.2008

sporočila: 161

tema odprta - 8. mar 2009 9:47 | ogledi: 7.389 | odgovori: 15

Zgleda, da sem imela hladilnik malo preveč na ful in so mi nekatere zadeve zmrznile, med njimi tudi mascarpone. Ne vem, a je sedaj od tega tak zdrčkast, kot skuta al rata tak, če je že star. Ker ga mam že kar nekaj časa doma, vendar rok še ni potekel. Tiramisu je že narejen, zdaj me pa zanima, če je mascarpone samo organoleptično spremenjen al nam bo škodil, če ga pojemo

ema82

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

8. mar 2009 10:14

ce je okus nespremenjen, ne bo skodil. katero znamko pa imas? mascarpone je sir in ko je mascarpone zmrznn se lažje razslojijo v maščobo in tekočino, postanjo grudičasti, ko jih mešaš. prav tako, je s starim macarponejem. ko ze govorimo o macarponeju, ste opazili, da ima veliko izdelkov, ki se prodajajo v slovenskih trgovinah pod imenom mascarpone sploh to niso? so polni nekih čudnih sestavin, pa emulgatorjev in pdobnega... pravi mascarpone je narejen iz smetane in kisline. nič drugega. jaz ga velikokrat naredim kar sam, se sila enostavno. 250 ml smetane za stepanje (33% maščob) 250 ml smetane za kavo (10% maščob) 1/3 žličke citronske kisline ali 1 žlico limoninega soka smetano segreješ na 85oC vmešaš kisino temperaturo obržiš na 85 oC kakih 5 minu, skoraj takoj se zgosti, premešaj parkrat ohladi in pusti v hladilniku čez oč, da se loči sirotka od mascarponeja odcedi sirotko mascarpone pusti nekaj ur v hladilniku na res gostem cedilu ali še bolje sirarski krpi, da se dobro odcedi. in imaš domač mascarpone (cca. 250 g) za dober evro. porabiti v nekaj dneh. cellnet

ema82  

član od: 17.3.2008

sporočila: 161

8. mar 2009 11:45

Znamka zanetti, italijanski mascarpone, iz leclerka. Je samo iz smetane in citronske kisline. Veš kaj, samega mascarponeja ne maram, tako da ga tud poskusim ne, ker ne maram nobenih takih mehkih sirov, same skute, navadnih jogurtov...Krema z ostalimi dodatki poleg mascarponeja mi je pa dobra. Mislim, da ima normalen okus. Ali pokvarjen mascarpone pogreni, tako kot sladka smetana? ema82

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

8. mar 2009 12:04

Pogreni ja, precej. Jaz bi reskirala pa probala - je normalnega okusa je ok. Lp nina _

ema82  

član od: 17.3.2008

sporočila: 161

8. mar 2009 12:43

Pol bi se pomoje najbrž tud v kremi poznalo. A pa je to, če je grenko, škodljivo al je samo zanič po okusu? Kakorkoli, zdej smo že pol tiramisuja pojedli, pa kar bo bo ema82

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

8. mar 2009 12:54

Če je grenko, je lahko škodljivo. Ne se hecat, ker s sladkorjem in drugimi dodatki rahlo grenak okus lahko tudi prikriješ, pa bo vseeno narobe. Na vsak način prej poskusi - kot pravi nina: če je normalnega okusa, je OK, če ne, ga pa raje vrzi stran. Lep pozdrav Sonja

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

8. mar 2009 17:03

No, jaz grenkega mascarponeja ne bi uporabila, že zaradi okusa ne. Sicer pa so moje izkušnje glede zamrzovanja mascarponeja take (še iz časov, ko ga pri nas ni bilo dobiti in smo ga uvažali na zalogo): če sem zamrznila italijanski mascarpone, je bil odmrznjen take zrnate strukture, da mi ni bil več všeč za tiramisu; nasprotno pa se je avstrijski Mascarino zelo dobro zamrzoval in je bil po odmrznjenju kot svež. teta torta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. mar 2009 17:45

Teta torta, živjo, smo te že pogrešali, vsaj jaz. @nina, kaj za božjo voljo pa pomeni "reskirati". A "tvegati" ni zadosti dobro? Vendelina jr.

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

8. mar 2009 18:18

Look who's talking

tulka

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

8. mar 2009 18:31

Haha... Ne vem niti zakaj sem napisala reskirati, sicer pa je to tako ali tako vseeno. Saj sem samo podala svoje mnenje in izkušnjo. @Vendelina jr., ne mi zameriti, ampak za nekoga, ki se tako zavzema za čisti slovenski jezik, uporabljaš veliiiiiko meni sicer ljube angleščine. Ni mišljeno zlonamerno, samo v premislek. nina _

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

8. mar 2009 18:41

ah "pokvarjen" sir ni nič strašno slabega, če ni okužen že v osnovi s kako škodljivo bakterijo, kot npr. listerio ali e.coli (kar pa itak ne moreš ugotovit in je vseeno ali je pokvarjen ali ne...) tudi kisla smetana ali pa creme fraiche je samo "pokvarjena" smetana in tudi drugi "plesnivi" siri so pravzarav "pokvarjeni"... jogurt je samo "skisano" mleko... če poenostavimo. plesni in bakterije v mlečnih izdelkih so pravzaprav vedno prisotne in če so kontrolirane dobimo specialiteto, drugače pa slab okus... ni hujše sile. čisto drugače pa je pri plesnih, ki pokvarijo ogljikove hidrate, ki so večinoma zelo škodljive (marmelada, kruh...) prav tako anaerobne bakterije, ki pokvarijo konzerve (npr. botulizem) cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti