Piščanci proste (pašne) reje oz. bio piščanci

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

2. mar 2009 0:09

tedi je napisal/a:
Mene pa vse to spominja na tisti vic, ko pride mož v mesnico in pravi, da je bil zajec, ki ga je zadnjič kupil poln šiber in da takega ne bo nikdar več kupil. Mesar mu pa svetuje, da naslednjič povpraša po takem, ki je umrl od smeha.Pa brez zamese.Vsa hrana, ki jo mešajo naše mešalnice krmil ni polna antibiotikov in še ne vem česa. Tudi ta hrana mora zadostiti določenim normativom, da hrana ne škoduje zdravju živali niti ljudi, ki bodo kasneje te živali uživali. V intenzivni reji živali je veliko živali na kupu in večja je tudi možnost, da se razširijo razne bolezni. Prav zaradi tega je potrebno, da te živali zaščitijo z določenimi zdravili, seveda v točno določenih odmerkih in v točno določenih časovnih obdobjih. Ni vse kaj jemo kar tako polno ne vem česa, seveda pa je drugačno kot tisto, ki je vzgojeno v domačem hlevu ali na vrtu. Strinjam se, da vsi pač ne moremo gojiti živali ali sejati svojega vrta, ker za to preprosto nimamo možnosti, časa ali volje. Toda tudi prehrambena industrija se trudi, da zagotavlja zdravo in primerno pridelano hrano, ki ne ogroža človeškega življenja. Seveda pa včasih enostavno niso poznani nekateri vplivi na naše zdravje, kljub temu, da so zdravila in dodatki, ki jih dobivajo v prehrani te živali testirani. Določena škoda se pojavi šele čez čas. Nekaj mi je pa jasno, da se o bio prehrani, bio živilih, bio gojenih živalih veliko veliko govori, ko pa proizvajalci pogledajo številke o prodaji teh živil je pa situacija popolnoma drugačna. Stroški pridelavo so veliki, stroški nabave takih surovin so veliki - na drugi strani pa je prodaja teh izdelkov zelo zelo majhna.Ljude bi bio - ampa ne po taki ceni. Cena pa je velika, ker je prodana količina majhna, ker izdelki ležijo na policah, pa čeprav so to odlični izdelki. Mislim, da je nekaj tudi na tem, da ljudje ne zaupajo napisu "bio". Veste "bio" se skoraj nikjer ne vidi (razen mogoče pri drobnejših jabolkih in hruškah, manj bujni solati in radiču...), tega "bio" se tudi vedno ne okuša - mogoče je še najbolj "bo" zavest, da smo z uporabo teh izdelkov nekaj naredili zase.Jaz še najbolj zaupam svoji "bio" zelenjavi.pa l.p.tedi

No tole jaz verjamem. Naivnost? Morda. Kljub vsemu zaupam naši živilski industriji.

Atina

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

3. mar 2009 0:48

V Mb ekološka tržnica vsak petek in soboto dopoldne. Se pa da s temi kmeti res vse zmenit. nitta

lapuh  

član od: 9.3.2009

sporočila: 9

9. mar 2009 12:13

ali mi lahko kdo pove kako nasaditi kokoš da bi imela piščance in kako vemo kdaj je pravi čas za to lapuh

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

9. mar 2009 12:56

naše doma so bile proste reje. Pa je gospa lisica ocenila, da so predobre za nas in jih je snedla. klavdija

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

9. mar 2009 13:10

Ja lapuh, kako "nasaditi kokoš" najbolje ve petelin ne pa člani kulinarike. Tko da, opazuj njega in morda se ti bo posvetilo. LP hedonist

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

9. mar 2009 13:18

boš videl, ko bo "kokvača" na gnezdu obsedela. Ti ji priložiš še nekaj jajc (odvisno na kolikih bo obsedela), pa potem pazi, da ji ostale kokoši ne bodo zraven nesle (v njeno gnezdo). klavdija

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

9. mar 2009 13:20

Tale kurja diskusija postaja vse bolj zabavna, ni kaj. Vendelina jr.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. mar 2009 13:21

klavdijaB je napisal/a:
naše doma so bile proste reje. Pa je gospa lisica ocenila, da so predobre za nas in jih je snedla.klavdija

 

Kaj pa tista: Majhna sem bila, piške sem pasla... Kako sem to sovražila, pri nas so bili problem še plenilci iz zraka, če me vprašate, sem cele dneve med počitnicami samo od 1 do 12 štela, toliko je bilo največ kokoši pri hiši.

Loni Makaroni

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

9. mar 2009 13:26

ja, jastrebi.... kje so tisti časi, ko smo otroci kokoši "pasli". klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti