Pomoč- žličniki

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

3. mar 2009 20:18

Hej, ravnokar sem delala "špecle", ker sem morala preizkusiti cedilo, ki sem ga danes kupila. Zelo, zelo dobra stvarca. Moja dva sta se čudila, kako so mi žličniki ratali tako mali in iste velikosti - potem sem jima pokazala cedilo. Umešala sem dve jajci, moko in vodo - ter jih z lopatko postrugala v kipočo vodo. Čas posla gotovo. Pozdravček! Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 03. mar 2009 20:19:31

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

4. mar 2009 11:46

Tale tvoj ekspoze mamamia v stilu "vaseršpocli so taki, vaseršpocli so pa taki" me malo spominja na Krjavlja na tisti njegov znameniti stavek "prvič je reklo štrbunk, drugič pa štr-bunk". Ampak tole je bolj za šalo kot zares , dejstvo je da so ti knedlci dobri v obari pa še kje, tisti,,ki pa jih ti vlivaš skozi cedilo ali sito pa mi niso tako blizu. Jih pa včasih kje dobil kot prilogo h kakšni malici: s skuhani in potem opleminiteni še z kakšno zabelo ali omakco. Tako da ne vem kaj je boljše- vaseršpacli ali vaseršpacli. LP hedonist

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. mar 2009 12:01

Naka, hedonist, ena stvar se konča na -i, druga pa na -e, kar sta dva množinska samostalnika iz različnih sklanjatev In ena ima v sebi zdrob in je bolj gosta, druga ima pa manj škroba in je bolj tekoča. Meni so sicer znani žličniki (to je tisto, ko z žlico odrobiš del testa od mase in daš v vrelo tekočino) in vlivanci (to je pa, ko testo vlivaš v vrelo tekočino in potem naj bi ta tekoča tvarina zakrknila). Sama sicer nisem kakšna blazna vernica vlivancev, me je pa mama učila, da mora biti masa za to "tako gosta, da ni več tekoča in tako tekoča, da ni gosta", skratka, ni druge, kot da poskusiš z žlico in ko zadeva ne teče več v slapu, temveč bolj počasi in s kapljicami, takrat je okej. Mi je pa beseda "vaseršpocli" blazno hecna. V bistvu se ne morem odločiti, kaj mi je bolj smešno "vaseršpocli" ali "vaseršpocle". Vendelina jr.

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

4. mar 2009 12:12

Vendelina, da bo odločitev še težja - mi rečemo "vaseršpaceljni". Ko em prvič videla besedo "špecli", sploh nisem vedela, kaj je to, ker rečemo "špaceljni". Hec ane.

katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. mar 2009 12:40

To je zame totalno preveč.... Vendelina jr.

mimoza5  

član od: 14.5.2007

sporočila: 74

4. mar 2009 13:13

Na kulinariki je kar nekaj receptov za žličnike. Jaz jih delam čisto preprosto: malo margarine in eno jajce zmešam, potem pa dodam gladko močo in vse dobro premešam, ampak da niso pretrdi, potem jih dodam v vročo juho in kuham še kakih 10 minut. Pa so vedno dobri. mimoza5

kruhy  

član od: 15.3.2007

sporočila: 310

4. mar 2009 13:19

Jaz v piščančjo obaro vkuham zdrobove cmoke. Vedno jih delam po istem postopku, količine pa na žalost dodajam na oko. Raztopim maslo, vmešam celo jajce, dodam vegeto ali solim, to vse skupaj razžvrkljam kar z vilico. Po želji lahko dodaš tudi nariban parmezan, drobnjak, petršilj, ... NAto dodam še pšenični zdrob, da je vse skupaj malo bolj gosto. Dam za pol ure v hladilnik, maslo se strdi in zdrob nabrekne. Z majhno žlico, ki jo prej pomočim v obaro zajemam maso in jo dajem v obaro. Če je obara že sama po sebi mastna, raje skuham cmoke v slanem kropu. Meni so všeč malo bolj trdi oz. ne prekuhani. Koliko so kuhani pa ugotovim tako, da vzamem enega ven in ga prepolovim. kruhy

maja g  

član od: 14.11.2006

sporočila: 10

4. mar 2009 14:40

Hvala vsem za odgovore.Probala bom in upam ,da mi bo ratalo. Lp,Maja g maja g

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. mar 2009 16:47

Dragička, me zanima, kje si kupila to super cedilo za špoclne. Se mi zdi zelo praktično, ker ga lahko uporabiš na loncih različne velikosti.

Lijana

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

4. mar 2009 20:13

Lijana, kupila sem ga v Mulleraju na Čopovi (imajo ga tudi v Mullerju v BTC-ju). Paše na posode od 20 do 26 premera. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti