Tuna rio mare

žana  

član od: 28.10.2005

sporočila: 40

tema odprta - 4. mar 2009 12:20 | ogledi: 17.113 | odgovori: 41

Ker imam zelo rada tuno v konzervi (Rio mare) in tudi sinku sem jo ponudila že velikokrat, me zanima, kaj je res s temi težkimi kovinami, vključno s živim srebrom, ki naj bi jih te ribe vsebovale. Da so zelo strupene in da bi jih lahko odrasel človek užival največkrat 2x tedensko!!!! Kaj res ni nič več nič varno!!!!!!!!!!!!!!

žana

Temo je spremenil(a) žana dne 04. mar 2009 12:43:32

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. mar 2009 13:29

Ja, žal je tako, da ribe vsebujejo nezanemarljivo količino težkih kovin. Problematično je predvsem živo srebro. Je pa tako: kovine se v ribah nalagajo v maščobnem tkivu. Količina Hg je odvisna tudi od tega, kako na koncu prehranjevalne verige je (bolj na koncu, večja vsebnost kovin - logično, ker poje manjše ribe z majhno vsebnostjo), koliko je stara (starejša je, več kovin - seveda, ker je več ribic požrla), kje so te ribe ulovljene ipd.

 

Več o tem si poglej tukaj: http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/dn_zaj

Atina

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

4. mar 2009 13:46

Ja, ampak jaz sem pravi vernik, kar se tiče omenjene znamke. Se nobene druga ne kosa z njo po okusu. Na kovine se požvižgam v tem primeru, saj sem any time ready for canned tuna, : ) lidka [sonce]

žana  

član od: 28.10.2005

sporočila: 40

5. mar 2009 10:43

Atina hvala za izčrpno poročilo o vsebnosti težkih kovin v ribah, jaz kot mama majhnega otroka se smatran dolžno zagotoviti otroku čim bolj zdravo prehrano in tudi to delam. Mislim pa, da se ne bi smeli ljudje požvižgati na določene sestavine, kajti vprašanje zakaj je v današnjem času toliko bolezni, alergij in podobnih težav se lahko skriva ravno v tem. Zavedam se da 100% ne morem zagotoviti zdrave prehrane, naredim pa lahko velik korak k temu da se temu čim bolj približam.... žana

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. mar 2009 10:50

Moja punči ne mara in ne je tun, je pa vseeno imela tako alergijo, da so do treh let preverili vsako stvar, ki jo je nesla v usta. Tako da posploševanje tukaj ni na mestu. Pa o tem se je že govorilo, ribe, morski sadeži ipd. so vsi polni težkih kovin. Pa jih vseeno jemo. KER so zdravi. Če sem odkrita, mene bolj moti kovinska embalaža, kjer so shranjene konzervirane zadeve. Od zelenjave naprej. lidka [sonce]

Umi  

član od: 16.10.2006

sporočila: 32

5. mar 2009 12:26

Mogoče malo neumesno... Včasih se splača pogledat na stran Zveze varstva potrošnikov. In ko smo ravno pri konzervirani tuni, so leta 2007 naredili raziskavo o "najboljši" konzervi. Če koga zanima: http://www.zps.si/testi-vip/hrana-in-pijaca/vip Pa dober tek! Umi

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

5. mar 2009 12:55

Meni so pa najboljše tune iz Lidla v črni pločevinki. Poceni in res dobre. Boljše od rio mare, ampak zelo podobne. Glede težkih kovin so pa pred kratkim na tv razpravljali o tem (mislim, da pri viziti, ali pa sobotno popoldne, nisem sigurna) in so povedali, da odrasel človek naj nebi pojedel več kot 150g tunine na dan, manj je sprejemljivo. Vsebujejo pa tudi veliko koristnega. lp Saša

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

5. mar 2009 13:03

lidka je napisal/a:
Ja, ampak jaz sem pravi vernik, kar se tiče omenjene znamke. Se nobene druga ne kosa z njo po okusu. Na kovine se požvižgam v tem primeru, saj sem any time ready for canned tuna, : )lidka

 

Men so tud ful dobre, ampak preslane in s preveč olja (vse). Če si jih naredim z rižem, solato, testeninami, nikoli ne dosolim; olje odlijem in ga ne dodajam.

katti

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

5. mar 2009 13:16

Jaz pa kupujem Rio mare v lastnem soku in sem z njimi zelo zadovoljna, saj niso mastne ;) s0ncek*

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

5. mar 2009 13:51

Jaz pa teh v lastnem soku ne morem jest, se mi kar obrne, ker so zdrizaste. Hej, včasih so imeli Rio Mare cubissmo, kocke za na solato. Meni je bilo to mega, če sem kam šla, zdaj pa jih ne najdem več po trgovinah? A katera ve, kaj se je zgodilo, so dali ven iz asortimana? lidka [sonce]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti