Pomoč- žličniki

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

5. mar 2009 6:42

Mi imamo pa trojno pojmovanje teh špeclov, žličnikov in galušk.

 

Špesle se po originalu Bavarske delajo z jajcem, moko, oljem in vodo, naredi sse precej gosta pocasta zmes. Ta zmes se da na rezalno desko in z narobe obrnjenim velikim nožem se na tanko vleče po deski v krop.Pridejo tako podolgovati debelejši okrogli "kao" vlivanci.

 

Žličniki so lahko tudi iz gresa, zdroba, moke ...jajca, vode, olja, pecilnega in začimb. Mi jih delamo v juho, lahko pa tudi kot prilogo. Meni so najboljši v piščančji obari.

 

Galuške pa so podobne kot špecle, le da se vlijejo na posebno posodo, kot na sliki. Jaz jo imam tako kot ribež, z utorom, v katerega pride plastična posodica. To se da nad krop in v njo vlije masa, potem pa to počasi curlja skozi in s posodico voziš gor in dol po ribežu. Potem pridejo taki okrogli, kot na Vanjini sliki.

Mater, sem se razpisala. Ja Prekmurci imamo pač kulinariko, pobrano iz stare Avstroogrske. Mešanica madžarske, nemške, prekmurske in slovenske kuhinje.

No, galuške so bolj doma na Madžarskem, kjer so prava poslastica k njihovim zananim porkotom in gulašom.

Pa  dober tek!

Kyara

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

5. mar 2009 10:17

Kyara je napisal/a:
Galuške pa so podobne kot špecle, le da se vlijejo na posebno posodo, kot na sliki. Jaz jo imam tako kot ribež, z utorom, v katerega pride plastična posodica. To se da nad krop in v njo vlije masa, potem pa to počasi curlja skozi in s posodico voziš gor in dol po ribežu. Potem pridejo taki okrogli, kot na Vanjini sliki.

Mater, sem se razpisala. Ja Prekmurci imamo pač kulinariko, pobrano iz stare Avstroogrske. Mešanica madžarske, nemške, prekmurske in slovenske kuhinje.

No, galuške so bolj doma na Madžarskem, kjer so prava poslastica k njihovim zananim porkotom in gulašom.

Pa  dober tek!

Kyara
A to je tisto, kar na Madžarskem servirajo h golažu, na Slovaškem ti pa to dajo v zelo gosti smetanovi omaki? Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti