Srbski piškotki

Izzi  

član od: 27.2.2009

sporočila: 1

tema odprta - 27. feb 2009 12:36 | ogledi: 8.382 | odgovori: 13

živjo,

imam majhno prošnjo ...

pri nas doma smo včasih pekli piškotke, ki naj bi izvirali iz Srbije. Če se ne motim gre za krhko testo, ki pa ga potem, ko je zameseno zaviješ v krpo in približno dve uri namakaš v mrzli vodi. Nato testo razvaljaš in delaš žepke/rolice, ki jih polniš z marmelado. Piškotki pridejo zelo krhki in se kar topijo :)

Žal se je recept z leti nekje izgubil ... Če kdorkoli pozna omenjene piškotke se priporočam za recept ;)

Že vnaprej hvala za pomoč!

Izabel

Izzi

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

27. feb 2009 12:42

A so to morda salovčki. Te je delala moja mami. Salovčki: 0,5 kg moke 0,25 kg sala 2 dcl kisle smetane Zamesiš testo in ga zavitega v krpo daš v mrzlo vodo, mora bit čez testo, za 1 uro. Na tanko razvaljaš, razrežeš na pravokotnike, daš na sredo marmelado in oblikuješ rogljičke. Še tople potresi s sladkorno sipo in dober tek. To so bili najboljši piškoti mojega otroštva, zdaj sem pa kar pozabila na njih. Hvala, da si me spomnila na njih. Moram samo še dobit to salo. Malčica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. feb 2009 13:49

Bi rekla, da je malčica poslala to, kar išče izzi. V originalu se reče salnjaci, jaz sem jih v otroštvu jedla, ko smo šli kdaj v Vojvodino ali Slavonijo.

Mamamia

mamamia

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

27. feb 2009 14:54

Mislim da išče recept za vodene kiflčke, le-ti se namakajo v vodi (testo). gordana

Miškolina  

član od: 15.11.2004

sporočila: 244

27. feb 2009 18:10

Testo za salčiće se nič ne namaka v vodi. Še to bi dodala, Malčica, ne vem kaj je tvoja mama pekla ampak to salčići oz. salenjaci niso. V receptu manjkajo kvas, rumenjaki.. testo se 3krat razvalja, premaže s salom in poklapa kot pri listnatem testu. Ko ga četrič razvaljaš izrežeš trikotnike, namažeš z marmelado in zviješ v rogljičke. Pečene posuješ s sladkorjem v prahu. So pa res božanski ti salčići. Jih naravnost obožujem. Mljask! :) Miškolina Sporočilo je spremenil(a) Miškolina dne 27. feb 2009 18:17:50

Irena54  

član od: 16.4.2007

sporočila: 97

28. feb 2009 10:43

Jaz jih imenujem salovčki, jih pa delam tako kot je napisala Miškolina. Moja mami jih je vedno delala, tako da sem po njej prevzela recept. Pozimi, ko so v naših krajih koline mi sodelavke prinesejo že mleto salo, katerega dam po vrečkah in zmrznem. LP Irena Irena54

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. feb 2009 10:56

Pred leti smo se pogovarjali, da je metoda z namakanjem v vodi popolnoma izginila.

Recept, ki vsebuje precej maščobe, najbrž zagotavlja, da se v vodi testo ne napije dodatne vode, ker bi bilo pacasto.

Namakanje v vodi pa po mojem mnenju izvira še iz časov, ko ni bilo hladilnikov in ni bilo mogoče, da bi stesto počivala no hladnem, kar je za tako maščobno krhko testo potrebno.

Zato mislim, da je v postopku za take piškote mogoče namakanje izpustiti. Razen zaradi spominskih zadev.

F r i n a

neznan uporabnik

1. mar 2009 9:33

testo zavijemo v krpo in potopimo v vodo,ko priplava na vrh je dosti vzhajano in lahko nadaljujemo z delom.v času naših babic je bilo salo najbolj primerna maščoba za izdelavo piškotov.postopek namakanja v vodi pa je testu odvzel vonj po salu ali svinjski masti.pa lep pozdrav. hmm Sporočilo je spremenil(a) WRAN51 dne 01. mar 2009 09:34:51

metoda  

član od: 1.10.2007

sporočila: 55

1. mar 2009 19:23

jaz imam ta recept za vodene kifelčke so zelo rahli in se kar topijo v ustih,potrebujete:60 dag moke,40 dag masti.4 dag kvasa,10 žlic mleka,1 žlico sladkorja.Testo zavijemo v salvet in ga potopimo za 2 uri v mrzlo vodo.Oblikujemo kifelčke in vroče ovaljamo v sladkorju. lep pozdrav metoda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti