Izraščajoča čebula

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

tema odprta - 2. mar 2009 14:03 | ogledi: 7.041 | odgovori: 24

Vedno me je zanimalo: spomladi čebula začne od sredine izraščati in požene rumenozelene poganjke. Meni so ti poganjki (tisti majhni, dokler so še v čebuli, ne potem, ko že pridejo ven) zelo okusni in ko pripravljam čebulo, jih kar pojem. Mi je pa nekoč mama (ali babica?) rekla, da se tistih poganjkov naj ne bi jedlo, ker da so strupeni. Pa me zanima, če je to le kakšna vraža ali je to res. (meni sicer do zdaj od te čebule ni bilo nič, pa tudi ne vem, kakšen strup bi kar tako nastal v čebuli, ki izrašča).

 

Hvala za odgovore in mnenja.

Atina

Majolčica  

član od: 2.2.2008

sporočila: 98

2. mar 2009 14:11

Mene zanima tudi nekaj zelo podobnega...kaj pa pri česnu? Jaz vedno česen razpolovim, odstranim tisti zeleni poganjek (ker mi je babica vedno govorila, da je strupen) in ga šele nato uporabim. Je res strupen ali je to samo trditev, ki ne velja?

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

2. mar 2009 14:12

Prav isto vprašanje imam za česen. Včasih smo obvezno pri vsakem stroku odstranili sredino, veliko Italjanov to počne še danes, vzdoka pa ne vem. 

nola

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

2. mar 2009 14:14

Jaz tudi pojem sredino česna in mi ni še nikoli škodila, podobno je s čebulo. Nisem še nikoli slišala, da bi bilo kaj od tega strupeno. Ha, kar ne veš, te ne boli. Počakajmo na rimljankin odgovor, ona gotovo ve. RadaJem

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. mar 2009 14:38

Uf, sem spregledala temo, pa prav pred kratkim je bila

Torej, jaz bom tisto čebulo jedla še naprej

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. mar 2009 15:08

No, čebula in česen sta povsem užitna. Drage mpoje, ali nikoli ne jeste mlade čebule, pa nikoli mladega, zelenega česna ne narežete na solato, kar cela stebla in liste?

Jasno je, da spomladi čebula (ki je bila iz čebulčka vzgojena) in česen poženeta liste, saj je to začetek njunega cikla, ki bo pripeljal do cvetenja in semen.

Ja, in tema je ravnokar bila.

rimljanka - zasebno mnenje

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

3. mar 2009 17:08

Spomnim se ko sem bila noseča z najstarejšo hčerko sem rada jedla sredino čebule,samo sredico malo soli in kruh,tudi hčerka jo ima zdej rada.Drugače čebulo ki ima že majhne poganjke dam v zemljo in tako imam rane zelene liste čebule za solato iz svojega vrta. golubić

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

4. mar 2009 11:54

Tile naši predniki so bili eni veseljaki. Koliko stvari so označili za strupene. Zakaj nimam pojma, je pa morda to povezano z šparanjen. Ker je bilo življenje bistveno težje , ni bilo hiperprodukcije, megamarketov in vseh modernih pritiklin so se do vsak stvari obnašali silno racionalno. Sploh v Sloveniji kjer je bilo vedno več lačnih kot sitih. Zato sklepam, da so bile cime ,ki so poganjale iz čebulnic napoved nove sezone pridelkov in so bile kot take skoraj sveto malikovane. Bog ne daj, da bi ta delček ,ki je napovedoval nov plod kdo pojedel. Sej verjetno bi kakšen etnolog ali antropolog tole stvar bolje razložil od mene ampak tako si pač tole reč razlagam. LP hedonist

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. mar 2009 12:12

Samo čebule pač ne sadimo tiste debele, ali pač??? Za sajenje se pripravi čebulček (žbulek po naše).

Atina

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

4. mar 2009 12:33

Atina, samo tisto čebulo, ki bi jo sicer vrgli na kompost, ker je preveč prerasla. Pojesti jo je pa treba dokaj hitro, ker gre potem v cvet in ni več okusna.

Sem se pa ob tem spomnila solat, ki smo jih pozimi delali iz repinih listov, ki so pričeli izraščati v kleti. Sami listi so bili kar precej pekoči, mešano s krompirjem je pa kar šlo.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti