Skupna vlaganja stanovalcev v bloku

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

20. feb 2009 10:03

Prvo kot prvo nimamo 15. nadstropnega bloka, in vem da so enake zgradbe v okolici brez lifta. Nisem edina takega mnenja, brez skrbi. Sploh pa, me zanima kaj bi imela reči kakšna mamica z otroci samohranilka z 350€ plače ko bi morala še tisto kar ima dat za lift, ki je za moje pojme še vedno luksuz. Začetnica v kakšni situaciji naj bi bila? Sigurno ne bi stanovalce v zadnjem štuku spraševala za nekaj kar bi sama potrebovala, a misliš, da če bi bila invalid na vozičku da bi mi drugi plačali mašino da bi me trajbala gor po stopnicah iz parkinga do bloka? Pa druge poti ni. No če je odgovor ja, upam, da imam tako dobrosrčne sosede kot ste vsi vi. ycrna

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

20. feb 2009 10:04

pa da ne bo pomote, sem bila na berglah 3 leta, pa še otrok sem bila. ycrna

Brihta  

član od: 8.10.2008

sporočila: 129

20. feb 2009 10:10

Mislim, da smo vsi, ki smo kdajkoli živeli ali poslovali v stavbi, ki ima več enot, skupaj s svojim lastniškim deležem kupili tudi pripadajoče skupne prostore in nekoč, ko bomo svojo enoto prodajali, bomo seveda prodali tudi skupni del. Ta skupni del pa je potrebno vzdrževati ravno tako kot posamezno enoto. Na vseh sestankih letijo pripombe na ceno vzdrževanja, upravljanja, upravičenih in neupravičenih popravil in investicij. Zavedati pa se moramo, da smo v skupni stavbi moštvo, ekipa in če ne bomo sodelovali za nas ni prihodnosti.Individualizem, ki je v tem svetu prerastel čez vse dopusntne meje tukaj pač ne more funkcionirati.Vsaj dolgoročno ne. Ali ne bi bilo fino ko bi v oglas pri prodaji zapisali: prodam stanovanje v dobro vzdrževani stavbi, z dvigalom, s svojim ogrevanjem, ...? Razmišlajmo še malo za jutri, ne samo da preguramo ta dan. Brihta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. feb 2009 10:14

Ycrna, s takim odnosom se sicer lahko kaj doseže, ravno zmaguje se pa ne. Če živiš v pritličju in pač ne uporabljaš dvigala (ne vem, ali je v kletni etaži garaža ali pa parkirate zunaj, tudi ne vem, kje imate shrambe....) - oziroma, ga uporabljaš manj kot ostali stanovalci - te to v nikakršni meri ne odvezuje, da ne prispevaš k rednemu vzdrževanju objetka in naprav, ki so sestavni del zgradbe. Iz naslednjih razlogov: To je moralno. Vsak s tem, ko je član neke skupnosti (in to velja za čisto vse skupnosti od družine, skupnosti lastnikov, pa do skupnosti državljanov) se s tem, ko postane član skupnosti, zaveže, da bo pač v to skupnost nekaj prispeval in to tudi, če od tega svojega prispevka ne bo imel takojšnje neposredne koristi. Ta zadeva je filozofsko utemeljena že pri angleških klasiki kot sta Hobbes in Locke in na tej idejno-filozofski podstati temeljijo pravila, ki urejajo naša življenja (od hišnega reda do ustave). Ker, če si bo vsak izvolil razmišljati na način, da naj vzdrževanje dvigala plačujejo samo uporabniki, potem lahko tako paralelo v razmišljanju potegnemo tudi na druge sfere. Npr, zakaj bi pa mi, mladi, lepi in poskočni, plačevali zdravstvene prispevke, saj smo več ali manj zdravi, naj plačujejo tisti, ki so bolni. Ali pa, zakaj bi pa mi, lepi in pametni plačevali prispevke za izobraževanje, saj mi že imamo izobrabo, otrok pa trenutno (še) ne.....Se ti zdi, da pretiravam? Morda, ampak to je samo konsistenta izpeljava tvojega razmišljanja še na druge sfere. Jaz sem samo na celotno družbo aplicirala tvoj gard glede vzdrževanja dvigala. Pravni razlogi (v ožjem smislu besede) Lastnik stanovanja praviloma sklene z ostalimi lastniki eno pogodbo o medsebojnih odnosih in urejanju stvari v objektu in tam se pač človek de iure zaveže, da bo v enem, s konsenzom ugotovljenem deležu, sofinanciral vzdrževanje in investicije v objekte in naprave. Ko se človek zaveže, se mora tega držati. In še nekaj (sicer sem to že omenila, pa je bilo morda nerazumljivo) vsem, ker vsi nekje živimo. Nihče ne kupuje svoje nepremičnine s takim mentalnim naporom, kot npr, kupi čevlje. Vsak nekaj preračunava (tudi milijonarji) in ravno na prvi hir se redkokdaj kaj kupi. Ampak ves mentalni napor in vsi živci in odrekanje, ki gredo zraven preprosto niso zadosti dober razlog, da človek sitnari po bloku na temo vzdrževanje dvigala/kleti/ključavnic na način, opisan nekaj postov nazaj. Ker vsakdo, ki je kupil neko stanovanje, je imel vsaj še dve možnosti in sicer: - da ne kupi nobene nepremičnine (in tiste prihranke vloži v kaj drugega) - da kupi kakšno drugo nepremičnino za podobno ceno. Zdaj pa razmislite, kolikšne stroške z bivanjem in koliko živcev bi pokurili, če bi se odločili za eno od še obstoječih možnosti. Stroški bivanja in živcev ob predpostavki, da bi realizirali eno od možnosti, za katero se niste odločili, se v ekonomiji imenujejo OPORTUNITETNI STROŠKI. Zdaj pa svoje denarne odlive in svoje živce na obstoječi lokaciji in jih primerjajte z oportunitenimi stroški. Če so vaši dejanski stroški večji od katerikoli oportunitetnih stroškov iz katere od obeh variant in če ste korektno ocenili svoje dejanske stroške in živce z oportunitetnimi stroški, potem trenutno živite na napačni lokaciji. Če pa vaši dejanski stroški in živci niso večji od oportunitetnih stroškov, se pa nasmehnite, odprite šampanjec, pozdravite soseda, imejte dober seks in nehajte no biti zoprni. Vendelina jr.

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

20. feb 2009 10:18

Ycrna govorim o tem, da boš morda ti nekoč stara mama, ki ne bo imela druge kot pa živela recimo v 10. nadstropju. In kaj boš brez dvigala? Zdaj si ti pač slučajno v takem položaju, da nisi v 15. nadstropnem bloku, eni pa so veš. Najboljše potem, da gradimo enonadstropne bloke, da ne bomo luksuza trajbali... Al pa da vse stare mame, pa mamice z otroci preselimo v geto, v 15 nadstropnih blokih pa živimo samo zdravi pa fit. Začetnica

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

20. feb 2009 12:16

Ycrna, ravno tako kot tisti iz visjih nadstropij si solastnica dvigala. Seveda se lahko odlocis da ga ni potrebno obnovit, tako kot ti ni potrebno obnovit svoje kopalnice, pa ceprav je dotrajana. Razlika med dvigalom in kopalnico je v tem, da pri dvigalu nisi edina lastnica in mislim da potem velja vecinski delez. Razen ce sem kaj zamesala, zdaj tudi nimam casa iskati informacij. Vem da obstaja razlika med investicijo in vzdrzevanjem, ne vem pa tocno v katerem primeru je potrebno imeti izjave stanovalcev da se strinjajo. LP, R.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. feb 2009 12:25

Ravno zaradi takšnih, ki razmiškljajo kot ycrna, so zapisana pravila in zakoni in drugio akti, da ne bi po večstanovanjskih objektih prihajalo do vojne.

 

Sem tudi že na lastna ušesa slišala, ko nekdo v pritličju ni hotel prispevati za skupno obnovo strehe, ker on ne satnuje na vrhu in ga to ne briga, saj njemu ne zamaka. Tudi za dvigalo je bil problem, čeprav tista gospa iz pritličja hodi  vsaj dva krat tedensko k znanki v osmo nadstropje na akvo (z dvigalom, ne peš.).

 

Kakorkoli, stanovanje v objektu z več stanovanji ima pač tudi nekaj odvečne prtljage. Kot vsako bivanje.

 

Po tvoji logiki, ycrna, moja tašča nikdar ne bi očistila skupnega hodnika, ker ima stanovanje v prtiličju naše skupne hiše, ker pač stopnic v medetažo in nadstropje načeloma ne uporablja (razen ko pride gor k nam pogledat?). Oziroma bi od vhoda očistila samo svojo "špuro", ki vodi do njenih vrat?

 

Dekle drago, malo več širine in strpnosti, svet ni samo črno bel.

 

Mamamia

mamamia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. feb 2009 13:22

Ycrna, življenje te bo moralo še marsičesa naučiti.

Da je v sožitje treba tudi vlagati, da nikoli ne vemo, kaj nas še čaka, da so ljudje okrog nas velikokrat pripravljeni pomagati, če jih le sami s svojim ravnanjem ne odganjamo.

To, da je dvigalo luksus, me je pošteno prizadelo. Ko sem na drugi porodniški imela enega otroka v vozičku, drugi je komaj shodil, smo morali ostati doma v 5. nadstropju, kadar je bilo dvigalo pokvarjeno. Niti po mleko se nisem upala skočiti, ker samih otrok v stanovanju pač nisem imela navade puščati.

Cila

carli  

član od: 17.11.2006

sporočila: 59

20. feb 2009 14:08

Ko sem še živela v bloku (do par let nazaj) nismo imeli upravljalca (takrat pač to ni bilo obvezno oz. so ta način na našem koncu šele začeli uvajati) in je sosed, prevzel vlogo upravljalca (seveda brezplačno, to je bila njegova dobra volja). Enkrat mesečno smo imeli sestanke v skupnem prostoru v kleti, katerega se je udeležil po en predstavnik stanovanja in smo se dogovarjali za razna popravila, obnove ipd. Ko je bilo potrebno obnoviti dvigalo, kar je predstavljalo kar velik strošek na prebivalca, je seveda tudi pri nas prišlo do kreganja. Ravno tako, ko je bila na vrsti obnova strehe, pa nov domofon ipd. (ena soseda, ki je stanovala v pritličju je pri obnovi domofona trdila, da ona ne bo sokrila ta strošek, ker domofona ne uporablja, češ, da ko pridejo k njej obiski, ne pozvonijo na domofon, da jim odpre vrata, ampak jo pokličejo kar žez balkon, glede na to, da je v pritličju:)) Takrat smo se oborožili z vsemi zakoni in akti, ki opredeljujejo pravice in dolžnosti sostanovalcev v večstanovanjskih hišah. Vglavnem, da odgovorim RTG: VSI stanovalci so dolži skrbeti za skupne prostore oz. objekte (kot so klet, stopnišča, dvigalo, streha, fasada, nabiralniki, domofoni, kurilnice,...) in seveda prispevati v sorazmernem deležu pri vzdrževanju oz. obnovi le teh (ne glede na to, kdo kaj oz. koliko uporablja). Niso pa dolžni, kot je v tvojem primeru, prispevati za izolacijo posameznega stanovanja, ker se pač nahaja v kleti ali pa v mansardi in prebivalce le teh bolj zebe. To bi moral takrat predvideti oz. izračunati izvajalec, ko ste menjavali način ogrevanja. Sicer pa je večini blokov, kjer je centralno ogrevanje, da višje kot je stanovanje, manj toplote pride vanj in je pač bolj mrzlo. Jaz sem takrat stanovala v osmem nadstropju in sem imela precej hladneje v stanovanju, kljub do konca odprtim radiatorjem, kot pa prijateljica, ki je stanovala v enakem stanovanju v četrtem nadstropju tega istega bloka, z napol odprtimi radiatori. carli

RTG  

član od: 12.3.2008

sporočila: 18

20. feb 2009 18:31

Z mojim vprašanjem pač nisem nameravala odpreti polemike o morali,o solidarnosti in drugem. Na žalost nimamo vsi možnosti,da bi imeli hišo,ampak si stanovanje ,ki ga imamo komaj kupimo.Trg socialnih in najemniških stanovanj pri nas pač ne deluje, zato smo pač prisiljeni kupiti stanovanje v bloku.Glede na najemnine stanovanj ti preprost izračun pokaže,da je bolje, najeti kredit in nekaj kupiš v čemer lahko bivaš,kajti čez določeno število let je le to tvoje.Res je,da z nakupom sprejmeš tudi določene obveznosti in ne samo ugodnosti ampak vseeno me je zanimalo če lahko večina stanovalcev "prisili" nekoga v investicijo,ki ni življensko pomembna in ne z zakonom določena,da jo sofinancira.Če izhajamo iz družinskega proračuna vsakega posameznika se le ta odloča kaj si lahko privošči in kaj ne, kaj je nujno in kaj lahko malo počaka.Glede na to,da mesečno že plačujemo kredit za izgradnjo plinifikacije v bloku se mi nekako ne zdi primerno,da že sedaj gremo v ponovno investicijo.Včasih je potrebno nekaj izplačat,da lahko greš dalje. Verjamem,da je za dobre sosedske odnose bolje nekaj "požreti" kot se prepirati,ampak kaj in koliko? Carli hvala za odgovor,če bi pa lahko še izvedela konkretno kje to piše,bi pa bila zelo hvaležna za informacijo. RTG

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti