Recesija - kako se spopasti z njo

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

28. feb 2009 19:45

Vendelina jr. je napisal/a:
...vendar imajo ljudje z višjo izobrazbo več možnosti, da bodo, če bodo izgubili zaposlitev, našli kakšno drugo. Vendelina jr.
S temle se ne morem popolnoma strinjat, žal. V moji bivši firmi smo dve leti (!) iskali delavca, pa ga nismo uspeli dobiti. Pogoj je bil končana srednja šola. In plača sploh ni bila slaba - cca. 850 neto. Javljalo se nam je pa kup ljudi s končano fakulteto ali celo univerzo, ki so rekli "O ne, za tak denar pa ne bom delal..." In to sploh ni edini primer, ki ga poznam. Kolegica, ki ima univerzitetno diplomo in je ostala brez dela, bi z veseljem delala karkoli, saj ima doma dva otroka, ki ju je potrebno preživeti (hvala bogu ena redkih, ki jim izobrazba ni stopila v glavo), pa enostavno ne dobi službe. Zakaj? Večina delodajalcev ji pravi, da ima previsoko izobrazbo za delo npr. prodajalke, saj bi jo morali plačati po izobrazbi, ne po delu. Pa bi ona z veseljem delala tudi za plačo, ki je nižja od plače, ki "pripada" njeni izobrazbi. Sploh pa mislim, da je v generaciji ali dveh nazaj postalo strašno "moderno" študirati (Zakaj pa ne? "Mama hotel" laufa, status in posledično neobdavčen zaslužek preko študenta, ki je le za lastne potrebe tudi, z vprašanjem "Kaj bomo sami s sabo v življenju" se pa še nekaj let ni potrebno ukvarjati.) In naenkrat imamo kup študiranih ljudi, ki seveda niso pripravljeni poprijeti za vsako delo ("Ja zakaj smo pa študirali? A za tak denar?"), delavcev nam pa manjka. Vsi bi bili menedžerji, šefi oddelkov in podobno. Prodajalk, tajnic, referentov in če hočete - komunalnih delavcev pa nimamo. In jih "uvažamo". In potem pljuvamo čez tujce, ki "nam odžirajo delo"... Issi

roznik  

član od: 2.12.2008

sporočila: 105

28. feb 2009 20:23

Tudi v moji glavi so se pojavljala vprašanja, vendar drugačna. Delala sem kot profesorica (2 leti), sedaj sem samo še po podjemni pogodbi. Sem še mlada (26) in moji najstarejši dijaki niso bili prav dosti mlajši od mene - jaz 24, oni 18,19....In kar naenkrat, ko sem prenehala delati in začela razmišljati o drugi službi, me je začelo malo skrbeti. Prodajalka? Na pošti? Na petrolu? V trgovini za domače ljubljence? Jojjjjjj, sem si mislila. In če me bodo moji dijaki videli, da delam v trgovini????? Si bodo mislili - glej, naša profesorca, pa trgovka! Potem pa sem se nehala ubadat s tem in sedaj razmišljam tako. rekli bodo:glej, naša profesorca, škoda, nima več službe, ma je pridna in se prime vsakega dela. To je mnogo boljše razmišljanje in tudi vam ga priporočam. Lep večer vam želim roznik

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

1. mar 2009 6:53

Mislim takole: Dokler nekaj vem in znam, dokler imam dve roki, da delata, in trmasto trmo za preživetje, se ne predajam malodušju in se krize ne bojim. Zadnjič sem srečal sošolca s faksa. Masira podplate. Pravi, da zasluži več kot prej v svoji službi, ki jo je izgubil zaradi "globalne krize". Vse moje spoštovanje gre vsem, ki poiščejo drugačno pot. Če je nekdo iz profesorja postal prodajalec, pa kaj!? Vsako delo, dokler ga opravljaš vestno, je častno. Tudi sam sem z visoko izobrazbo opravljal delo skladiščnika za določen čas. In ni me sram, ker mi je pomagalo preživeti. Zdaj sem že skoraj 25 let na svojem, z vzponi in padci, ampak vsakemu padcu je sledil naslednji vzpon. Trma, zagrizeno delo in pozitivno razmišljanje; to je to. Pustite tisti zakon "Nikoli ni tako slabo, da ne bi bilo še slabše." Meni ljubši je "Nikoli ni tako dobro, da ne bi bilo še bolje." Ne jamrajte, delajte. Zase in za svoje. Kakorkoli. booris

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. mar 2009 8:03

Čeprav nisem poslušal niti ene urice kakšnega predavanja na temo ekonomije, pa ravno imam pet minut časa, da še jaz kakšno rečem o recesijii ( prosto po Mići Mrkaiću ).

Recesija ( kriza ) dejansko je, ni le v glavah ljubiteljev katastrof. Do navadnega državljana pride kot pomanjkanje dela ( osebno ali za njegovo firmo ) in s tem do pomanjkanja denarja. Tolažba ( za tiste, ki imajo delo ), da je dela dovolj, le prijeti je treba zanj, velja le v " normalnih " časih. Ko je kriza, je veliko več tistih ki bi prijeli za kakršnokoli delo, kot kakršnega koli dela. Spomniti pa se moramo ( to zmeraj ponavljam ): sedaj imamo kapitalizem, a ste pozabili? Kapitalizem ( in na to so ideologi kapitalizma ponosni ) je tisti sistem, ki izkorišča slabe lasnosti ljudi ( sebičnost, požrešnost ( pa ne kulinarično )) za splošno dobro ( ? ). Zaradi tega imamo razne Bavčarje, Gantarje, Hrovate, Jankoviče......, ki mislijo, da so nekaj več, in si lahko nakradejo kolikor hočejo ( moto kapitalizma je, da se je teba znajti, beri ukrasti, prevariti, ogoljufati, le da te ne dobijo. Vsi ti lopovi, se imajo za več vredne, češ oni so sposobni, oni si zaslužijo milijon €v odpravnine naprimer ( saj so s podobnimi lopovi sklenili tako pogodbo, pogodbo je pa treba spoštovat ). Če so pa tako sposobni, si mislim, vzemimo ( nacionalizirajmo ) jim nakradeno in jih izženimo v ZDA npr. pa naj tam pokažejo svojo sposobnost in postanejo lastniki ameriških podjetij, potem jih lahko sprejmemo z odprtimi rokami, ali pa ( če so že tako sposobni ), naj osnujejo podjetje in postavijo proizvodnjo in zaposlijo 100 delavcev, recimo, ( seveda brez izkoriščanja svojih zvez in cuzanja denarja iz proračuna ), potem naj kar imajo milijon €v odpravnine, ampak ne, oni so sposobni, da vodijo ( za velike pare ) banke, pivovarne.........., podjetja, ki itak sama dobro funkcionirajo in bi se prav morali matrat, da kaj sfižijo.

Pa mimgrede, kako funkcionirajo banke je zelo lepo pojasnjeno: http://www.michaeljournal.org/myth.htm

Seveda, kapitalizem ne more razrešiti nobenih pravih problemov, niti osnovnih razrednih konfliktov, saj je zasnovan narobe ( gonilo vsega naj bi bil dobiček, to je tisti denar, ki je prigoljufan, češ tržne cene, se pravi, če ste bolani in nujno potrebujete zdravilo, ste ga pripravljeni ( ste prisiljeni ) plačati več od njegove stvarne cene ( cena materiala + stroški predelave + ostali stroški ). Kapitalizem jemlje ljudem dostojanstvo ( ko v socializmu ni bilo, recimo detergenta za dobit, ga ni bilo za vse, v kapitalizmu je detergenta dovolj, le da si ga čezdalje več ljudi ne more kupit ). V osnovi kapitalizma je, da se proizvaja za dobiček, ne glede na uničevanje naravnih resursov, okolja.

Če omenimo prejšnjo državo: neka Iskra v Trbovljah je recimo, proizvajala nekakšne diode ( ki so morda bile mal slabše od nemških, recimo ), te diode je prodajala neki Iskri avtoelektrika, ki so jih vgrajevali v nekakšen alternator ( ki je morda bil mal slabši od nemškega ), oni pa so taj alternator prodali nekakšni Zastavi, ki je še od drugih proizvajalcev kupila druge reči in od tega naredila stoenko, recimo, ki je verjetno res bila slabša od Opla. Opla nismo mogli kupit, ker je država postavila carine, vsi ( recimo ) smo imali del, vse se je vrtelo, vozili smo se pa tudi. Sedaj se nič več ne splača, vse je drugam ceneje, le odkod bomo dobili denar, da to vse kupimo.

Pa pustimo filozofijo: recesija je in če imate možnosti, si omislite kakšen vrt ( posebej če imate otroke ), pa če bo možno gojit kakšne piščance, zajce, toliko boljše, le za vsak primer. Upajmo, da to ne bo potrebno, ampak le za vsak primer.

Kako se bo vse skupaj izšlo res ne vem, Adam Smith, Keynes ( John Maynard ), Milton Fridman in Karl Marx ( vsi razen slednjega veljajo za glavne ideologe kapitalizma ), so umrli, jaz pa nimam časa, da bi se posvetil reševanju recesije .

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. mar 2009 8:10

booris je napisal/a:
...............................................................................................

......................................................................................................................

..........................................................

Pustite tisti zakon "Nikoli ni tako slabo, da ne bi bilo še slabše." Meni ljubši je "Nikoli ni tako dobro, da ne bi bilo še bolje." Ne jamrajte, delajte. Zase in za svoje. Kakorkoli.booris

Če citiraš, citiraj prav. Prav je ( menda ):

Nikoli ni tako slabo, da ne bi bilo še slabše, pravi pesimist, optimist pa : o, je lahko.

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. mar 2009 10:33

Ežoj, ti si v petih minutah zamešal eno zelo slabo družboslovno paello. Meni je simpatičen samo zadnji odstavek, vse ostalo bom pa raje pozabila. Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. mar 2009 10:43

Vendy dušo, paela je čist užitna le, da je morda, mal premal popra.

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. mar 2009 18:50

Kolega ežoj, pa na tak lep diskreten način sem te hotela ustaviti, ti pa tudi nobenega namiga ne kapiraš. "Kot konj v zelje," se je baje včasih v reklo v ruralnih sredinah. Ker, če ti mene prijazno opozarjaš o komunikacijskih posledic mojih dejanj, potem bom pa še jaz tebe. To, da se človek izreka o temah, v katerih ni doma, ni posebej odgovorno. Sicer na tem forumu to ne dela ne kakšne koristi ne škode, ampak je vseeno nečedno početje. Ker eno je imeti mnenje in okej, vsak ga ima, bolj ali manj artikulirano, drugo je pa imeti kvalificirano mnenje. In zgolj z eklektično lepljenko raznoraznih izrazov poljudne sociologije in ekonomije se do kvalificiranega mnenja še ne pride. Sama sem se v zapisu na prejšnji strani izrekla o tem, da je škodljivo in neodgovorno od vsakega, ki ima pet minut časa, da pametuje (in pri tem niti nobenega ne posluša, samo zahteva od občinstva, da se njega posluša) in tako zdravi svoje bolečine (karkoli pač spada sem). In kot stranski efekt tega pametovanja smeti javni prostor z nespametnimi umisleki in s tem otežuje tistim pametnim in odmerjenim razmislekom, da bi bila pozornost usmerjena na njih. Kot sem rekla, ne gre tule foruma smetiti z našimi bolj ali manj rekreativnimi razmisleki o izredno perečih zadevah, kjer je bolj kot dretje in petelinjenje, primerna razsodnost. In kot primer razsodnega pisanja in razmišljanja omenjam analizo dr. Mramorja v Mladini, ki je izšla 27. 2. Žal je tekst najavljen z uredniško bombastično najavo, ki se glasi "Počilo bo" in to seveda do neke mere dezavuira briljantnost zapisa. Ampak tekst je izvrsten. Med drugim tudi dr. Mramor analizira domače razmere, kjer razloži naslednje: - finančna sfera je relativno stabilna, izgub, ki so se dogajale v svetovnem merilu, ni - kriza se pri nas bolj kot na finančnem področju kaže v gospodarski sferi in sicer zaradti tega, ker imamo strukturo gospodarstva tako, da je relativno malo proizvajalcev končnih proizvodov. Je pa veliko takih, ki proizvajajo industrijske komponente, ki pa imajo glavne naročnike v ostali Evropi in imajo sedaj zmanjšanje naročil. Posledično to pomeni, da bo morala ta država na srednji rok ojačati pozicijo proizvajalcev končnih proizvodov. Skratka, priporočam v branje. Drugače pa je bolj ekonomsko pametno in spodbujajoče, da se kupi kak proizvod domačih proizvajalcev. Kakšen gorenjem mali gospodinjski aparat, kakšne peko čevlje....To direktno učinkuje na prihodke domačih proizvajalcev in to je najbolj pametna potrošna akcija, ki jo lahko tisti, ki lahko trošimo, naredimo. Bančništva se pa v 11 minutah, kolikor traja tista animacija, ne da naučiti. Pa tudi krize se ne ukapira v 11 minutah. Vendelina jr.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. mar 2009 19:06

No, o temah, kjer ni doma, piše še marsikdo, a ne, Vendelina jr. Kar spomni se.... Tudi ti.

In, pusti ljudem pravico, da napišejo, kar mislijo. Pod vsakim zapisom piše: Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

In ne dvomim, da se ežoj tega zaveda.

Kar tako kupiti Peko čevlje (tam nekje na enem drugem forumu pa o čevljih in ostalem oblačilnem in lepotilnem okrasju povsem druge znamke omenjaš) ali Gorenjev mali aparat,....halo, če ne potrebuješ tega.......

Tu smo (tudi) zato, da se pogovarjamo o marsičem, ne le o svojem strokovnem področju. Oziroma predvsem ne o tem. In povemo svoje mnenje, pa čeprav ne z uporabo strogo strokovnega besedišča. In tako naj ostane.

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

1. mar 2009 19:54

Večino let sem se predvsem borila za osnovno preživetje, lepo mi je morda zadnjih 10 let. Pa še nisem pozabila časov, ko sva z možem imela oblačila v škatlah, ker nisva imela omare. No danes sva, lahko bi se reklo, dobro situirana, stara krizna leta pa se kažejo v dejstvu, da zlepa ne morem kaj zavreči, da je v meni tisto reklo: čez sedem let vse prav pride. Ne skrbi me, če bomo revnejši, da bomo le imeli mir, svobodo in zdravje. Samo to je namreč bistveno v življenju, pa seveda nekaj zdrave pameti, za nas in tiste, ki vodijo ta svet...Nikoli ga niso na rob spravili ljudje kot nas je večina na tem forumu, kajne? Lep pozdrav vsem! Kara kara

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti